Kolejna „afera” słoiczkowa? Znaleziono toksyny w słoiczkach dla dzieci.

W gotowych daniach słoiczkowych uznanych producentów żywności dla dzieci szwedzcy naukowy znaleźli niebezpieczne dla zdrowia związki; min arsen, kadm, ołów, uran. 

afera słoiczkowa

W gotowych daniach słoiczkowych uznanych producentów żywności dla dzieci szwedzcy naukowy znaleźli niebezpieczne dla zdrowia związki; min arsen, kadm, ołów, uran. Brzmi zajwka artykułu w internetowym wydaniu „The Telegraph".

Badania przeprowadzone przez szwedzkich uczonych wykazały, że w gotowych daniach dla małych dzieci tak znanych firm jak np. Organix, Nestle, Hipp i Hole wykryto "alarmujący" poziom zanieczyszczenia toksycznymi substancjami takimi jak kadm, arsen, ołów a nawet uran.

Pomimo iż żaden z poziomów toksycznych metali nie przekroczył oficjalnych limitów bezpieczeństwa, naukowcy są bardzo zaniepokojeni tym, że znalezione substancje znajdują się w żywności dla niemowląt. Organizmy niemowląt są w fazie wzrostu i wpływ toksycznych substancji może być niebezpieczny dla ich zdrowia.

Naukowców szczególnie zaniepokoił wysoki poziom arsenu w daniach zawierających ryż, uznawany do tej pory za jeden z łagodniejszych składników niemowlęcej diety. Naukowcy odkryli, że karmienie niemowląt dwa razy dziennie zakupionym w sklepie daniem w słoiczku, takim jak ryż z owsianką może zwiększać ekspozycję na arsen nawet o pięćdziesiąt razy w porównaniu do wyłącznego karmienia piersią.

Wg Dr Karin Ljung, która prowadziła badania w Szwecji "wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia wydaje się najlepszym sposobem na zmniejszenie ekspozycji na toksyczne zanieczyszczenia w żywności".

Wyniki badań szwedzcy naukowcy mają przekazać do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz Komisji Europejskiej, która jest odpowiedzialna za ustalanie limitów bezpieczeństwa żywności. Już od jakiegoś czasu eksperci stali na stanowisku, że dopuszczalne limity szkodliwych substancji w żywności należy zmniejszyć, bo nawet ich niewielkie dawki mogą być niebezpieczne.

W wysokich stężeniach arsen jest bardzo toksyczny, ale nawet jego niski poziom może być rakotwórczy i mieć wpływ na uszkodzenia mózgu. Kadm może odkładać się w nerkach, przyczynia się do zwiększenia ryzyka raka płuc, pęcherza moczowego i raka piersi.

Redakcja „The Telegraph" zwróciła się do producentów wskazanych w raporcie o zajęcie stanowiska nt. wysokości zawartości wyżej wymienionych substancji w słoiczkach, w odpowiedzi uzyskała informacje, że stężenia mieszczą się w obowiązujących normach.

Jak traktować te doniesienia? Jako początek kolejnej afery" słoiczkowej po niedawnych doniesieniach o MOM w polskich słoiczkach? Jak donosi „The Telegraph" od dłuższego czasu na podstawie różnych badań eksperci zgłaszają konieczność weryfikacji i opracowania na nowo norm określających dopuszczalne stężenie szkodliwych substancji w żywności. Ile jeszcze badań będą musieli wykonać naukowcy i w ilu krajach by odpowiednie światowe organizacje wprowadziły zmiany do obowiązujących norm?

źródło: 09/04/2011 rok - http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/8440126/Arsenic-and-toxic-metals-found-in-baby-foods.html

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Kolejna „afera” słoiczkowa? Znaleziono toksyny w słoiczkach dla dzieci. - komentarze

ola2012-12-01 05:22:19

czym karmic? piersia jak najdluzej, a wylacznie piersia pierwsze 6 miesiecy, gotowac zupki dzieciom w domu, a nie karmic tymi gotowcami - fast foodami - pasza.

Krzysztof2012-10-18 01:08:46

"od dłuższego czasu na podstawie różnych badań eksperci zgłaszają konieczność weryfikacji i opracowania na nowo norm określających dopuszczalne stężenie szkodliwych substancji w żywności." jakich norm???? zakazać a nie dopuszczać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA!!!czy to nie jest wystarczający wyznacznik??

Nata2012-09-18 17:44:03

Tragedia i już nie wiadomo czym te dzieci żywić;(

ioo2012-07-18 19:51:53

toksyny w organiźmie mogą dac nam dziwne objawy swojej obecności, http://www.naturala.pl/choroba...

ania2011-04-21 13:53:44

e tam, to wszystko polityka. Ja tam nadal będę karmic ze słoiczków bo to co można kupić na bazarku zawiera może nawet większą dawkę wszystkich rakotwórczych substancji razem wziętych. Wiele lat spędziłam na wsi i wiem jak wygląda produkcja tzw: ekologicznej żywności. A sklepom ekologicznym też bym nie ufała. tam to samo co wszędzie. Mleko od krowy łaciate kosztuje w takim sklepie ok. 5 zł. a czy jest to produkt szcególnie ekologiczny?! Najlepiej to by było najpierw kupić ziemię gdzies w okolicy Suwałk i zacząć samemu chodowac prieciste rośliny po czym podawać je dziecku. Tylko zanim to załatwimy nasze dzieci skończą dwadzieścia lat.Co za bzdury. Wszyscy żerują na naiwności kochającej matki i jej dobrej wierze. Pluję na wasze stronnicze artykuły. Oczywiście nie sa one sponsorowane?

Marta2011-04-17 22:17:35

Najlepiej wlasne zupki gotowac, a nie siegac po sloiki.

Atka2011-04-17 00:39:27

A hipp do swoich produktów jak np pure z indykiem, zupka pomidorowa, czy zupka z ziemniakami dodaje sól jodowaną... Naprawdę trzeba wszystko czytać..

ania2011-04-15 18:41:10

Jezu ja dawal mojemu dziecko sloiczki jako te bezpieczniejsze na zoladek...

agnes2011-04-13 15:40:43

za takie coś powinna być kara śmierci dla producentów-jak w Chinach!!!

Rozgoryczona2011-04-12 18:10:05

Matko.. Nie od dziś wiadomo, ze producenci oszukują nas, konsumentow na kazdym kroku, ale zeby nawet oszczedzac na produkcji jedzenia dla niemowlat? brak serca..