"Zdrowe soczki" szkodzą dziecięcym zębom

Skądinąd dobre dla zdrowia soki owocowe mogą być bardzo szkodliwe dla dziecięcych zębów - ostrzegają dentyści z organizacji Teeth For Life.

soczki szkodzą zębom

Zawierające sok i cukier soki są największymi winowajcami, jeśli chodzi o psucie się zębów - twierdzą dentyści z organizacji non- profit, która zajmuje się edukacją i informowaniem konsumentów na temat korzyści płynących z korzystania z opieki dentystycznej, Teeth For Life.

Soki te zawierają tyle samo cukru, co niektóre napoje gazowane. - Psucie się zębów powodują kwaśne soki owocowe i zagęszczone soki owocowe, które oddziałują na całą powierzchnię zębów. Codzienny kontakt zębów z nimi prowadzi do stopniowej utraty szkliwa. Jednocześnie zęba "ubywa" i łatwiej się on kruszy - ostrzegł dentysta z Teeth For Life, dr Philip Stemmer.

Jak dodał, nawet napoje dietetyczne, nie zawierające cukru, są na tyle kwaśne, że mogą rozpuszczać szkliwo. - Chociaż matki i ojcowie sądzą, że robią dla swoich dzieci coś dobrego, dając im "zdrowsze" napoje, zawarty w nich kwas niszczy szkliwo - powiedział. - Obserwuję coraz więcej dzieci, których zęby są niszczone właśnie w ten sposób.

Stemmer radzi rodzicom, aby ograniczyli podawaną dzieciom ilość soku. Optymalna ilość to szklanka dziennie lub jeden słodzony napój z soków.

Dentysta zaleca też rodzicom, aby podawali kwaśne napoje jednocześnie z posiłkami. Dobrze też, by dawali do nich dzieciom słomkę. Kiedy dzieci piją przez słomkę, zmniejsza się kontakt napoju z powierzchnią zębów.

Rodzice powinni też pilnować tego, by dzieci dokładnie myły zęby. Najlepsze są pasty zawierające związek fluoru. Z myciem należy się jednak wstrzymać przez około pół godziny od wypicia słodzonego lub kwaśnego napoju.

Dr Gordon Watkins, członek British Dental Association podkreślił, że najbezpieczniejszymi napojami są woda i mleko. - Jeśli musimy podawać sok owocowy, aby zapewnić dziecku odpowiednio dużo płynu, rozrabiajmy go z wodą - zalecił.

Lekarz dodał, że zębom szkodzą również suszone owoce. - Wielu rodziców kupuje zdrowe przekąski z suszonych owoców. Jednak ich suszenie powoduje, że zawierają one duże stężenie cukru. Zjedzenie takich owoców daje niemal taki sam efekt, jak zjedzenie żelków czy galaretek - powiedział.


Źródło: PAP, ML /05.08.2007
 

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

"Zdrowe soczki" szkodzą dziecięcym zębom - komentarze

nick2009-02-23 16:03:25

tereska: bo zaczynaja zarabiac na maluchu juz kilka meisiecy wczesniej, najchetniej podawaliby dopuszczalnosc spozycia juz od 1 miesiaca, ale to mogloby n ie przejsc ;)

tereska2009-02-23 15:29:13

ciekawe czemu w takim razie firmy produkujące soczki dla niemowląt zalecają ich podawanie już w 4 miesiącu życia?

kana2009-01-02 02:32:59

To prawda. Moj synek ma 3 lata i tzw. prochnice butelkowa - od picia soczkow i mleka w nocy. Nie mialam pojecia jak soki moga wplywac na zeby i tera zw wieku 3 lat moj synek nie ma gornych zebow z przodu -jak u dziadka. Nie ma czym gryz i czasem dochodzi do stanu zapalnego. Teraz juz wiem ze jesi chce w nocy pic to tylko wode. Z poczatku nie obylo sie bez protestow, ale teraz juz jest to na porzadku dziennym , a raczej nocnym. Aha jescz echcialam dodac , ze jesli zaczyna sie prochnica u tak malego dziecka, to od razu nalezy leczyc , bo w zastraszajacym tempie \"zjada\" zabki.

julia2008-10-28 21:15:36

wszystko pieknie tylko moja corcia nie toleruje innych napojow tylko soki i to przecierowe kubusie itp.ma 3 lata ,zachcam ja do innych napojow ale jest uparta.chcialabym zeby pila wode ale nie toleruje i co ja mam zrobic..

ksenia13132008-09-12 17:00:01

:) :) :) :)

magdalena2008-08-14 20:22:39

dziekuje za ten wspanialy artykul bylam glupiutka pijac te geste soki teraz mam duza utrate szkliwa.aktualnie jestem w anglii a tu leczenie jest ogromnie drogie wkrotce lece do Polski aby wyleczyc moje trzy zeby u mojego dentysty :)