Niewłaściwy biustonosz niszczy piersi

Kobiety, które noszą źle dobrane biustonosze, niszczą sobie piersi - alarmują naukowcy. 

niewłaściwy biustonosz niszczy piersi

Kobiety, które noszą źle dobrane biustonosze, niszczą sobie piersi - alarmują naukowcy. Grupa specjalistów od biomechaniki z University of Portsmouth przypomina, że niewystarczające podtrzymywanie biustu sprawia, że delikatne wiązadła w piersiach rozciągają się. W czasie ćwiczeń np. piersi zmieniają swoje położenie w pionie i poziomie oraz do przodu i do tyłu nawet o 21 centymetrów.

Większość staników eliminuje tylko ruchy w pionie. Badacze odkryli, że nawet obcisłe topy do ćwiczeń nie eliminują tego problemu.

W ramach badania w ciągu ostatnich trzech lat przeanalizowano, jak sprawdza się 50 modeli biustonoszy na setkach pań.

"Wiele kobiet jest przywiązanych do określonej bielizny i nie kupuje nic innego. Nawet nie patrzy w ich stronę. Nie kupuje prawdziwych staników sportowych, które zapinają się z tyłu i przypominają zwykłe biustonosze. Uważają, że jeśli taka bielizna nie ściąga się przez głowę jak top, to nie jest sportowym biustonoszem. Ale to nieprawda" - przekonuje prowadząca badanie Wendy Hedger.

Hedger zwróciła też uwagę, że wiele kobiet wybiera niewłaściwe rozmiary biustonoszy, co powoduje dyskomfort i bóle. "Istnieje pewne społeczne piętno związane z rozmiarami biustonoszy. Wiele kobiet nie chce, żeby uważano, że mają zbyt małe lub zbyt duże piersi, więc kupują staniki, które nie leżą dobrze. Uważają wtedy, że mają +normalny+ rozmiar" - wyjaśnia badaczka.

"Wiele pań nie zdaje sobie sprawy, że nosi zły biustonosz albo nieświadomie wybiera zły rozmiar, bo taki im zawsze sprzedawano. Niektóre zapominają, że ich kształty się zmieniają w ciągu życia, szczególnie podczas karmienia czy menopauzy" - przypomina Hedger. MRT

PAP - Nauka w Polsce 2008-07-29

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Niewłaściwy biustonosz niszczy piersi - komentarze

Elżunia2009-08-11 14:22:45

Jest wiele biustonoszy, obwody od 60, miseczki do K brytyjskiego a polskiego R. Tu: http://forum.gazeta.pl/forum/f... można znaleźć mnóstwo informacji o dobieraniu bielizny a także o stanikach do karmienia.

patik2009-08-11 04:25:13

a najgorsze jest to ze nie w każdym sklepie stanik można przymierzyć.!!!

marta2009-03-01 03:23:01

a ja wcale nie noszę i nie mam kłopotu, nosiłam tylko w ciąży i przy karmieniu

putunki2009-02-20 18:05:18

Ja mam ogromny problem z kupnem biustonosza. Kupuję z Feliny rozmiar 90 H ( koszt ok. 200 zl!) i do końca i tak nie jestem zadowolona. Niema w sprzedazy większej miseczki niż H. Zadna Polska firma nie szyje tego rozmiaru, a tym bardziej wiekszych miseczek:-(((

Patula2009-02-20 01:20:19

Jest w Polsce kobieta,która szyje na miare biustonosze głownie vipą bo to droga impreza.Ciężko kupić dobry biustonosz bo głównie artykuły z chin zalewają nasz rynek i nawet w markowych sklepach można doszukać się podrób z chin.

marlena2008-08-13 14:51:51

Owszem, wiele kobiet nosi źle dobrane biustonosze, ale obsługa w sklepie z bielizną pozostawia wieeeeleeeee do życzenia. Mało gdzie jest sklep w którym sprzedawca potrafi profesjonalnie doradzic.