Jak urządzić funkcjonalne rodzinne mieszkanie – poradnik

Funkcjonalne mieszkanie to takie, które zostało zaaranżowane z myślą o określonych potrzebach i upodobaniach danej rodziny. To również miejsce, gdzie można żyć wygodnie i znaleźć prywatność. Dowiedz się, jak z pomocą mebli i dodatków wykreować przestrzeń przyjazną każdemu domownikowi.

Jak urządzić funkcjonalne rodzinne mieszkanie – poradnik

Zadbaj o ergonomię

Ważne, by każdy domowy sprzęt spełniał swoje przeznaczenie i zapewniał komfort użytkownikom. Łóżko nie może być za krótkie, a szafa zbyt płytka. Nie bez znaczenia pozostaje też wysokość, szerokość i głębokość kuchennego blatu. W łazience trzeba zwrócić uwagę na wielkość stref komfortu przed sprzętami. Należy dostosować je do wieku i stanu zdrowia osób, które mają z nich korzystać. Aranżacja rodzinnego mieszkania musi uwzględniać potrzeby zarówno starszych, jak i młodszych domowników. Jeśli w domu mają mieszkać małe dzieci, ważne jest, aby zabezpieczyć potencjalnie niebezpieczne elementy takie jak gniazdka, szuflady i kanty szafek. Ponadto warto wybierać meble i dodatki wykonane z materiałów odpornych na brud i uszkodzenia.

Zorganizuj miejsce do przechowywania

Odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów to kluczowa kwestia w mieszkaniu, które ma być funkcjonalne i wygodne. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce uzależnione od częstotliwości użytkowania, rozmiaru i przeznaczenia. Trzeba również zorganizować odpowiednią przestrzeń do przechowywania ubrań, dokumentów, środków czystości i wielu innych przedmiotów, bez których trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujący dom. Należy zatem wyposażyć mieszkanie w szafki, blaty i półki dostosowane do wielkości i innych specyficznych cech danych pomieszczeń. Warto pamiętać, że duże promocje podczas Black Friday pozwalają nabyć praktyczne meble w korzystnych cenach. Oprócz szaf, komód czy regałów, można kupić też dekoracyjne kosze i skrzynie, które zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania. Tego rodzaju akcesoria ułatwią utrzymywanie porządku.

Wyznacz serce domu – najważniejsze pomieszczenie

W każdym mieszkaniu, niezależnie od jego rozmiarów, powinno być miejsce, w którym może zebrać się cała rodzina, aby wspólnie spędzić czas. Funkcję „serca domu” najczęściej pełni salon z kanapą. Warto zadbać o to, by znalazło się w nim odpowiednio dużo przestrzeni dla każdego z domowników. Salon powinien być jednak nie tylko miejscem, gdzie można odpocząć i wspólnie się zrelaksować, ale też do którego mamy szansę zaprosić gości. Warto zatem urządzić to pomieszczenie mając na uwadze jego reprezentacyjną funkcję, starannie dobierając meble i dodatki, które udekorują tę szczególną przestrzeń. Wszystkie elementy powinny do siebie pasować pod względem stylu i koloru, współtworząc spójny, estetyczny i przytulny wystrój wnętrza.

Podziel mieszkanie na strefy funkcjonalne

Bardzo ważny jest podział przestrzeni na strefy funkcjonalne. Pierwsza z nich to korytarz i przedpokój, czyli strefa wejściowa. Na drugą z nich, dzienną, składa się salon i kuchnia, a na trzecią – prywatną – sypialnia, pokój dziecięcy, gabinet oraz łazienka. Nie zawsze wszystkie z wymienionych pozycji mieszczą się w oddzielnych pomieszczeniach. Zdarza się, że jeden pokój spełnia kilka funkcji. Przykładowo, jeżeli w sypialni mieści się gabinet, granica między tymi dwiema przestrzeniami musi być widoczna. Podobnie powinno być w przypadku wyznaczenia kącika dziecięcego w salonie czy kącika jadalnianego w kuchni.

Dobierz właściwą liczbę źródeł światła

Oprócz tego, że w każdym z pomieszczeń musi znaleźć się główne źródło światła, należy pomyśleć też o oświetleniu pomocniczym albo nastrojowym. Warto zamontować dodatkowe lampy przy lustrze w łazience, by zapewnić lepszą widoczność podczas wykonywania codziennych zabiegów higienicznych. Ważne jest również logiczne i wygodne rozmieszczenie włączników i kontaktów, by w razie potrzeby mieć do nich łatwy dostęp.

Rodzinne mieszkanie powinno być dostosowane do wieku domowników, ich przyzwyczajeń, potrzeb i preferencji. Dopiero po uwzględnieniu kwestii takich jak podział na strefy, ergonomia sprzętów oraz po zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia i miejsca do przechowywania można mieć pewność, że urządzone wnętrze będzie w pełni funkcjonalne i wygodne.

fot.
materiały partnera

Artykuły wybrane dla Ciebie