Karta dużej rodziny, garść najpotrzebniejszych informacji

Przeczytaj koniecznie informacje o karcie dużej rodziny – zwłaszcza, jeśli masz co najmniej trójkę dzieci… lub wkrótce będziesz miała ;-).

karta dużej rodziny

O Karcie Dużej Rodziny mówi się dosyć sporo, ale w rzeczywistości wiele osób i tak nie do końca wie, czym właściwie jest, do czego uprawnia i jak ją zdobyć. Wszystkie te niezbędne informacje przedstawiamy poniżej. Przeczytaj koniecznie – zwłaszcza, jeśli masz co najmniej trójkę dzieci… lub wkrótce będziesz miała ;-).

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Karta dużej rodziny to swego rodzaju system różnych zniżek i uprawnień dla rodzin, które mają co najmniej trójkę dzieci. Nie sposób wymienić wszystkich korzyści, które przysługują takim rodzinom – zwłaszcza, że występują one zarówno w instytucjach państwowych, jak i sektorze prywatnym.

W dużym skrócie – jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny, to możesz liczyć na tańsze przejazdy pociągami, zniżki w sklepach odzieżowych, obuwniczych czy spożywczych, tańsze bilety wstępu na różnego rodzaju atrakcje czy nawet niższe opłaty za usługi telekomunikacyjne.

Chociaż Karta Dużej Rodziny nie jest honorowana wszędzie, to warto pytać o zniżki w sklepach albo rozglądać się za znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Wiele spośród ponad 10-ciu tysiąca firm, które udzielają takich rabatów, informuje o tym na specjalnych banerach.

Komu przysługuje karta dużej rodziny?

O Kartę Dużej Rodziny możemy starać się w sytuacji, gdy mamy pod opieką co najmniej trójkę dzieci w wieku do 18 lat (lub do 25, gdy dzieci się uczą). W przypadku dzieci niepełnosprawnych z aktualnym orzeczeniem nie ma tutaj ograniczeń wiekowych.

Warto dodać, że Karta Dużej Rodziny, przy spełnionych wyżej warunkach, przysługuje niezależnie od osiąganych dochodów. Nie ma tutaj żadnego maksymalnego „pułapu zarobków”.

Co istotne, Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymać także rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka.

Jak uzyskać kartę dużej rodziny?

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny (każdy z członków otrzymuje własną), konieczne jest złożenie wniosku do właściwego urzędu gminy. Lista wymaganych dokumentów może różnić się nieznacznie w zależności od danej placówki, ale najczęściej są to:

  • Rodzic składający wniosek – dowód osobisty oraz oświadczenie, że nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej i władza ta nie jest w żadnym stopniu ograniczona.
  • Małżonek rodzica składającego wniosek – dowód osobisty oraz akt małżeństwa.
  • Akt urodzenia każdego z dzieci.
  • Jeśli dzieci mają więcej, niż 18 lat, ale uczą się albo są niepełnosprawne – dowód osobisty oraz zaświadczenie o nauce/orzeczenie o niepełnosprawności.
  • Jeśli stanowimy dla dziecka rodzinę zastępczą/prowadzimy rodzinny dom dziecka – postanowienie o umieszczenie dziecka w rodzinie/rodzinnym domu dziecka.

Załóż wniosek o kartę dużej rodziny – warto!

Choć jeszcze jakiś czas temu Karta Dużej Rodziny budziła spore kontrowersje z uwagi na fakt, iż zniżki oferowały tylko bardzo drogie sklepy, aktualnie sytuacja ta bardzo się zmieniła. Wiele hipermarketów oferuje np. 10% rabat od sumy na paragonie, taniej zapłacimy także w punktach wielu sieci komórkowych. Zdecydowanie warto więc załatwić wszystkie formalności i wyrobić sobie nawyk pytania: „Czy honorują Państwo Kartę Dużej Rodziny?” Wszak oszczędność to także cecha, którą warto uczyć naszych najmłodszych.

fot.
Fotolia