Sprawdź, co można zrobić, jeżeli Twoje dziecko ulewa po karmieniu

Czasami jest to nazywane „ulewaniem“ lub „regurgitacją“ albo „refluksem“. Takie zdarzenia mogą być dla Ciebie niepokojące i możesz się obawiać się, czy Twój maluch jest zdrowy. Jeżeli ulewanie po karmieniu zdarza się często lub dziecko bardzo źle się czuje, wygląda na cierpiące lub jakakolwiek inna przyczyna wzbudza Twój niepokój, porozmawiaj o tym z lekarzem pediatrą.

dziecko ulewa

Dlaczego dziecko u ulewa?

Ulewanie u noworodka czy nieco starszego niemowlaka często niepokoi rodziców, chociaż w rzeczywistości nie świadczy o chorobie i jest zupełnie naturalne. U dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6. miesiąca życia, połączenie pomiędzy przełykiem a żołądkiem ustawione jest pod nieco innym kątem, niż u niemowląt starszych. Na ulewanie noworodka wpływa ponadto niedorozwinięty mięsień, który zamyka wejście do żołądka. W efekcie wypite przez malucha mleko łatwo wydostaje się do przełyku i jeszcze wyżej – do buzi i na zewnątrz, przy czym cofnięta treść żołądka może wyglądać jak świeżo wypite mleko lub być bardziej grudkowata. Ulewanie u dziecka zdarza się zazwyczaj kilka razy na dobę, ale wiele zależy od tego jak często i dużo maluch zjada. Bywa, że wypite mleko cofa się w trakcie karmienia albo pomiędzy kolejnymi posiłkami. Nie masz jednak powodów do niepokoju – maluch zupełnie się tym nie przejmuje i nie wpływa to na jego samopoczucie. Wiedząc dlaczego niemowlę ulewa łatwiej jest w pewnym stopniu temu problemowi zaradzić.

ulewanie

Ulewanie u dziecka – jak je ograniczyć?

Ulewanie dziecka mogą nasilać zbyt długie przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami. Głodny maluch wówczas ssie mleko lub smoczek łapczywiej i połyka przez to powietrze, co dodatkowo powoduje wzdęcia. Ulewanie u niemowlaka może więc ograniczyć częstsze podawanie piersi lub butelki. Nie karm malucha, jeśli płacze, bo również powodować to będzie połykanie dużych ilości powietrza. Najpierw go uspokój i dopiero później zaproponuj posiłek. W przypadku maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym należy upewnić się, czy otwór w smoczku nie jest za duży i nie powoduje zbyt intensywnego wypływu mleka.

Nie tylko sposób karmienia może wpływać na ulewanie niemowlaka, dlatego po posiłku ponoś malucha w pozycji pionowej przez kilkanaście minut, aby mu się odbiło. Nie kładź też dziecka na brzuszku bezpośrednio po karmieniu, bo sprzyja to ulewaniu, ani na wznak, co może doprowadzić do zakrztuszenia się zwróconym mlekiem. Niemowlę, które często ulewa, najlepiej jest też kłaść w pozycji z głową nieco wyżej. Bezpośrednio po karmieniu nie kąp malucha, nie zmieniaj mu pieluszki i wstrzymaj się z zabawami, gdzie będzie często zmieniał pozycję ciała.

Ulewanie noworodka karmionego piersią a wymioty chlustające

Częste ulewanie u noworodka nie jest niczym nienormalnym, jednak trzeba odróżnić je wymiotów chlustających. W przypadku tego pierwszego treść żołądkowa wypływa z buzi dosyć powoli, zaś wymioty są bardziej obfite i gwałtowne. Jeśli nie potrafisz ich rozróżnić albo Twój niepokój budzi stan zdrowia malucha, zgłoś się do lekarza. Specjalista wykluczy ewentualne choroby i może zalecić specjalne mleko przeciw ulewaniu lub preparaty zagęszczające pokarm mamy.

fot.
materiały partnera/art sponsorowany

Artykuły wybrane dla Ciebie

Sprawdź, co można zrobić, jeżeli Twoje dziecko ulewa po karmieniu - komentarze