10 zalety pracy w domu, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka

Twój urlop macierzyński powoli dobiega końca, a ty wcale nie masz ochoty na rozstanie z dzieckiem. Co więcej, raz na jakiś czas kuszą cię myśli o własnym interesie – szyciu, prowadzeniu bloga, projektowaniu wnętrz albo po prostu wykonywaniu części biurowych obowiązków w swoich czterech ścianach. 

praca a wychowanie dziecka

Czy wiesz, co powstanie, gdy połączysz te kilka elementów? Możliwość pracy zdalnej – coraz bardziej popularnego rozwiązania, wybieranego przez młode mamy. Oto 10 korzyści, które z niego wynikają.

1. Dziecko w domu

Nie zostawiasz dziecka z kimś innym, niż ty. Innymi słowy – nadal będziesz ze swoim maluszkiem. Będziesz na wyciągnięcie ręki, gdy uderzy się w stół. Przytulisz, gdy się czegoś wystraszy. Chociaż zaczniesz pracować, zarabiać i nie będziesz miała już tyle czasu na wspólną zabawę z dzieckiem, cały czas będziesz obok.

2. Opieka nad chorym dzieckiem

Tylko matka zrozumie drugą matkę, gdy ta musi zostawić pod czyjąś opieką gorączkującego roczniaka i pójść do pracy. Oczywiście zawsze mamy możliwość pójścia na zwolnienie lekarskie, ale powiedzmy sobie szczerze – często jest to niemile widziane nie tylko przez pracodawcę, ale i przejmujące nasze obowiązki współpracownice. A maluchy do trzeciego roku życia chorują nawet kilkanaście razy w roku!

Praca zdalna umożliwia ci bycie z dzieckiem, gdy tego najbardziej potrzebuje. Możesz przytulać, głaskać, pójść do lekarza i kontrolować gorączkę. Przerzucenie pracy na godziny wieczorne lub na weekend nie jest wysoką ceną za ten luksus.

3. Sposób na oszczędzanie

I to całkiem sporo. Wiele młodych mam wraz z rozpoczęciem pracy zdalnej wprowadza wymienny system opieki z partnerem. Innymi słowy – mąż wraca z pracy, żona idzie do pracy. To bywa trudne, ale z drugiej strony – niewątpliwie wiąże się z dużymi oszczędnościami. Nie we wszystkich miastach istnieją publiczne żłobki, a za miejsce w prywatnym zapłacimy nawet 800 złotych.

To oczywiście nie wszystko. Paliwo lub bilety autobusowe. Eleganckie ubrania, jeśli pracujesz w biurze. Przekąski kupowane dla siebie i współpracownic, składki w przypadku urodzin – unikasz wszystkich tych wydatków. Co zarobisz, to zostaje w portfelu – kuszące, prawda?

4. Oszczędność czasu

Gdy trafia nam się dobra praca, przymykamy oko na to, że dojazd do niej zajmuje niemal godzinę. Kiedy jednak pojawia się dziecko, godzina w jedną i godzina w drugą stronę to cała masa straconych chwil. Praca zdalna likwiduje ten problem. Dziecko zasypia o 12, o 12.05 jesteś w pracy. Znowu – luksus!

5. Elastyczne godziny pracy

Pracę zdalną dopasowujesz do siebie, nie odwrotnie. Oznacza to, że w każde urodziny dziecka będziesz miała wolne. Że zawsze będziesz na jego przedstawieniach w przedszkolu, a jego wolne dni zawsze będą pokrywały się z twoim urlopem. To cudowne ułatwienie.

6. Dłuższe wakacje

Jedną z wielu bolączek młodych rodziców jest spędzanie czasu w pracy, kiedy na dworze jest piękna, letnia pogoda. Czego nie zrobiłoby się wspólnie z dzieckiem! Tymczasem bycie sobie sterem i żeglarzem niesie kolejny plus – jeśli tylko cię na to stać, podczas lata przyjmujesz mniej zleceń. Przez te dwa miesiące mniej pracujesz, a częściej jesteś na spacerach, lodach, w parkach i na placach zabaw. Zero wyrzutów sumienia.

7. Nauka asertywności

Czym innym oderwanie się od odkurzania, czym innym – oderwanie od pracy zarobkowej. W tym drugim przypadku mamy starszych dzieci do znudzenia muszą powtarzać, że „mama teraz jest zajęta”. Z czasem przynosi to pożądane rezultaty i dziecko zaczyna rozumieć, że czas mamy jest ważny i trzeba go szanować. W niektórych przypadkach to także „szkoła” dla samej zainteresowanej, która uczy się odmawiać dziecku.

8. Własny kąt

Każda z nas ma czasami chwile, w których czuje napływ zmęczenia, frustracji i irytacji. Jednocześnie mamy pracujące zdalnie prędzej czy później „dorabiają” się swojego miejsca do pracy – w oddzielnym pokoju albo chociażby w kącie sypialni. Gdy dodamy jedno do drugiego, otrzymujemy miejsce odosobnienia w sytuacjach kryzysowych. Małe kłamstwo w postaci „muszę teraz popracować, zajmij się proszę dziećmi” nie jest takie złe, gdy alternatywą jest okropny wybuch złości.

9. Praca bez stresu

Na pracę zdalną najczęściej składają się zamówienia od wielu klientów. Oznacza to mniej stresu, ponieważ ryzyko utraty wszystkich dochodów naraz (jak w przypadku „zwykłej” posady) jest bardzo małe. Młoda mama nie musi także mierzyć się z konfliktami, plotkami i frustrującym naciskiem pracodawcy – czyli wszystkim tym, co doskonale znamy choćby z wielkich korporacji. A mniej stresu = spokojniejsza mama i żona.

10. Wszystko pod kontrolą

Jeśli nawet okaże się, że pracy masz niezwykle dużo i będziesz musiała np. zatrudnić opiekunkę, praca zdalna umożliwi ci kontrolowanie tego, co dzieje się z maluszkiem. I chociaż będziesz już pracowała w większym wymiarze, to bez najmniejszych obaw, że dziecku dzieje się jakakolwiek krzywda.

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

10 zalety pracy w domu, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka - komentarze

Przeczytaj teraz

poród w domu
Nowy
Artykuł

Crowd - birthing, czyli poród w gronie najbliższych

Jeszcze nie tak dawno temu poród z partnerem był w Polsce nie do pomyślenia. Dzisiaj jest to norma. Być może zatem wkrótce i kolejna - póki co, szokująca moda, stanie się standardem na porodówkach. O crowd birthing, czyli porodzie w szerszym gronie bliskich, robi się coraz głośniej.

napletek stulejka małego chłopca
Nowy
Artykuł

Napletek małego chłopca - jak wygląda stulejka u dziecka?

Brak wiedzy, liczne mity oraz kulturowe naleciałości – wszystko to sprawia, że kwestie związane z napletkiem u małego dziecka wciąż budzą mnóstwo dyskusji i sporów. Wiele mam chłopców ma prawo poczuć się zagubionymi – bo jak to właściwie z tym napletkiem jest? Czy należy ściągać go u roczniaka? I kiedy tak naprawdę możemy mówić o problemie kryjącym się pod nazwą: stulejka?

pozytywne myślenie
Nowy
Artykuł

Pozytywne myślenie - jak nauczyć dziecko pozytywnego nastawienia do życia?

Wyobraź sobie swoje dziecko w przyszłości. Czy widzisz je jako przygnębionego pesymistę widzącego w otoczeniu samo zło, czy może jako człowieka wierzącego we własne siły, cieszącego się życiem i pozytywnie nastawionego do świata? Oczywiście, że to drugie. Po przeczytaniu poniższego tekstu będzie ci łatwiej rozpocząć pracę nad tym, aby taka właśnie stała się twoja pociecha. 

jak nie krzyczeć na dziecko
Nowy
Artykuł

Jak nie krzyczeć na dziecko? 6 ważnych zasad dla rodziców

Każdej mamie zdarza się tracić panowanie nad sobą. Gdy dzieci zachowują się tak, jakby testowały twoją cierpliwość. Nie słuchają. Krzyczą, piszczą, przeszkadzają. Robią wszystko, abyś w końcu wybuchła i oczywiście doczekują się tego momentu. I zapewne, jak każda z nas, masz później wyrzuty sumienia – bo czy naprawdę nie można inaczej? Czy jest możliwe wychowywanie dziecka bez krzyku?

jazda samochodem w ciąży
Nowy
Artykuł

Jazda samochodem w ciąży - o czym musisz wiedzieć?

W ciąży za kierownicą albo w ogóle w aucie? Oczywiście! Fakt, że oczekujesz dziecka, wcale nie wyklucza cię z grona kierowców czy pasażerów. Musisz jednak – dla bezpieczeństwa swojego i swojego dziecka, pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jeśli będziesz ostrożna, to pozostaje tylko życzyć ci… szerokiej drogi!

Jak dużo płynów powinnaś pić w ciąży?
Nowy
Artykuł

Jak dużo płynów powinnaś pić w ciąży?

Nie od dziś wiadomo, że ludzki organizm w niemal 70 procentach składa się z wody. Mowa tu o organizmie dorosłego człowieka, bo w przypadku niemowlaka jest to ponad 85 procent! W związku z tym nie da się ukryć, że woda jest źródłem wszelkiego życia i stanowi niezwykle ważny składnik, w który organizm należy zaopatrywać na bieżąco. Ile wody musisz pić w czasie ciąży? Od czego ilość ta jest uzależniona? Sprawdź!

Subskrybuj Kanał strony głównej