Witamina D chroni przed cukrzycą

Podawanie małym dzieciom witaminy D może zmniejszyć ryzyko zachorowania przez nie na cukrzycę typu I - informuje pismo "Archives of Disease in Childhood".

Podawanie małym dzieciom witaminy D może zmniejszyć ryzyko zachorowania przez nie na cukrzycę typu I - informuje pismo "Archives of Disease in Childhood".

Jak wykazały badania przeprowadzone przez specjalistów z St Mary's Hospital w Manchesterze, dzieci otrzymujące suplementy witaminy D zapadały na cukrzycę typu I o 30 procent rzadziej niż rówieśnicy, którzy nie dostawali takich preparatów. Im wyższa i bardziej regularnie podawana dawka, tym lepsze były wyniki.

Wcześniejsze prace wykazały, że u osób ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu I poziom witaminy D we krwi jest niski, a w krajach gdzie nasłonecznienie jest małe, cukrzyca jest częstsza (światło słoneczne pozwala wytwarzać aktywną postać witaminy D). Na przykład dzieci w Finlandii chorują na cukrzycę 400 razy częściej niż w Wenezueli.

Inne badania wskazują z kolei na związek niskiego poziomu witaminy D z takimi chorobami autoimmunologicznymi jak stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Niestety, witamina D w nadmiernych dawkach jest szkodliwa - dlatego musi być przyjmowana ściśle według wskazówek lekarza.

Cukrzyca typu I stanowi około 10 procent wszystkich przypadków cukrzycy. Jej przyczyną jest niszczenie przez własny układ odpornościowy komórek beta trzustki, produkujących insulinę - hormon, który zawiaduje metabolizmem glukozy. Bez insuliny komórki organizmu nie są w stanie pobierać i wykorzystywać glukozy jako źródła energii, a w rezultacie poziom tego cukru we krwi niebezpiecznie rośnie. PMW

PAP - Nauka w Polsce / 2008-03-16

Artykuły wybrane dla Ciebie

Witamina D chroni przed cukrzycą - komentarze

Małgorzata2008-09-23 19:55:24

jak dług podaje się dziecku wit. D3?p.kol4s@wp.pl

aneta2008-04-09 20:24:19

do kiedy podawacdziecku wit d pawian@wp.pl

Ania2008-03-28 18:12:31

czy cukrzyca może by od jedzenia duzej ilości słodyczy??? poniewarz ja się boje jem czasem do dwuch czekolad dziennie i inne rzeczy czy moge dostac przez to cukrzyce?? prosze o odpowiedz na moja srone e-mail ania847@buziaczek.pl