Problemy ze snem groźniejsze dla kobiecych serc

Kłopoty ze snem bardziej szkodzą sercom kobiet niż mężczyzn - wynika z najnowszych badań, które publikuje pismo "Brain, Behavior and Immunity".

problemy ze snem groźne dla serca

Kłopoty ze snem bardziej szkodzą sercom kobiet niż mężczyzn - wynika z najnowszych badań, które publikuje pismo "Brain, Behavior and Immunity".

Dotychczas większość badań nad związkiem jakości nocnego wypoczynku z chorobami serca koncentrowała się na ludziach z poważnymi zaburzeniami snu, jak np. bezdech senny. Natomiast naukowcy pod kierunkiem dr. Edwarda C. Suareza z Centrum Medycznego Uniwersytetu Duke'a w Durham (stan Północna Karolina) zaprosili do badań grupę 210 zdrowych kobiet i mężczyzn bez tego typu dolegliwości. Wszyscy wypełniali ankiety dotyczące jakości nocnego wypoczynku.

Okazało się, że kobiety, które miały trudności z zasypianiem lub przesypianiem nocy były bardziej zestresowane niż ich wyspane rówieśniczki.

Stwierdzano też u nich objawy zaburzeń metabolizmu glukozy oraz podwyższonego ryzyka chorób serca i innych schorzeń. U pań, które miały kłopot z przespaniem ponad dwóch nocy w tygodniu, a zaśnięcie zajmowało im ponad pół godziny, odnotowano na czczo wyższe stężenie insuliny (tj. hormonu regulującego metabolizm glukozy) we krwi. Jest to objaw podwyższonego ryzyka cukrzycy typu II. Wykrywano też u nich więcej związków, które biorą udział w procesach zapalnych w układzie krążenia, jak również więcej fibrynogenu, który reguluje procesy krzepnięcia krwi i ma związek z ryzykiem udaru mózgu.

Kobiety, które skarżyły się na problemy ze snem miały też więcej objawów depresji oraz skłonność do wrogości i gniewu, a są to znane czynniki ryzyka chorób serca.

Co ciekawe, najsilniejszy wpływ na zdrowie i stan serca miało to ile czasu zajmowało danej kobiecie zasypianie, przy czym najgorsze wyniki miały panie, które zapadały w sen przez pół godziny lub dłużej.

W przypadku mężczyzn natomiast nie odnotowano zależności między jakością snu a zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Zdaniem autorów badań, odkrycie to można tłumaczyć tym, że u jednej i drugiej płci odmiennie funkcjonują związki regulujące sen, nastrój oraz pracę układu krążenia. Chodzi tu przede wszystkim o neuroprzekaźnik serotoninę, hormon melatoninę i aminokwas o nazwie tryptofan.

"Z naszych badań wynika, że poprawa jakości snu może odgrywać ważną rolę w prewencji chorób serca, zwłaszcza u kobiet" - konkludują naukowcy. JJJ

PAP - Nauka w Polsce / 2008-03-19
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Problemy ze snem groźniejsze dla kobiecych serc - komentarze

soltys2008-06-10 17:53:34

widze ze zawitalo tu grono \"cichych marketingowcow\" i wywiazala sie jakze ciekawa dyskusja na temat jakze fantastycznego benosenu
drodzy koledzy po fachu - uczcie sie robic buzz marketing nieco subtelniej
drogi adminie - zrob wasc z tym porzadek :)

AnKa2008-06-10 15:41:36

Benosen, ok. Dziś albo jutro kupie.

Anita2008-06-06 14:40:18

Tak, bez problemu kupisz go w każdej aptece bez recepty. Kosztuje coś ok 12 zł. więc drogi nie jest. A skuteczny jak najbardziej, pewnie tez będziesz z niego zadowolona. Pozdrawiam i kolorowych snów życzę:)

Emilia2008-06-03 14:23:11

A mogę kupić ten benosen bez recepty? Bo tak sobie myślę, że może też bym sie skusiła, skoro Wam pomaga...[I]null[/I]

Anita2008-06-02 14:32:42

Mnie tez czasami zdarza się wziąc benosen na lepszy sen. Najczęściej biorę jak jestem w nowym miejscu, gdzieś na wakacjach, wtedy mam najgorsze problemy z zaśnięciem. Ale na szczęście benosen mi pomaga.

Nerma2008-05-31 22:53:43

Ja też dopisuję się do zadowolonych z Benosenu. Już myslałam, że nic mi nie pomoże i przyjdzie brac leki, co wiadomo laczy sie ze skutkami ubocznymi. udalo sie obyc bez.

Kalina2008-05-30 17:53:14

Ja miałam problemy z zasypianiem i czasem się budziłam kilka razy na noc, dopiero jak trafiłam na Benosen to mi się poprawiło. Polecam, bo ziołowy skład i sam korzyści, a nie jest drogi (ok 15 zł/op).

Evita2008-04-13 20:18:50

dobry artykuł...tylko co zrobic kiedy ma sie problemy ze snem??

małgorzata2008-04-07 15:14:57

Przeczytałam ten artykuł i zgadzam sie z nim >Ja również nie mogę zasnąc w sumie już mnie to męczy bo mój mąż śpi a ja zasypiam dużo póżniej i rzeczywiście nie mogę sie skupić ciągle myśle o naszysz problemach i mojej melancholi czasami jestem już tak znudzona życiem wydaje mi sie ze ciagle robie to samo żadnej odskoczni od tego wszystkiego tylko dom