Przedszkole dla dzieci z autyzmem

Powstanie pierwsze terapeutyczne przedszkole dla dzieci z autyzmem. W pełni dostosowane do potrzeb małego dziecka z autyzmem przedszkole rusza od stycznia na stołecznej Pradze - poinformowali przedstawiciele zakładającej placówkę Fundacji SYNAPSIS podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Powstanie pierwsze terapeutyczne przedszkole dla dzieci z autyzmem. W pełni dostosowane do potrzeb małego dziecka z autyzmem przedszkole rusza od stycznia na stołecznej Pradze - poinformowali przedstawiciele zakładającej placówkę Fundacji SYNAPSIS podczas konferencji prasowej w Warszawie.

"Placówka, usytuowana w lokalu przy ul. Targowej 43, oprócz funkcji dydaktyczno-wychowawczej będzie prowadziła intensywny program terapeutyczny. Dzieci będą objęte terapią stymulacyjno- rozwojową, a codzienne zajęcia indywidualne i grupowe pozwolą dziecku na doświadczenie własnych możliwości i potrzeb" - mówiła przyszła szefowa placówki, psycholog Marzena Kołnierzak.

Kołnierzak podkreśliła, że dzieci podczas typowych aktywności przedszkolnych, takich jak zabawy tematyczne, plastyczne czy ruchowe, będą uczyły się nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, skutecznej komunikacji oraz będą poznawały obowiązujące zasady i normy społeczne.

Obecnie organizatorzy przewidują, że przedszkole zaopiekuje się 18 wychowankami, którzy zostaną podzieleni na czteroosobowe oddziały, grupujące dzieci w zbliżonym wieku z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień oraz stopnia niepełnosprawności. Każdym oddziałem zajmie się dwóch pedagogów specjalnych oraz wykwalifikowany wychowawca. Planowane są także zajęcia z logopedą.

"Realizowane programy terapii będą opracowywane indywidualnie dla każdego dziecka, uwzględniając jego potrzeby oraz poziom zaburzeń autystycznych" - dodała Kołnierzak.

Autyzm jest biologicznie uwarunkowanym zaburzeniem rozwojowym, które powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się i porozumiewaniu oraz w kontaktach społecznych. Jest zjawiskiem złożonym i trudnym do zdefiniowania. Osoby z autyzmem inaczej odbierają obrazy i dźwięki, inaczej odczuwają dotyk. Często są nadwrażliwe na hałas, światło i zapach. Przejawiają zmniejszoną wrażliwość na ból. Mają trudności z klasycznym okazywaniem emocji i budowaniem więzi.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Kondek / 2007-11-29

Artykuły wybrane dla Ciebie

Przedszkole dla dzieci z autyzmem - komentarze

damian2008-04-18 20:30:34

dominika ma ałtyzm ma zabuzenie emocjonalnego i społesnego dominika radzi
sobie w tej sytuacji ucieczką wizoluje
przedaje odbieras sygnały i reagowac aby się chronic u dominiki efektami są dziwne zachowania krzyk kręsenie się w kułko trzepanie rękami grysenie sie w rękę

Ewa2008-02-21 22:44:37

To wspaniale, ze takie przedszkole powstaje.Pracuję z dziećmi z mózgowym porażeniem dziecięcym.Wśród nich spotykam również te z cechami autyzmu.Okazuje się, że brak możliwości swobodnego przemieszczania się i zaburzenia małej motoryki wykluczają je z z placówek pracujących metodą behavioralną.Powstające placówki mogą przyjąć niewiele dzieci.A co z dziećmi ze sprzężoną niepełnosprawnością, u których występuje również autyzm?U kogo znajdą pomoc rodzice takich dzieci, jeśli mieszkają w małej miejscowości?Dość często mam kontakt z dziećmi niepełnosprawnymi z całego kraju. Spotykam wspaniałych rodziców.Mam świadomość, że przeżywają bardzo ciężkie chwile, miesiące, lata..Jak im pomóc?Czy ktoś próbuje ten problem rozgryźć?Może są jakieś publikacje na ten temat? Gratuluję wszystkim, którzy powołują do życia to niezwykłe przedszkole.Trzymam kciuki za sukces kadry, dzieci i ich rodziców. Mają szczęście.