Naukowcy badają nietolerancję laktozy i alergię na białko mleka

Niechęć do picia mleka może być spowodowana nietolerancją laktozy lub alergią na białko mleka krowiego. Badaniami tych procesów chorobowych zajmuje się wielu naukowców z wiodących placówek medycznych całego kraju.

badanie alergii na mleko

Niechęć do picia mleka może być spowodowana nietolerancją laktozy lub alergią na białko mleka krowiego. Badaniami tych procesów chorobowych zajmuje się wielu naukowców z wiodących placówek medycznych całego kraju. Prof. Krystyna Karczewska z Kliniki Gastroenterologii, Alergologii, Alergologii i Zaburzeń Rozwoju Wieku Dziecięcego Śląskiego Centrum Pediatrii w Zabrzu zwraca uwagę, że oba stany chorobowe coraz częściej obserwujemy u dzieci.

"Zachorowalność na alergię, w tym także pokarmową, rzeczywiście zwiększa się w miarę postępu cywilizacji, natomiast nietolerancja laktozy jest ostatnio częściej wykrywaną - wyjaśnia prof., Karczewska. - Zarówno nietolerancja laktozy, jak i alergia na białka mleka krowiego, niezależnie od patomechanizmów tych chorób należą do działu tzw. nietolerancji pokarmowych czyli odtwarzalnych, niepożądanych reakcji na określony pokarm lub jego składnik powstałych bez udziału podłoża psychologicznego."

Według naukowców nietolerancja laktozy stanowi jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych u człowieka. Schorzenie to polega na niedoborze enzymu trawiącego cukier mlekowy, czyli laktozę. Może być wynikiem przejściowego uszkodzenia nabłonka jelitowego lub być związaną z genetycznie uwarunkowanym niedoborem laktazy, enzymu trawiącego laktozę. Alergia na białko mleka krowiego związana jest z immunologiczną reakcją uczuleniową na białko zawarte w mleku.

Zespół z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Akademii Medycznej we Wrocławiu przeprowadził badania dotyczące współwystępowania obu schorzeń.

"Zaburzenia trawienia laktozy i objawy nietolerancji należą do najczęstszych dysfunkcji przewodu pokarmowego u dzieci - wyjaśniają członkowie zespołu badawczego, dr Tomasz Hutyra oraz prof. dr hab. Barbara Iwańczak. - W alergii nadwrażliwość związana jest z obecnością alergenowo swoistych przeciwciał, natomiast nietolerancja laktozy spowodowana jest zaburzeniami enzymatycznymi. Możliwe jest występowanie obydwu procesów chorobowych u tego samego pacjenta".

Aby zweryfikować hipotezę badawczą naukowcy przeprowadzili specjalistyczne badania. Objęto nimi grupę ponad 80 dzieci w wieku od kilku miesięcy do 18 lat. Wszyscy mieli zdiagnozowaną alergię pokarmową. Odpowiednie badania pozwoliły określić częstość występowanie objawów nietolerancji laktozy w dwóch grupach wiekowych, poniżej 5 lat oraz powyżej piątego roku życia. "Nietolerancja laktozy występuje u 10 proc. pacjentów w wieku poniżej 5 roku życia i u 26 proc. badanych dzieci w wieku powyżej 5 lat" - posumowali wyniki naukowcy. MWE

PAP - Nauka w Polsce / 2008-07-04

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Naukowcy badają nietolerancję laktozy i alergię na białko mleka - komentarze

krystyna2008-11-06 00:08:07

U MNIE JA SAMA STWIERDZILAM; NIETOLETANCJE:MLEKA, JAJEK ORAZ PRODUKTOW MLECZNYCH.CIEZKO MI Z TYM ZYC, BO NAWET MYLY CUKIEREK, MOZE WYWOLAC ROZWOLNIENIE.JEZELI KTOS ZNA METODE POSTEPOWANIA Z TA CHOROBA, BYLABYM WDZIECZNA ZA RADE :eek

daria2008-08-21 00:16:12

U mojego dziecka wykryto nietolerancje na białko mleka krowiego i laktoze gdy miało 8 miesiecy, niestety problemy zaczeły sie wczesnie ok 6 mies. i nikt nie wiedzial co dziecku jest mialo zmieniane mleka, diete eliminacyjna i przerózne badania. Dziecko meczyło sie 2 miesiace z przewlekła biegunka z krwia o okropnym zapachu oraz towarzyszaca temu nagle szybko rosnaca temp ciała, która była ciezka do zbicia. Na szczescie ktos wreszcie wpadł co dziecku dolega i teraz nie ma zadnych problemow zdrowotnych, pije nutramigen ma swietny apetyt. Jesli ktos ma podone problemy z dzieckiem to to moze byc własnie ten rodzaj alergii mylony czesto z rota wirusem.