Nowy Artykuł

10 zalety pracy w domu, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka

Twój urlop macierzyński powoli dobiega końca, a ty wcale nie masz ochoty na rozstanie z dzieckiem. Co więcej, raz na jakiś czas kuszą cię myśli o własnym interesie – szyciu, prowadzeniu bloga, projektowaniu wnętrz albo po prostu wykonywaniu części biurowych obowiązków w swoich czterech ścianach. 

praca a wychowanie dziecka
Nowy
Artykuł

Czy wiesz, co powstanie, gdy połączysz te kilka elementów? Możliwość pracy zdalnej – coraz bardziej popularnego rozwiązania, wybieranego przez młode mamy. Oto 10 korzyści, które z niego wynikają.

1. Dziecko w domu

Nie zostawiasz dziecka z kimś innym, niż ty. Innymi słowy – nadal będziesz ze swoim maluszkiem. Będziesz na wyciągnięcie ręki, gdy uderzy się w stół. Przytulisz, gdy się czegoś wystraszy. Chociaż zaczniesz pracować, zarabiać i nie będziesz miała już tyle czasu na wspólną zabawę z dzieckiem, cały czas będziesz obok.

2. Opieka nad chorym dzieckiem

Tylko matka zrozumie drugą matkę, gdy ta musi zostawić pod czyjąś opieką gorączkującego roczniaka i pójść do pracy. Oczywiście zawsze mamy możliwość pójścia na zwolnienie lekarskie, ale powiedzmy sobie szczerze – często jest to niemile widziane nie tylko przez pracodawcę, ale i przejmujące nasze obowiązki współpracownice. A maluchy do trzeciego roku życia chorują nawet kilkanaście razy w roku!

Praca zdalna umożliwia ci bycie z dzieckiem, gdy tego najbardziej potrzebuje. Możesz przytulać, głaskać, pójść do lekarza i kontrolować gorączkę. Przerzucenie pracy na godziny wieczorne lub na weekend nie jest wysoką ceną za ten luksus.

3. Sposób na oszczędzanie

I to całkiem sporo. Wiele młodych mam wraz z rozpoczęciem pracy zdalnej wprowadza wymienny system opieki z partnerem. Innymi słowy – mąż wraca z pracy, żona idzie do pracy. To bywa trudne, ale z drugiej strony – niewątpliwie wiąże się z dużymi oszczędnościami. Nie we wszystkich miastach istnieją publiczne żłobki, a za miejsce w prywatnym zapłacimy nawet 800 złotych.

To oczywiście nie wszystko. Paliwo lub bilety autobusowe. Eleganckie ubrania, jeśli pracujesz w biurze. Przekąski kupowane dla siebie i współpracownic, składki w przypadku urodzin – unikasz wszystkich tych wydatków. Co zarobisz, to zostaje w portfelu – kuszące, prawda?

4. Oszczędność czasu

Gdy trafia nam się dobra praca, przymykamy oko na to, że dojazd do niej zajmuje niemal godzinę. Kiedy jednak pojawia się dziecko, godzina w jedną i godzina w drugą stronę to cała masa straconych chwil. Praca zdalna likwiduje ten problem. Dziecko zasypia o 12, o 12.05 jesteś w pracy. Znowu – luksus!

5. Elastyczne godziny pracy

Pracę zdalną dopasowujesz do siebie, nie odwrotnie. Oznacza to, że w każde urodziny dziecka będziesz miała wolne. Że zawsze będziesz na jego przedstawieniach w przedszkolu, a jego wolne dni zawsze będą pokrywały się z twoim urlopem. To cudowne ułatwienie.

6. Dłuższe wakacje

Jedną z wielu bolączek młodych rodziców jest spędzanie czasu w pracy, kiedy na dworze jest piękna, letnia pogoda. Czego nie zrobiłoby się wspólnie z dzieckiem! Tymczasem bycie sobie sterem i żeglarzem niesie kolejny plus – jeśli tylko cię na to stać, podczas lata przyjmujesz mniej zleceń. Przez te dwa miesiące mniej pracujesz, a częściej jesteś na spacerach, lodach, w parkach i na placach zabaw. Zero wyrzutów sumienia.

7. Nauka asertywności

Czym innym oderwanie się od odkurzania, czym innym – oderwanie od pracy zarobkowej. W tym drugim przypadku mamy starszych dzieci do znudzenia muszą powtarzać, że „mama teraz jest zajęta”. Z czasem przynosi to pożądane rezultaty i dziecko zaczyna rozumieć, że czas mamy jest ważny i trzeba go szanować. W niektórych przypadkach to także „szkoła” dla samej zainteresowanej, która uczy się odmawiać dziecku.

8. Własny kąt

Każda z nas ma czasami chwile, w których czuje napływ zmęczenia, frustracji i irytacji. Jednocześnie mamy pracujące zdalnie prędzej czy później „dorabiają” się swojego miejsca do pracy – w oddzielnym pokoju albo chociażby w kącie sypialni. Gdy dodamy jedno do drugiego, otrzymujemy miejsce odosobnienia w sytuacjach kryzysowych. Małe kłamstwo w postaci „muszę teraz popracować, zajmij się proszę dziećmi” nie jest takie złe, gdy alternatywą jest okropny wybuch złości.

9. Praca bez stresu

Na pracę zdalną najczęściej składają się zamówienia od wielu klientów. Oznacza to mniej stresu, ponieważ ryzyko utraty wszystkich dochodów naraz (jak w przypadku „zwykłej” posady) jest bardzo małe. Młoda mama nie musi także mierzyć się z konfliktami, plotkami i frustrującym naciskiem pracodawcy – czyli wszystkim tym, co doskonale znamy choćby z wielkich korporacji. A mniej stresu = spokojniejsza mama i żona.

10. Wszystko pod kontrolą

Jeśli nawet okaże się, że pracy masz niezwykle dużo i będziesz musiała np. zatrudnić opiekunkę, praca zdalna umożliwi ci kontrolowanie tego, co dzieje się z maluszkiem. I chociaż będziesz już pracowała w większym wymiarze, to bez najmniejszych obaw, że dziecku dzieje się jakakolwiek krzywda.

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

10 zalety pracy w domu, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka - komentarze

Przeczytaj teraz

Z Świętym za pan brat, czyli jak wprowadzić Mikołaja w świat dziecka
Nowy
Artykuł

Z Świętym za pan brat, czyli jak wprowadzić Mikołaja w świat dziecka

Pierwsze święta z dzieckiem są zawsze magiczne, ale kilkumiesięczny czy nawet roczny maluch jeszcze nie czerpie z nich za dużo radości. Najlepsza zabawa zaczyna się, kiedy dziecko ma dwa lata i więcej. Dla przedszkolaków cały grudzień jest pełen atrakcji! Przedstawiamy kilka sposobów, dzięki którym maluchy poznają Świętego Mikołaja i pokochają.

Skąd czerpać witaminę C?
Nowy
Artykuł

Skąd czerpać witaminę C?

Kiedy zbliża się jesień i zima, każdy musi zadbać o swoją odporność, jeśli nie chce już po krótkim czasie ulec wirusom powodującym przeziębienie i grypę. Szczególne znaczenie ma to w przypadku dzieci, które są jeszcze mocniej niż dorośli narażone na choroby, z różnych przyczyn.

mamo pracuj w domu
Nowy
Artykuł

10 złotych zasad mamy pracującej w domu

Połączenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem to marzenie wielu młodych mam. Oszczędność pieniędzy, grafik, który można dopasować do potrzeb dziecka, a do tego osobista satysfakcja, źródło dochodu i możliwość rozwoju: układ idealny. 

praca w domu wady
Nowy
Artykuł

10 minusów pracy w domu z dzieckiem

Elastyczność godzin pracy i brak konieczności oddawania maluszka do żłobka – to dwa główne powody, dla których łączenie pracy z opieką nad dzieckiem wydaje się być fantastycznym pomysłem. W praktyce taki system ma też wiele innych zalet, ale… są też minusy. Zanim zatem wdrożysz swój plan w życie, poznaj ciemniejszą stronę życia „dwuetatowych” mam.

Subskrybuj Kanał strony głównej