Karmienie mieszane. Praktyczny poradnik dla mam

Mleko matki uznaje się za najlepszy i najbardziej dostosowany do potrzeb noworodka i niemowlęcia pokarm. Zawiera ono wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach i ilościach. Dlatego skład mleka kobiecego próbują naśladować sztuczne mieszanki zastępujące to mleko. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia wyłączne karmienie piersią powinno trwać przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Po tym czasie rodzice często decydują się dokarmiać maluszka mlekiem modyfikowanym? Jak łączyć karmienie piersią z karmieniem butelką?
Karmienie mieszane. Praktyczny poradnik dla mam

Co oznacza karmienie mieszane i kiedy je wprowadzić?

Karmienie mieszane określane też jako częściowe karmienie piersią oznacza podawanie niemowlęciu piersi oraz mleka modyfikowanego. Mleko matki przez cały okres karmienia jest dla dziecka wartościowe. Oznacza to, że dostarcza cennych składników i niemowlakowi, i starszemu maluchowi (powyżej 1. r.ż. i 2 lat). Kiedy wyłączne karmienie piersią się kończy, w wielu przypadkach w jadłospisie dziecka pojawia się mleko modyfikowane.

Więcej informacji na temat karmienia mieszanego można przeczytać na stronie www.zdrowystartwprzyszlosc.pl.

Jak wygląda karmienie mieszane w praktyce?

Wprowadzając mleko modyfikowane, róbmy to stopniowo. Organizm dziecka będzie miał czas na przyzwyczajenie się do wybranego mleka modyfikowanego, a piersi zmniejszą produkcję mleka. Tym samym unikniemy zastoju mleka w piersiach, ich bolesności i zapalenia. Jeśli chcemy jeszcze przez dłuższy czas karmić piersią, odciągajmy mleko, żeby pobudzać laktację.

Na początku zastąpmy jeden posiłek z piersi mlekiem modyfikowanym. Jeśli planujemy powrót do pracy, na kilka tygodni wcześniej wprowadźmy karmienie mieszane. Przyzwyczaimy organizm do zmniejszonej produkcji mleka, a podczas całego dnia pracy nie odczujemy bolesności czy nabrzmienia piersi. Po powrocie do domu nakarmmy dziecko piersią. Nawet 1-2 karmienia dziennie wzmocnią układ odpornościowy maluszka. A oprócz tego zbudują bliskość z mamą i pozwolą utrzymać laktację.

Jak pomóc dziecku karmionemu piersią przyzwyczaić się do butelki?

Kiedy dziecko zaczyna jeść z butelki, musi nauczyć się innego sposobu ssania niż z piersi. Dlatego początkowo maluszek może niechętnie podchodzić do takiego rodzaju karmienia. Butelkę podajemy dziecku, kiedy jest zadowolone, a nie marudne i bardzo głodne. Najpierw przystawmy niemowlaka do piersi, żeby zaspokoił pierwszy głód, a następnie podajmy mu butelkę. Najlepiej przekażmy i dziecko, i butelkę tacie lub opiekunce. Maluszek nie będzie czuł zapachu naszego mleka i łatwiej przyssie się do smoczka od butelki. Jeśli karmimy dziecko same, ułóżmy je w innej pozycji niż do karmienia piersią (np. naprzeciwko siebie). Z butelki, którą karmimy maluszka pokarm powinien wypływać wolno, naśladując tym samym pierś. Maluszek nie musi zjadać całej przygotowanej porcji. Zaufajmy dziecku i zakończmy karmienie, jeśli niemowlak odsuwa od siebie butelkę lub przestaje ssać. Żołądek dziecka ma wielkość jego dwóch zaciśniętych piąstek. Maluszkowi nie potrzeba więc dużo pokarmu, żeby czuć się najedzonym.

Przy pierwszej próbie maluszek może odrzucić butelkę i nie chcieć z niej pić. Przyzwyczajenie go do nowego sposobu karmienia wymaga czasu. Jedne dzieci bardzo szybko akceptują nowości, a inne potrzebują chwili, żeby przyzwyczaić się do zmiany. Karmienie i piersią, i butelką wymaga od mamy wiele cierpliwości i wytrwałości.

Jak wybrać odpowiednie mleko modyfikowane?

To, jakie mleko wybierzemy dla naszego dziecka, zależy od jego potrzeb. Większość dostępnych na rynku mieszanek mlecznych powstaje na bazie mleka krowiego. Jego skład został jednak zmieniony tak, by jak najlepiej dopasować go do potrzeb dziecka. Mleko modyfikowane zawiera m.in. dodatek żelaza, a czasem także DHA.

Pośród mieszanek mlecznych znajdziemy też takie wyprodukowane na bazie soi. Mleko modyfikowane na bazie soi nie zmniejsza gazów ani ulewania. Dlatego jeśli maluszek cierpi na którąś z żołądkowych przypadłości i wykazuje objawy alergii, być może konieczne będzie podawanie mu specjalnego hydrolizatu dla dzieci o specjalnych potrzebach.

Wybór mleka skonsultujmy z pediatrą. Doradca pomoże nam nauczyć się odpowiedniego karmienia piersią, ale również bezpiecznie (dla siebie i dziecka) to karmienie zakończyć. Specjalista doradzi nam również, jakie mleko modyfikowane zacząć podawać maluszkowi i jak pogodzić karmienie piersią z podawaniem dziecku butelki.

Kiedy decydujemy się na karmienie mieszane, nie wyrządzamy naszemu dziecku krzywdy. Nadal podajemy mu pierś, a maluszek dostaje nasz bardzo wartościowy pokarm. Mieszanki mleczne dostępne obecnie na rynku to produkty najwyższej jakości, które bez obaw możemy podawać naszemu niemowlakowi.

Źródła:

  • https://www.mumsnet.com/babies/mixed-feeding
  • https://www.nct.org.uk/parenting/mixed-feeding-combining-breast-and-bottle-feeding
  • https://www.verywellfamily.com/choosing-a-formula-for-your-baby-3860803
  • Mama… pełną piersią!, J. Kołodziej [w:] Mleczna Droga, Ministerstwo Zdrowia
  • Nowe smaki, B. Piekło [w:] Mleczna Droga, Ministerstwo Zdrowia
fot.
materiały partnera