Nowy Artykuł

Praca na urlopie macierzyńskim a kwestie prawne

Czy otworzenie własnego biznesu albo podpisanie umowy o dzieło nie będzie skutkowało przerwaniem urlopu macierzyńskiego oraz wstrzymaniem prawa do zasiłku? Jeśli i ty się nad tym zastanawiasz, to ....

praca dla mamy w domu
Nowy
Artykuł

Chociaż urlop macierzyński z zasady służy odpoczynkowi młodej mamy i poświęceniu czasu dziecku, wiele kobiet z przyjemnością podjęłoby się dodatkowych obowiązków. Pojawia się jednak pytanie, czy otworzenie własnego biznesu albo podpisanie umowy o dzieło nie będzie skutkowało przerwaniem urlopu macierzyńskiego oraz wstrzymaniem prawa do zasiłku? Jeśli i ty się nad tym zastanawiasz, to mamy dla ciebie same dobre wiadomości.

Czy na macierzyńskim można pracować?

Pogodzenie urlopu macierzyńskiego z pracą zdalną bynajmniej nie jest niemożliwe i nie skutkuje ani zakończeniem urlopu macierzyńskiego ani „obcięciem” czy wręcz wstrzymaniem zasiłku. Są jednak pewne ważne kwestie, o których należy pamiętać, a które zależą od rodzaju urlopu, na którym przebywa młoda mama.

Jak dorobić na macierzyńskim?

I tak, w czasie podstawowego  urlopu macierzyńskiego (pierwsze 20 tygodni) młoda mama nie może co prawda podjąć się umowy o pracę (zarówno z obecnym, jak i nowym pracodawcą), ale bez problemu może rozpocząć pracę opartą na umowie o dzieło lub umowę zlecenie.

Co to oznacza? Mianowicie, jeśli planujesz zdalnie wykonywać część obowiązków ze swojego dotychczasowego miejsca pracy (np. przygotowywać dokumenty, prowadzić księgowość), nie ma ku temu żadnych przeciwskazań – twój pracodawca musi jednak podpisać z tobą umowę o dzieło albo umowę zlecenie.

Jeżeli z kolei pragniesz spróbować swoich sił „na nowym terenie” i np. tłumaczyć dokumenty z języka polskiego na angielski na zlecenie nowego pracodawcy, chociaż przebywasz na urlopie macierzyńskim – tu też nie ma żadnego problemu, o ile podpiszesz umowę o dzieło lub umowę zlecenie.

Podpisanie umowy cywilnoprawnej (o dzieło, zlecenie) nie skutkuje zakończeniem urlopu macierzyńskiego lub wstrzymaniem/zmniejszeniem zasiłku macierzyńskiego także wtedy, gdy młoda mama przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim. Zmniejszenie zasiłku macierzyńskiego następuje natomiast wówczas, gdy młoda mama, przebywająca na dodatkowym urlopie macierzyńskim, podejmie u swojego dotychczasowego pracodawcy umowę o pracę (nie może ona jednak przekraczać połowy pełnego wymiaru pracy). Wówczas zasiłek macierzyński zostanie proporcjonalnie zmniejszony.

Czy będąc na urlopie macierzyńskim można prowadzić działalność gospodarczą?

Weźmy pod lupę inny przypadek – mianowicie, chcesz rozpocząć pracę na urlopie macierzyńskim, ale będzie ona polegała na świadczeniu usług dla wielu klientów (np. szycie ubrań dziecięcych). Oczywiście wskazane jest wówczas założenie własnej firmy – czy możesz zrobić to, nie tracąc urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku?

Jak najbardziej! Nie ma tutaj żadnych przeciwskazań – mimo założenia własnej działalności nie tracisz urlopu macierzyńskiego i w dalszym ciągu otrzymujesz zasiłek w niezmienionej wysokości.

Co ważne, jeśli firmę zakłada mama przebywająca na urlopie macierzyńskim, składki na ubezpieczenie rentowe oraz emerytalne opłacane są z budżetu państwa. Oznacza to, że ty będziesz opłacała jedynie składkę zdrowotną (niecałe 300 złotych miesięcznie) oraz podatek dochodowy i podatek VAT (możesz też skorzystać ze zwolnienia z VAT).

Masz pomysł na biznes - działaj

Jak widać, nie ma żadnych przeciwskazań, aby spróbować swoich sił w łączeniu pracy i opieki nad maluchem. Jeśli zatem masz pomysł, chęci i zapał – działaj.

Masz własną firmę, albo myślisz o jej założeniu?
Podziel się w komentarzach swoimi wątpliwościami czy pytaniami - dzięki nim przygotujemy kolejne artykuły odpowiadające na twoje pytania
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Praca na urlopie macierzyńskim a kwestie prawne - komentarze

Przeczytaj teraz

Z Świętym za pan brat, czyli jak wprowadzić Mikołaja w świat dziecka
Nowy
Artykuł

Z Świętym za pan brat, czyli jak wprowadzić Mikołaja w świat dziecka

Pierwsze święta z dzieckiem są zawsze magiczne, ale kilkumiesięczny czy nawet roczny maluch jeszcze nie czerpie z nich za dużo radości. Najlepsza zabawa zaczyna się, kiedy dziecko ma dwa lata i więcej. Dla przedszkolaków cały grudzień jest pełen atrakcji! Przedstawiamy kilka sposobów, dzięki którym maluchy poznają Świętego Mikołaja i pokochają.

Skąd czerpać witaminę C?
Nowy
Artykuł

Skąd czerpać witaminę C?

Kiedy zbliża się jesień i zima, każdy musi zadbać o swoją odporność, jeśli nie chce już po krótkim czasie ulec wirusom powodującym przeziębienie i grypę. Szczególne znaczenie ma to w przypadku dzieci, które są jeszcze mocniej niż dorośli narażone na choroby, z różnych przyczyn.

mamo pracuj w domu
Nowy
Artykuł

10 złotych zasad mamy pracującej w domu

Połączenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem to marzenie wielu młodych mam. Oszczędność pieniędzy, grafik, który można dopasować do potrzeb dziecka, a do tego osobista satysfakcja, źródło dochodu i możliwość rozwoju: układ idealny. 

praca w domu wady
Nowy
Artykuł

10 minusów pracy w domu z dzieckiem

Elastyczność godzin pracy i brak konieczności oddawania maluszka do żłobka – to dwa główne powody, dla których łączenie pracy z opieką nad dzieckiem wydaje się być fantastycznym pomysłem. W praktyce taki system ma też wiele innych zalet, ale… są też minusy. Zanim zatem wdrożysz swój plan w życie, poznaj ciemniejszą stronę życia „dwuetatowych” mam.

Subskrybuj Kanał strony głównej