Powiedz stop problemowi BPA

Niemowlęta i dzieci należą do grupy o najwyższym poziomie ekspozycji w diecie na BPA w przeliczeniu na masę ciała. Najnowsze doniesienia medyczne wskazują, iż nawet śladowe ilości BPA mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie dzieci powodując ...

stop BPA w butelkach

Bisfenol A (2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan; w skrócie BPA) jest związkiem chemicznym, który obecnie wzbudza wiele kontrowersji na całym świecie. Wykorzystuje się go w produkcji m.in. plastiku stosowanego w dziecięcych butelkach, kubeczkach, smoczkach, czy talerzykach.

Badania naukowe wskazują, iż niewielkie ilości BPA mogą być uwalniane z plastików poliwęglanowych (np. pod wpływem wysokiej temperatury) przedostając się do pokarmów i napojów spożywanych przez dzieci. To właśnie niemowlęta i dzieci należą do grupy o najwyższym poziomie ekspozycji w diecie na BPA w przeliczeniu na masę ciała. Najnowsze doniesienia medyczne wskazują, iż nawet śladowe ilości BPA mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie dzieci powodując wady wrodzone, zwiększone ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe, czy otyłość.

Serwis www.stopbpa.pl to ważny element kampanii informacyjnej (poruszającej problem BPA), skierowanej do polskich rodziców. Ma ona za zadanie uświadomić rodzicom, czym jest Bisfenol A i jakie zagrożenia zdrowotne mogą się z nim wiązać, a także wskazać jak unikać nadmiernej ekspozycji na ten związek chemiczny. Temat BPA był dotychczas szeroko komentowany w mediach na całym świecie (np. w Kanadzie, USA) - teraz dotarł także do Polski.

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Powiedz stop problemowi BPA - komentarze

marti2010-04-19 17:52:53

Szczerze mówiąc nikt o tym nie słyszał!!!Każde dziecko w Polsce używa plastikowych butelek, kubeczków, miseczek i łyżeczek.Przeważnie najpierw wlewamy gorące do tych naczyń a potem studzimy...więc uwalniają się te związki tak?dobrze rozumiem?Straszne.

Gosia2010-01-02 22:04:35

Dlaczego nie mówi sie o tym naprwde GŁOŚNO w Polsce????? Gdybym o tym wiedziała duzo wczesniej nie musiałabym wymieniac wszystkich butelek po pary miesiacach używania!!!