Męska antykoncepcja coraz bliżej

Zastrzyk z testosteronem raz w miesiącu może być męską formą antykoncepcji równie skuteczną, jak pigułki hormonalne dla kobiet lub prezerwatywy.

antykoncepcja dla mężczyzn

Zastrzyk z testosteronem raz w miesiącu może być męską formą antykoncepcji równie skuteczną, jak pigułki hormonalne dla kobiet lub prezerwatywy - wynika z chińskich badań, o których informuje pismo "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".

Naukowcy z Narodowego Instytutu Badawczego ds. Planowania Rodziny w Pekinie doszli do takich wniosków po 2,5 latach badań prowadzonych wśród 1.045 mężczyzn, którym raz w miesiącu wstrzykiwano męski hormon płciowy - testosteron. Powoduje on okresowe zablokowanie produkcji plemników. W rezultacie, w trakcie terapii tylko jeden na 100 mężczyzn spłodził potomka.

Pół roku po przerwaniu iniekcji liczebność plemników mężczyzn wracała do normy. Ale choć, zastrzyki z testosteronem nie powodowały poważnych skutków ubocznych, niemal jedna trzecia mężczyzn biorących udział w testach nie dotrwała do końca, a naukowcy nie wyjaśniają dlaczego.

Jak przypominają autorzy pracy, wcześniejsze próby opracowania skutecznej i wygodnej antykoncepcji męskiej kończyły się niepowodzeniem. Proponowane metody okazywały się być za mało skuteczne, albo też miały zbyt wiele działań niepożądanych, jak wahania nastroju czy spadek libido.

Parom, które nie mogły lub nie chciały stosować wyłącznie antykoncepcji kobiecej, pozostawało niewiele możliwości: wazektomia, czyli podwiązanie nasieniowodów; prezerwatywy lub wstrzemięźliwość seksualna.

"Nasze badania wskazują, że męska hormonalna antykoncepcja może być potencjalną alternatywą dla tych rozwiązań" - komentuje prowadzący badania dr Yi-Qun Gu. Jego zdaniem, jeśli przyszłe badania potwierdzą skuteczność metody, może ona wejść do powszechnego użytku już za 5 lat.

Jak ocenia Laurence Shaw z Brytyjskiego Towarzystwa Płodności, nowa metoda antykoncepcji męskiej dałaby więcej możliwości parom, a mężczyznom pozwoliłaby w większym stopniu dzielić odpowiedzialność za ciążę. Specjalista podkreśla jednak, że konieczne są dalsze badania nad bezpieczeństwem tej metody.

Shaw przypomina, że w testach antykoncepcyjne pigułki hormonalne dla kobiet są mimo wszystko bardziej skuteczne niż zastrzyk z testosteronem. Jednak w realnym życiu skuteczność tych metod może być porównywalna, bo o zażyciu pigułki łatwiej zapomnieć.

Rzecznik organizacji Marie Stopes International, zajmującej się zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym przypomina z kolei, że nawet jeśli ta metoda będzie dostępna, mężczyźni powinni pamiętać, że nie będzie ich chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego nie powinni rezygnować ze stosowania prezerwatyw.JJJ

PAP - Nauka w Polsce 2009-05-07

yy/ agt/

fot.
Fotolia