Na czym polega wizyta patronażowa położnej?

Pierwsze dni z noworodkiem w domu mogą okazać się sporym wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Ci, którzy zostali nimi po raz pierwszy oprócz wielkiej radości i miłości, odczuwają także niepokój i lęk, szczególnie o to, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy będą w stanie prawidłowo o niego zadbać. Na szczęście, rodzice mogą liczyć na profesjonalną pomoc położnej podczas wizyty patronażowej.

Na czym polega wizyta patronażowa położnej?

Czym są wizyty patronażowe?

Wizyta patronażowa odbywa się już porodzie, gdy mama wraz z dzieckiem wrócą ze szpitala do domu. Jeszcze przebywając w szpitalu, należy wypełnić deklarację, w której zaznacza się przychodnię POZ, do której będzie przypisany maluszek i skąd będzie korzystał z opieki zdrowotnej. Taki dokument jest następnie wysyłany do określonej placówki wraz z kartą szczepień noworodka. 

Położna odwiedza maleństwo w domu w ok. 2 dobie od jego powrotu ze szpitala. W ramach funduszu NFZ przysługują co najmniej 4 wizyty w ciągu pierwszych 6 tygodni życia dziecka. Położna środowiskowa sprawuje opiekę zarówno nad matką, jak i dzieckiem. Doradza w kwestii pielęgnacji noworodka, ciała kobiety w okresie połogu, a także ocenia stan zdrowia malucha w kolejnych tygodniach. 

Na czym polegają wizyty patronażowe położnej?

Podczas wizyty patronażowe położnej ocenia się m.in.:

  • ogólny stan zdrowia nowo narodzonego dziecka i mamy (szczególnie ważny jest przyrost masy ciała, kolor skóry oraz fizjologiczne odruchy),
  • stopień obkurczenia mięśnia macicy,
  • stan gojenia się rany krocza lub rany zarówno po porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu.

Ponadto, doświadczona położna doradza rodzicom, w jaki sposób pielęgnuje się dziecko (np. kąpie) oraz edukuje w kwestii prawidłowego odżywiania się matki karmiącej piersią. Nie brakuje również porad dotyczącej samego procesu laktacji. Istotna jest obserwacja sposobu, w jaki dziecko przystawia się do piersi i ssie, a także stanu brodawek sutkowych matki. 

Jeśli istnieje taka potrzeba i coś wzbudzi szczególny niepokój położnej, może ona skierować kobietę na dodatkowe badania, w tym m.in. USG piersi, badania biochemiczne, ocenę wymazu ze zmian zlokalizowanych na brodawce itd. 

Nie mniej istotne jest zweryfikowanie cyklu sen-czuwanie u noworodka (jak długo trwa sen dziecka w ciągu doby, jaki ma to wpływ na jego rozwój), a także omówienie zagadnień związanych ze skokami rozwojowymi, przyczynami płaczu dziecka i sposobu reakcji na nie, gadżetami wspierającymi rozwój malucha i wiele więcej. W ramach konsultacji możliwe jest również wykonanie kompleksowego Harmonogramu Poprawy Snu, a także rozwiązanie problemu trudnych relacji rodziców z dzieckiem.

Wizyty patronażowe położnej są niezwykle istotne zarówno dla zdrowia fizycznego matki i dziecka, jak i psychicznego samej kobiety. Zyskuje ona pewność, że jej maluch jest bezpieczny i nabiera pewności związanych z opieką nad nim i pielęgnacją. To wszystko przekłada się bezpośrednio na dobrostan psychiczny noworodka. 

fot.
materiały partnera