Nowy Artykuł

Praca na urlopie macierzyńskim a kwestie prawne

Czy otworzenie własnego biznesu albo podpisanie umowy o dzieło nie będzie skutkowało przerwaniem urlopu macierzyńskiego oraz wstrzymaniem prawa do zasiłku? Jeśli i ty się nad tym zastanawiasz, to ....

praca dla mamy w domu
Nowy
Artykuł

Chociaż urlop macierzyński z zasady służy odpoczynkowi młodej mamy i poświęceniu czasu dziecku, wiele kobiet z przyjemnością podjęłoby się dodatkowych obowiązków. Pojawia się jednak pytanie, czy otworzenie własnego biznesu albo podpisanie umowy o dzieło nie będzie skutkowało przerwaniem urlopu macierzyńskiego oraz wstrzymaniem prawa do zasiłku? Jeśli i ty się nad tym zastanawiasz, to mamy dla ciebie same dobre wiadomości.

Czy na macierzyńskim można pracować?

Pogodzenie urlopu macierzyńskiego z pracą zdalną bynajmniej nie jest niemożliwe i nie skutkuje ani zakończeniem urlopu macierzyńskiego ani „obcięciem” czy wręcz wstrzymaniem zasiłku. Są jednak pewne ważne kwestie, o których należy pamiętać, a które zależą od rodzaju urlopu, na którym przebywa młoda mama.

Jak dorobić na macierzyńskim?

I tak, w czasie podstawowego  urlopu macierzyńskiego (pierwsze 20 tygodni) młoda mama nie może co prawda podjąć się umowy o pracę (zarówno z obecnym, jak i nowym pracodawcą), ale bez problemu może rozpocząć pracę opartą na umowie o dzieło lub umowę zlecenie.

Co to oznacza? Mianowicie, jeśli planujesz zdalnie wykonywać część obowiązków ze swojego dotychczasowego miejsca pracy (np. przygotowywać dokumenty, prowadzić księgowość), nie ma ku temu żadnych przeciwskazań – twój pracodawca musi jednak podpisać z tobą umowę o dzieło albo umowę zlecenie.

Jeżeli z kolei pragniesz spróbować swoich sił „na nowym terenie” i np. tłumaczyć dokumenty z języka polskiego na angielski na zlecenie nowego pracodawcy, chociaż przebywasz na urlopie macierzyńskim – tu też nie ma żadnego problemu, o ile podpiszesz umowę o dzieło lub umowę zlecenie.

Podpisanie umowy cywilnoprawnej (o dzieło, zlecenie) nie skutkuje zakończeniem urlopu macierzyńskiego lub wstrzymaniem/zmniejszeniem zasiłku macierzyńskiego także wtedy, gdy młoda mama przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim. Zmniejszenie zasiłku macierzyńskiego następuje natomiast wówczas, gdy młoda mama, przebywająca na dodatkowym urlopie macierzyńskim, podejmie u swojego dotychczasowego pracodawcy umowę o pracę (nie może ona jednak przekraczać połowy pełnego wymiaru pracy). Wówczas zasiłek macierzyński zostanie proporcjonalnie zmniejszony.

Czy będąc na urlopie macierzyńskim można prowadzić działalność gospodarczą?

Weźmy pod lupę inny przypadek – mianowicie, chcesz rozpocząć pracę na urlopie macierzyńskim, ale będzie ona polegała na świadczeniu usług dla wielu klientów (np. szycie ubrań dziecięcych). Oczywiście wskazane jest wówczas założenie własnej firmy – czy możesz zrobić to, nie tracąc urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku?

Jak najbardziej! Nie ma tutaj żadnych przeciwskazań – mimo założenia własnej działalności nie tracisz urlopu macierzyńskiego i w dalszym ciągu otrzymujesz zasiłek w niezmienionej wysokości.

Co ważne, jeśli firmę zakłada mama przebywająca na urlopie macierzyńskim, składki na ubezpieczenie rentowe oraz emerytalne opłacane są z budżetu państwa. Oznacza to, że ty będziesz opłacała jedynie składkę zdrowotną (niecałe 300 złotych miesięcznie) oraz podatek dochodowy i podatek VAT (możesz też skorzystać ze zwolnienia z VAT).

Masz pomysł na biznes - działaj

Jak widać, nie ma żadnych przeciwskazań, aby spróbować swoich sił w łączeniu pracy i opieki nad maluchem. Jeśli zatem masz pomysł, chęci i zapał – działaj.

Masz własną firmę, albo myślisz o jej założeniu?
Podziel się w komentarzach swoimi wątpliwościami czy pytaniami - dzięki nim przygotujemy kolejne artykuły odpowiadające na twoje pytania
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Praca na urlopie macierzyńskim a kwestie prawne - komentarze

Przeczytaj teraz

dziecko ulewa
Nowy
Artykuł

Sprawdź, co można zrobić, jeżeli Twoje dziecko ulewa po karmieniu

Czasami jest to nazywane „ulewaniem“ lub „regurgitacją“ albo „refluksem“. Takie zdarzenia mogą być dla Ciebie niepokojące i możesz się obawiać się, czy Twój maluch jest zdrowy. Jeżeli ulewanie po karmieniu zdarza się często lub dziecko bardzo źle się czuje, wygląda na cierpiące lub jakakolwiek inna przyczyna wzbudza Twój niepokój, porozmawiaj o tym z lekarzem pediatrą.

Skąd czerpać witaminę C?
Nowy
Artykuł

Skąd czerpać witaminę C?

Kiedy zbliża się jesień i zima, każdy musi zadbać o swoją odporność, jeśli nie chce już po krótkim czasie ulec wirusom powodującym przeziębienie i grypę. Szczególne znaczenie ma to w przypadku dzieci, które są jeszcze mocniej niż dorośli narażone na choroby, z różnych przyczyn.

mamo pracuj w domu
Nowy
Artykuł

10 złotych zasad mamy pracującej w domu

Połączenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem to marzenie wielu młodych mam. Oszczędność pieniędzy, grafik, który można dopasować do potrzeb dziecka, a do tego osobista satysfakcja, źródło dochodu i możliwość rozwoju: układ idealny. 

Subskrybuj Kanał strony głównej