Badania: małe dzieci jedzą za dużo soli i cukru

90 proc. dzieci w wieku od roku do trzech lat je za dużo soli, 80 proc. za dużo cukru, ich dieta jest zbyt uboga w wapń i witaminę D

dzieci jedzą za dużo cukru i soli

90 proc. dzieci w wieku od roku do trzech lat je za dużo soli, 80 proc. za dużo cukru, ich dieta jest zbyt uboga w wapń i witaminę D - wynika z badań zaprezentowanych w środę na konferencji prasowej w Warszawie. Dzieci bardzo wcześnie uczą się nawyków żywieniowych rodziców - podkreślają eksperci.

Z badania wynika także, że jedynie 45,5 proc. dzieci w wieku od roku do trzech lat ma prawidłowy indeks BMI (wskaźnik masy ciała). U 12,5 proc. dzieci stwierdzono niedobór, a u 14,5 proc. - znaczny niedobór masy ciała. Nadwagę i otyłość ma odpowiednio 14,5 proc. i 13 proc. dzieci. Podkreślono, że masa ciała dziecka jest odzwierciedleniem niezbilansowanej diety.

"Dziecko jest świetnym obserwatorem. Nie będzie chciało zjeść nawet najlepiej przygotowanego posiłku, jeśli na talerzu rodziców będzie zupełnie coś innego" - powiedziała prof. Halina Weker, kierownik Zakładu Żywienia w warszawskim Instytucie Matki i Dziecka. Podkreśliła, że ponad 60 proc. zbadanych dzieci je potrawy przygotowane dla dorosłej części rodziny.

Uznała, że rodzice powinni zwracać większą uwagę, czy ich dieta jest urozmaicona, czy jest lekkostrawna, bogata w warzywa, produkty zbożowe, mleczne, owoce. Przypomniała, że najlepsze są produkty naturalne, mało przetworzone lub specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla małych dzieci. W nich zawartość cukru i soli jest redukowana.

Weker podkreśliła, że nadmiar soli łączy się z rozwojem nadciśnienia tętniczego, zaburzeniami związanymi z chorobami układu krwionośnego. Z kolei nadmiar cukru to prosta droga do otyłości. Wyjaśniła, że witamina D wpływa na gospodarkę mineralną całego organizmu - jej ilość przekłada się na prawidłowy rozwój kośćca, ale ma także wpływ na naczynia krwionośne. Niedobór wapnia w dzieciństwie zwiększa ryzyko osteoporozy w późniejszym wieku.

Z badania wynika także, że dzienne spożycie przez dzieci witamin A, witamin z grupy B, witaminy C, fosforu, magnezu, cynku i miedzi znacznie przewyższa zalecane ilości. Weker wyjaśniła, że ma to związek z częstym karmieniem dzieci produktami wzbogaconymi witaminami już przez producentów.

Prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie zwrócił uwagę, że większość małych dzieci jest przekarmiana. Podkreślił, że dziecko w tym wieku powinno jeść 4-5 razy dziennie, z czego trzy posiłki powinny być większe. "Natomiast dzieci jedzą kilkanaście razy w ciągu dnia. Podawane są im owoce, chrupki, słodycze" - zaznaczył. Podkreślił, że nabyta w dzieciństwie otyłość jest trudniejsza do zrzucenia. Ocenił, że najlepszym napojem dla dzieci jest woda, a soki zawierają dużo cukru.

Badanie "Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polsce" przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 400 dzieci w wieku 13-36 miesięcy. Badanie zostało przygotowane przez Fundację Nutricia we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka.

PAP - Nauka w Polsce

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Badania: małe dzieci jedzą za dużo soli i cukru - komentarze

eryk extow2014-10-26 21:18:04

Fajnie, że ktoś w końcu pomyślał o dodaniu stewi zamiast cukru do napoi dla dzieci. Oby więcej takich napoi powstawało.

monnicca2014-08-27 00:20:40

Tam częściowo zastąpiono cukier, smak jest bardzo dobry, moje dzieci zawsze lubiły te napoje.

rybka2014-08-27 00:04:42

Ja zawsze zwracam uwagę na skład jedzenia i picia które kupuję. Faktycznie wiele produktów dla dzieci ma mnóstwo cukru czy konserwantów. Jupik na tym tle się pozytywnie wyróżnia.

gosiaczek2014-08-22 03:25:00

Nie widzialam jak na razie innych napoi dla dzieci które w składzie maja stewie, a to wielka szkoda bo dzieciaki i tak spozywaja duzo cukru wiec chociaz w taki sposób mozna go ograniczyc. Ja dzieciakom spokojnie kupuje jupika

beatrycza2014-08-18 10:40:34

Nie wiem nawet, akurat ten napój to i moje dzieci piją, nie codziennie ale często, szczególnie gdzieś na wyjazdy, do szkoły itp.

papanka2014-07-25 00:35:05

Dobry pomysł z tą stewią w jupiku, ciekawe jakie jeszcze napoje dla dzieci są nią słodzone,.

michaśka2014-06-09 01:38:08

Tak, całkiem niedawno zmieniono skład Jupika. Na plus jest też brak konserwantów i barwników.

bruna2014-05-23 02:26:35

O widzisz, nawet nie wiedziałam, że w jupiku jest stewia. Chyba od niedawna?

michaśka2014-04-14 20:35:47

Na cukier trzeba uważać, lepiej wybierać takie produkty, które mają go mało.Jak dziecko nie chce np pić wody podajmy napój, ale z ograniczoną ilością cukru - np Jupik, w którym słodzikiem jest stewia.