Od 2009 r. nauka zacznie się wcześniej

Już we wrześniu 2009 r. do pierwszej klasy pójdą sześciolatki. A w przyszłym roku szkolnym do obowiązkowej "zerówki" trafią pięcioletnie dzieci.

sześciolatki do szkół

Jest sprawa, która łączy wszystkie główne partie: to plan przyspieszenia startu edukacyjnego najmłodszych.
Już we wrześniu 2009 r. do pierwszej klasy pójdą sześciolatki. A w przyszłym roku szkolnym do obowiązkowej "zerówki" trafią pięcioletnie dzieci. Przedstawiciele trzech największych partii przekonują, że to priorytet ich polityki edukacyjnej.

- Gdyby decyzja należała do mnie, to podpisuję się pod tym rozwiązaniem nawet dziś - przekonywał w piątek minister edukacji Ryszard Legutko. Jego zastępca i partyjny kolega Sławomir Kłosowski dodaje, że PiS ma już gotowy projekt zmiany ustawy oświatowej. Ze znalezieniem większości przyszłym Sejmie nie powinno być żadnego problemu.

- W tej chwili to najważniejsza i najpilniejsza zmiana, jakiej wymaga polski system edukacji - przekonuje posłanka PO Krystyna Szumilas. - Nie wiem, jaka jest determinacja PiS w tej sprawie, ale w LiD jest bardzo duża. Przypomnę, że to lewica pierwsza mówiła o potrzebie obniżenia wieku rozpoczęcia nauki w szkołach - podkreśla Marek Borowski, koordynator programu lewicowej koalicji.

Dlaczego ta zmiana jest tak istotna, że łączy nawet partie z dwóch różnych biegunów sceny politycznej? Rozmówcy gazety zgodnie podkreślają, że chodzi o wyrównanie szans edukacyjnych. Im wcześniej dziecko trafi do przedszkola, a potem szkoły, tym łatwiej przychodzi mu nauka. Poza tym dzieci przebywające w środowisku rówieśników lepiej się rozwijają. Na wsi, gdzie do przedszkoli uczęszcza zaledwie co trzecie dziecko, nauczyciele alarmują, że do klas pierwszych trafiają dzieci na poziomie rozwoju czterolatka.

Propozycja PO i PiS jest taka, aby w przyszłym roku szkolnym do zerówek poszli sześciolatkowie i ci pięciolatkowie, którzy urodzili się w pierwszej połowie roku. W kolejnym roku ta grupa poszłaby do pierwszej klasy, a do zerówek pozostała część, wtedy już sześciolatków, i pięciolatkowie. Z kolei LiD chce pozostawić ten wybór rodzicom, którzy mogliby skonsultować decyzję z psychologiem.

Źródło: PAP / 15.10.2007
 

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Od 2009 r. nauka zacznie się wcześniej - komentarze

Ilona2008-05-08 17:10:22

Dlaczego moje dziecko ma pójść do szkoły w wieku 6 lat? Na jakiej podstawie ktoś podejmuje tak ważne dla rozwoju dziecka decyzje nie pytając o zdanie rodziców, co z opiniami psychologów dziecięcych, co z opinia całego społeczeństwa, która nie popiera takiego pomysłu? Jeśli ma dojść do wyrównania szans edukacyjnych dzieci to niech państwo zapewni dzieciom pięcioletnim równy dostęp do pobytów w przedszkolu,a niech nie wyrzuca sześciolatków do szkół aby na ich miejsce mogły wejść pięciolatkowie. Nie wyobrażam sobie aby materiał, który dzieci siedmioletnie już przerobiły miały przerabiać jeszcze raz z dziećmi o rok młodszymi, które będą w ogóle nie przygotowane. Co z badaniami, które zostały przeprowadzone przez Akademię Świętokrzyską na zlecenie MEN min. o rozwoju sześciolatków z przedszkoli i szkolnych \"zerówek\". Sześciolatek być może jest intelektualnie przygotowany do nauki ale emocjonalnie to małe dziecko. Nie chcę aby moje dziecko było geniuszem, pracoholikiem i zdoktryzowanym robolem. Mam prawo jako rodzic zapewnić MOJEMU dziecku szczęśliwe dzieciństwo. Jeszcze będzie miało czas i na naukę i na pracę, a mówienie o wyrównywaniu szans edukacyjnych w momencie gdzie nie ma żadnej pomocy ze strony państwa , a jest brak reakcji na likwidowane przedszkola to obłuda i brak szacunku dla inteligencji Polaków. Tak na marginesie już rozumiem tych którzy nie chodzą na wybory, bo ja chyba byłam głupia wierząc, że wybieram mądrze.
Mama

marcin2007-12-13 04:02:15

Nie zabierajcie dzieciom dzieciństwa.Od natłoku wiedzy można ześwirować więc lepiej niech pięciolatki siębawią i cieszą a nie przymusowo uczą.W Kanadzie np matematyka w ósmej klasie jest na poziomie naszej piątej i to nie przeszkadza im.Też mają mądryh wykształconych ludzi.Niech u nas dzieci mają dzieciństwo!!!!!!!!

kurcz