10 złotych zasad mamy pracującej w domu

Połączenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem to marzenie wielu młodych mam. Oszczędność pieniędzy, grafik, który można dopasować do potrzeb dziecka, a do tego osobista satysfakcja, źródło dochodu i możliwość rozwoju: układ idealny. 

mamo pracuj w domu

Jeśli tylko masz pomysł na domowy biznes, twoje marzenia mogą się spełnić. Aby jednak tak się rzeczywiście stało, musisz pamiętać o 10 niezwykle ważnych zasadach.

1. Opieka nad dzieckiem

Jeśli planujesz rozpocząć własny, domowy biznes, to musisz mieć zapewnioną opiekę nad dzieckiem na minimum dwie, trzy godziny dziennie – tyle, by chociaż „ruszyć” z produkcją czy szukaniem klientów. Nieważne, czy opiekę nad dzieckiem będzie sprawował tata po powrocie ze swojej pracy, babcia czy może niania, pod twoim czujnym okiem – chodzi o to by nie wpaść w pułapkę myślenia, że „jakoś to będzie”. Robi to wiele młodych mam, tłumacząc sobie, że będą pracować np. podczas drzemek malucha czy jednocześnie szyć i np. bujać leżaczkiem.

Taki plan z góry skazany jest na porażkę. Drzemka jest za krótka, dziecko łapie infekcję, jest marudne i nie chce leżeć w leżaczku – przy wszystkich tych realnych scenariuszach twoje plany biorą „w łeb”. Zamówienie jest niezrealizowane, klient jest niezadowolony, a ty wybuchasz złością i kierujesz ją w stronę dziecka. Tak to, niestety, może wyglądać.

2. Organizacja pracy – jak pracować w domu

Bardzo ważną zasadą mamy pracującej w domu jest ustalenie sobie dokładnego grafiku pracy. Analogicznie, podejście: „jakoś się wyrobię” jest gigantycznym błędem.

Ustal sobie, w jakie dni pracujesz i ile czasu poświęcasz pracy (np. „środa: 3 godziny, 2 pary spodenek dla pani Nowak”) Dzięki temu nie tylko łatwo wyrobisz się ze wszystkim, ale też poczujesz wewnętrzny spokój dzięki kontroli nad sytuacją.

3. Efektywna praca

Podobno decydowanie o sobie jest największą korzyścią, a jednocześnie największą wadą domowych biznesów. Praca w zaciszu domowym wymaga bowiem ogromnej dawki sumienności i samokontroli. O czym dokładnie mówimy?

Jeśli pracujesz, to pracujesz. Nie przeglądasz FB, nie odpisujesz na smsy, nie rozmawiasz przez telefon z przyjaciółką. To prawdziwi złodzieje czasu, więc unikaj ich jak ognia. Nie bój się powiedzieć komuś, kto planuje wpaść na kawę: „Wiesz co, przykro mi, ale będę w pracy”. Nie czuj z tego powodu wyrzutów sumienia, tak jak nie czuje ich ten, kto pracuje na etacie.

4. Stanowisko pracy

Musisz znaleźć je nawet, jeśli powierzchnia twojego mieszkania to 40 metrów kwadratowych – nie ma innej opcji. Musisz mieć swoje miejsce pracy, by odciąć się od domowego zgiełku i nie być na „wyciągnięcie rączek” dzieci.

W swoim miejscu pracy, jakiekolwiek by nie było, musisz mieć porządek. Korzystaj z wszystkich metod segregacji i organizacji, zwłaszcza, jeśli tworzysz rękodzieło. Dzięki temu nie będziesz marnowała cennych minut na szukanie potrzebnych akcesoriów czy dokumentów.

I jeszcze jedno – naucz dzieci, że nie wolno dotykać twoich rzeczy albo zamykaj sypialnię/pracownię na klucz. Jeśli roczniak zniszczy coś, nad czymś pracowałaś przez 10 godzin, pretensje możesz mieć tylko do siebie.

5. Sumienność w pracy

Początki „na swoim” zawsze są trudne. Dlatego bardzo ważne jest, abyś nie utrudniała sobie przebicia na rynku brakiem sumienności. Realnie oceniaj czas, jaki potrzebujesz do wykonania zleceń i nie bierz ich w nadmiarze. Wysyłaj prace zgodnie z terminem, pamiętaj o umowach i utrzymywaniu sprawnej korespondencji z klientami. Pamiętaj, że dzisiaj niezwykle ważna jest renoma – zadbaj, by klienci mówili o tobie w samych superlatywach.

6. „Mama  pracuje”

To jeden z najtrudniejszych punktów – odcięcie się od dzieci, gdy jesteś w pracy. Maluchy początkowo mogą nie rozumieć, że nie jesteś do ich dyspozycji. Mogą stać pod drzwiami i płakać, gdy tata próbuje je zająć,mogą histeryzować. Ciebie będzie kusiło, by wybiec z pokoju i utulić, gdy synek uderzy się w szafkę. Ale nie możesz tego robić, bo jesteś w pracy. Wyobraź sobie, że nie ma cię w domu – świat by się nie zawalił, prawda?

Stanowczym i konsekwentnym tłumaczeniem, że „jestem w pracy, idź do babci/taty/cioci” w ciągu kilku tygodni nauczysz dzieci, że nie wolno ci przeszkadzać. To trudne, ale absolutnie niezbędne.

7. Praca w nocy. NIE

Kolejny typowy błąd młodych mam otwierających swój biznes to zakładanie, że sporą część obowiązków wykonają w nocy. To oczywiście może się sprawdzić, ale przez maksymalnie 3 miesiące.

Każdy człowiek potrzebuje odpoczynku. Mama godząca opiekę nad dzieckiem z własnym biznesem potrzebuje go jeszcze bardziej. Praca w nocy wykańcza, nie jest efektywna i szybko wypala. Nie rób sobie tego, bo albo szybko odpuścisz albo po kilku tygodniach będziesz wrakiem człowieka i mamą, od której lepiej uciekać.

8. Dbaj o siebie

Pozornie to nieznaczący drobiazg, ale w istocie rzecz niezwykle ważna. Dbaj o siebie! Rób rano makijaż, przebierz się w ubrania, w których bez zastanowienia mogłabyś wyjść „do ludzi” i dopiero potem siadaj do pracy. W przeciwnym razie szybko poczujesz się zaniedbana. Dla wielu kobiet oznacza to brak energii i spadek poczucia własnej wartości.

9. Spotykaj się z ludźmi

Praca w domu ma jeden, spory minus – w ogromnym stopniu redukuje spotkania z innymi ludźmi. Nie tylko nie wychodzisz, bo nie musisz iść do pracy na etat, ale też nie wychodzisz, bo nie masz czasu. Po kilku miesiącach możesz zacząć czuć się jak w klatce, a frustracja będzie pogłębiać się z tygodnia na tydzień. Nie dopuść do tego i często wychodź z domu – idź na spacer, poproś rodziców lub teściów o opiekę nad maluchami i zaproś męża na randkę. Bierz udział w szkoleniach, konferencjach, spotkaniach kobiet – połącz przyjemne z pożytecznym.

10. Bezpłatny urlop

Urlop będzie oznaczał dla ciebie brak zarobku – tak to już, niestety, będzie. Wiele kobiet w takiej sytuacji po prostu z niego rezygnuje, czasem pracując bez tygodnia przerwy przez nawet kilka lat. I jedyne, co możemy ci powiedzieć, to to, że to się nie opłaca. Jeśli chcesz zachować energię i utrzymać pasję, to raz na pół roku zrób sobie tydzień lub dwa wolnego. Wrócisz do swoich obowiązków jak na skrzydłach.

Łączysz prace w domu z wychowaniem dziecka? Podziel się w komentarzach jakie zasady stosujesz by praca była zrobiona?
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

mięso indyka dla dziecka
Nowy
Artykuł

Smaczne dania dla najmłodszych z indykiem w roli głównej

Dzieci bardzo często odmawiają posiłku, jeśli znajdą w nim coś, za czym nie przepadają. Warto więc podawać im takie produkty, które są jednocześnie smaczne i wartościowe. Dobrym pomysłem przy komponowaniu dziecięcego menu jest wykorzystanie mięsa z indyka, które charakteryzuje się nie tylko delikatnym smakiem wpisującym się w gust najmłodszych, lecz także zawiera witaminy i minerały.

bajki dla dzieci

Polecane książki dla małych dzieci

Rodzice zazwyczaj wiedzą doskonale, że czytanie dzieciom jest bardzo korzystne dla ich rozwoju. Czytać można już rocznym czy dwuletnim szkrabom. Jakie korzyści odniesie z tego zarówno maluszek, jak i ty – rodzic? I które książki dla małych dzieci są szczególnie godne polecenia?

Subskrybuj Kanał strony głównej