4 miesiąc życia dziecka - jestem aktywny

Twój maluch rozpoczyna 4 miesiąc życia, który odznacza się bardzo ożywionym rozwojem i wieloma nowymi osiągnięciami.

4 miesiąc życia niemowlęcia

Twój niemowlak rozpoczyna 4 miesiąc życia, który odznacza się bardzo ożywionym rozwojem i wieloma nowymi osiągnięciami. Twoje dziecko przez ostatnie 3 miesiące stało się dojrzałym niemowlęciem, które rozpoznaje Twoją twarz, uśmiecha się do Ciebie i jest coraz bardziej i dłużej aktywne w ciągu doby.

Czteromiesięczne niemowlę - jestem aktywny na brzuszku

Dzieci, których rozwój przebiega bez zakłóceń, w tym wieku zazwyczaj lubią już leżeć na brzuszku i oglądać świat z tej perspektywy. Podpierają się wysoko na przedramionach, wysuwają łokcie przed linie barków. Podpierając się odrywają od podłoża klatkę piersiową, trzymają głowę wysoko i pewnie. Na tym etapie piąstki mają prawo być nieznacznie zaciśnięte w tej pozycji. Maluch próbuje sięgać po zabawki, jego ruch jest coraz bardziej celowy, jednak najczęściej te próby jeszcze kończą się upadkiem a czasem przypadkowym obrotem na plecy. Na razie malec nie potrafi jeszcze zmieniać sam pozycji z leżenia na plecach do leżenia na brzuszku i odwrotnie, jednak leżąc na plecach, ze zgiętymi i uniesionymi nóżkami potrafi przerolować się na bok całym swoim ciałem – jest to tzw. przewrót całym ciałem („en block")

Czteromiesięczne niemowlę - przodem do świata

W tym okresie dzieci trzymane w pozycji pionowej dość dobrze utrzymują już głowę, dlatego nie ma sensu podtrzymywać jej już tak jak wcześniej gdyż w ten sposób uniemożliwiamy maluchowi trenowanie mięśni i nowych umiejętności. 4 miesiąc to z reguły dobry czas, aby zacząć nosić malucha przodem do kierunku świata, tak, aby mógł oglądać otoczenie. Jeśli jednak główka malucha jest jeszcze zbyt chwiejna, czy tułów wygina się to znak, że maluch nie jest przygotowany jeszcze do takiego sposobu noszenia. W pozycji tej podkładamy jedną dłoń pod pupę malucha, zabezpieczając pozycję odwiedzeniową jego nóżek, oraz zgięcie w stawach biodrowych i kolanowych. Maluch opiera się swobodnie o naszą klatkę piersiowa. Początkowo możemy się odchylić nieco do tyłu, aby dać dziecku więcej podporu, ale z czasem przyzwyczajamy go do coraz bardziej pionowej pozycji. Naszą drugą ręka, możemy asekurować tułów maluszka, możemy pokazywać mu zabawki, zachęcać go do wyciągania raczek ku przodowi. Pamiętamy, aby nie zadzierać nóżek dziecka zbyt wysoko, uda malucha powinny być ustawione pod kątem prostym w stosunku do jego tułowia.

Czteromiesięczne niemowlę - leżę na pleckach

Niemowlę w 4 miesiącu, leżąc na plecach umie już ładnie trzymać głowę w linii środka swojego ciała nie faworyzując żadnej ze stron. Dzięki temu zostały już zaktywizowane mięśnie, które teraz pozwalają mu dźwigać dość wysoko głowę w tej pozycji. Jednak nie oznacza to, że maluch chce usiąść, jest na to stanowczo za wcześnie, on tylko ćwiczy swoje nowe umiejętności i wzmacnia mięśnie. Chętnie wyciąga raczki do zabawek, pamiętajmy jednak, że w tym okresie musimy dziecku podawać zabawki z boku, gdyż maluch chwyta od strony małego palca tzw. chwytem ulnarnym. W tym wieku dziecko na pewno zainteresuję się już karuzelą powieszoną nad łóżkiem. Będzie próbować powoli wyciągać ręce i łapać kręcące się zabawki. Powieś karuzelę tak, aby malec widział zabawki przed sobą, aby nie musiał odchylać do tyłu głowy przez co mógł by nauczyć się nieprawidłowego wzorca ruchu. Pamiętaj, że są jednak dzieci, które nie lubią jak coś kręci im się nad głową i zamiast oznaki radości z nowej zabawki, usłyszysz płacz dezaprobaty. W takiej sytuacji karuzela będzie musiała poczekać. Malec z zaciekawieniem ogląda swoje dłonie, bawi się nimi, rozwija koordynacje ręka – usta, nieustannie prowadząc ręce do buzi.
Nogi pracują naprzemiennie, kopiąc raz jedną raz druga. Czasem wydaje się ze maluch nudzi się leżąc na plecach, pręży się, odgina się do tyłu, – jeśli taka aktywność nie jest stanem stałym, to znaczy, że nie mamy się, czym przejmować, poza zapewnieniem malcowi jakieś rozrywki np. przez zmianę pozycji czy zmianę otoczenia.

W czwartym miesiącu życia lubię zabawy na podłodze

Jest to doskonały czas, na zakup piankowych puzzli, czy maty edukacyjnej, czas aby pokazać maluchowi jak ciekawie można bawić się na podłodze. Dzieci, które odpowiednio wcześnie poznają taki sposób funkcjonowania, bardzo go lubią, odnajdują mnóstwo motywujących przedmiotów, do których wraz z postępem rozwoju starają się dotrzeć. Ty możesz być spokojna o bezpieczeństwo malca. Lada chwila kanapa czy łóżko staną się bardzo niebezpieczne, ponieważ maluch nabędzie umiejętność przewracania się na brzuszek. Tak, więc, można powiedzieć, że od 4 miesiąca Twoje dziecko staje się istotą podłogową.
Jeśli dziecko nie przepada jeszcze za leżeniem na brzuszku, możemy mu ułatwić zaadoptowanie się do tej pozycji kładąc dziecko np. na klinie czy poduszce, jednak musi być ona na tyle twarda, aby nie zapadła się pod ciałem malca. Dziecku łatwiej będzie się na takiej równi pochyłej podeprzeć na przedramionach, więcej będzie mogło obserwować. Leżąc z dzieckiem na macie, możesz opowiadać mu, co widzi przed sobą czy zainteresować go zabawkami. W miarę upływu czasu, maluch naprawdę przywyknie do pozycji leżenia na brzuszku, co w prawidłowym rozwoju jest konieczne.
Nie musisz od razu wydawać fortuny na przepełnioną bodźcami matę edukacyjna. W tej chwili na rynku jest dużo rodzajów mat, wybierz taką, która ma coś szeleszczącego, plastikowe lusterko, piszczałkę, a z pałąków da się odpiąć zabawki. Na początku odepnij wszystkie zabawki, zamiast nich przywieś swoją kolorową apaszkę, szalik i jeszcze kawałek innego materiału. Dziecko będzie zafascynowane, dotykaniem różnych faktur i kolorami.
Baw się z maluchem robiąc różne miny, wydając odgłosy, korzystaj z zabaw dotykowych „idzie rak ", „lato osa koło nosa" itp. Zobacz zbiór rymowanek do zabaw dotykowych >>>

Co potrafi czteromiesięczne niemowlę?

 • leżąc na brzuszku wysoko podnosi główkę, podpierając się na przedramionach i utrzymuje ją tak przez długi czas obserwując z zaciekawieniem otoczenie
 • trzymane pionowo stabilnie trzyma samo główkę
 • podciągane za rączki do pozycji siedzącej podnosi głowę i ramiona
 • uniesione pionowo na podłożem, podkurcza nóżki
 • sięga i chwyta przedmioty, potrząsa grzechotką
 • wkłada przedmioty do buzi
 • interesuje się otoczeniem
 • żywo reaguje na znane twarze
 • głośno się śmieje, głuży, naśladuje dźwięki
 • lokalizuje źródło dźwięku, odwraca głowę w kierunku, z którego dźwięk dochodzi

Zabawa i zabawki dla dziecka w czwartym miesiącu

 • w tym okresie powinna się sprawdzić mata edukacyjna, wybierz taka z małym lusterkiem, różnymi fakturami materiału, czymś szeleszczącym i często układaj na niej maluszka na brzuszku, oczywiście na podłodze
 • by wspierać rozwój mowy opowiadaj dziecku, co robisz, co widzisz, co się wydarzyło, pokazuj różne rzeczy i je opisuj, jakiego są koloru, jaka mają fakturę, do czego służą itp. Mów do dziecka normalnie, nie zdrabniaj wyrazów i nie zniekształcaj ich
 • przeglądajcie się wspólnie w lustrze
 • bawcie się w tzw. zabawy dotykowe
 • stymuluj słuch dziecka, raz z jednej raz z drugiej strony wydawaj dźwięki grzechotką, dzwoneczkiem czy po prostu wołaj dziecko po imieniu, tak by maluch miał możliwość szukania źródła dźwięku. Gdyby malec nie reagował na takie zaczepki skonsultuj się z lekarzem.

Dieta po czwartym miesiącu życia

Czteromiesięczne niemowlę powinno być nadal karmione wyłącznie piersią lub mlekiem modyfikowanym. W tym okresie zazwyczaj pory karmienia są już ustalone i dziecko je w ciągu dnia, co 3-4h.

Zdrowie i pielęgnacja czteromiesięcznego niemowlęcia 

 • zazwyczaj niemowlę śpi 3 razy w dzień a jego nocny sen się wydłuża i śpi nieprzerwanie nawet do 7h
 • zwykle wraz rozwojem funkcjonowania przewodu pokarmowego i lepszym działaniem enzymów trawiennych u czteromiesięcznego niemowlęcia zanika kolka
 • ciemię jest nadal duże i niezrośnięte
 • wit. D3 podawana powinna być w zależności od pory roku i zgodnie z zaleceniami lekarza, zarówno niedobór, jaki przedawkowanie tej witaminy są dla zdrowia dziecka niebezpieczne
 • w tym miesiącu ponownie powinny zostać zbadane stawy biodrowe niemowlęcia

Ropiejące oczka. Jeśli po nocnym śnie oczka twojego maluszka ropieją przemywaj je solą fizjologiczną. Jeśli tej wydzieliny będzie bardzo dużo, skonsultuj się z pediatrą

Szczepienia. Na przełomie 3-4 miesiąc życia po 6-8 tygodniach od poprzedniego szczepienia, jest czas na wykonanie kolejnych obowiązkowych szczepień przeciw: błonicy, tężcowi, krztuścowi (druga dawka), poliomyelitis - (pierwsza dawka) oraz zakażeniom haemophilus influenzae typu b - (druga dawka)

Co może niepokoić w rozwoju czteromiesięcznego niemowlęcia?

 • brak utrzymywania główki w pozycji pionowej
 • brak zainteresowania otoczeniem
 • niereagowanie na dźwięki
 • gdy dziecko nie płacze w zróżnicowany sposób
 • brak unoszenia podporu i unoszenia głowy w pozycji na brzuszku
 • częste odginanie głowy mocno do tyłu, patrzenie do tyłu, szczególnie z towarzyszącym prężeniem nóżek

Ważne pytania

Czy można czteromiesięczne niemowlę nosić w nosidełku w pozycji pionowej przodem do świata?

Nie, w nosidłach ani chustach nie nosimy dzieci przodem do świata, gdyż nie możemy w tej pozycji zabezpieczyć ani prawidłowej pozycji stawów biodrowych dziecka, ani pozycji kręgosłupa. 4 miesiące to czas kiedy zaczynamy nosić dziecko przodem do świata na rękach, jest to specjalny sposób noszenia który zapewnia wyżej wymienione warunki, pozwala na właściwa asekurację dziecka.

Czy można czteromiesięczne dziecko wozić w wózku z pleckami nieco podniesionymi na poduszce lub z podniesionym podparciem – pozycja pół leżąca?

Jest na to jeszcze za wcześnie. Niemowlę będzie nam spadać z poduszki, zwijać się w rogala, jego miednica i kręgosłup znajdą się w niefizjologicznym ustawieniu. Możemy natomiast z powodzeniem, jeśli gabaryty wózka na to pozwalają, położyć dziecko na brzuszku, podkładając pod jego tułów poduszeczkę - klin, będzie wtedy miało lepszą możliwość obserwowania świata a równia pochyła, którą tworzy poduszeczka – klin ułatwi mu podpór na brzuszku.

Czy można czteromiesięczne niemowlę sadzać podtrzymując plecki poduszkami i pozostawiać w tej pozycji?

Absolutnie nie. Dzieci w wieku 4 miesięcy nie są kompletnie przygotowane do siadu. Kręgosłup dziecka jest jeszcze zbyt miękki, napięcie tułowia nie pozwala jeszcze na utrzymanie stabilnej pozycji, miednica nie uzyskała w tym wieku jeszcze ustawienia pozwalającego na swobodny siad. Sadzając dziecko podparte w ten sposób robimy mu krzywdę. Zazwyczaj dzieci zaczynają stabilnie siedzieć na przełomie 7/8 miesiąca życia.

Autor
Anna Godula - fizjoterapeutka
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

4 miesiąc życia dziecka - jestem aktywny - komentarze

Ania2014-10-17 07:33:53

moje dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie se podeprzec na brzuszku a ma 4 miesiace i slabo reaguje na dzwiek, jest urodzony w 35tc, czy to moze byc tego przyczyna?

Basia2014-02-04 01:03:42

Moja malutka skończyła już 4 miesiące, z tej okazji odwiedziła nas pielęgniarka środowiskowa. Pytałam ją radę, jak karmić niemowlaka i ona stwierdziła, że najlepiej zacząć od soczku własnoręcznie zrobionego z jabłka i marchewki. Tak zrobiłam, nie żadne kaszki z glutenem, tylko soczek do picia po trochu. Za pierwszym razem podeszła do tego smaku z rezerwą, ale już za czwartym razem zdziwiła się, że 90 ml soku się skończyło. A tak poza tym, to nie wiem już co jest prawdą, jak należy karmić takie maluszki. Przymierzam się następnie do przecieranki z ziemniaczka i marchewki :) P.S. Też noszę dziecko przodem od 3 miesiąca, z każdym tygodniem odrobinkę dłużej.

Daria2013-03-20 02:58:36

Mój synek skończył właśnie 3 miesiące. Mam córkę starszą o 10 lat i kiedy ona była malutka "jabłuszka" Gerbera wprowadzano do diety niemowlęcia właśnie po ukończeniu trzeciego miesiąca.Ciekawa jestem dlaczego to się zmieniło i obecnie przez pełne 4 miesiące zaleca się karmienie dziecka wyłącznie mlekiem?

ona2011-06-11 04:47:35

Moj maly bedzie mial cztery miesiace za tydzien. Jest bardzo bardzo silny trzymal sam glowe jak mial miesiac . Sam przekreca sie na brzuch i na plecki :) no jak tylko ma sie czego chwycic to siada... nie wiem czy to ma cos do rzecy ale wazy 8,5 kg To chyba wszystko zalezy od dziecka

MAMUSKA MAJI2011-06-10 01:49:29

MOJA MAJECZKA SKONCZYLA WLASNIE TRZY MIESIACE A PRZODEM DO SWIATA NOSILAM JUZ JA JAK SKONCZYLA DWA MIESIACE I JEST ZADOWOLONA USMIECHNIETA I NIC SIE NIE DZIEJE

jolka2011-05-31 14:26:53

ja nosilam w nosidelku i przodem do swiata i moja pani pediatra nie miala nic przeciwko

ampulka2011-01-20 17:57:56

Jestem lekarzem, pracuje w zawodzie od 15 lat i gdy czasem trafiam na informacje osob, ktore nigdy z medycyna nie mialy do czynienia i strasza rodzicow, ze noszenie przodem do swiata jest szkodliwe to rece mi opadaja. Z punktu widzenia ortopedii nie ma zadnych przeciwskazan do noszenia w tej pozycji, nie stwierdzono zadnych negatywnych skutkow noszenia przodem do swiata chocby w nosidelkach na stan plecow, kregoslupa najmlodszych. Apeluje do ludzi, ktorzy dezinformuja rodzicow jakoby noszenie przodem do swiata bylo szkodliwe o zaprzestanie tego typu dywagacji bo to karygodne.

kende2010-09-27 19:32:30

"4 miesiąc to z reguły dobry czas, aby zacząć nosić malucha przodem do kierunku świata, tak, aby mógł oglądać otoczenie."
I to jest rozsadne podejscie do tematu widziane oczami specjalisty. A nie jakiejs smiesznej chustomanii, ktora sama sobie zaprzecza piszac o jakiejs hiperstymulacji

mamusia Dorotki2010-08-20 15:14:30

zgadzam sie z poprzedniczką, po czwartym miesiącu należy wprowadzać dziecku nowe produkty, dziecko się rozwija i rośnie i karmienie samym mlekiem, niby że na wszystko ma czas doprowadzić może do niedoborów witamin, anemi, wszystko powolutku, po troszku, oczywiście zgodnie ze schematem żywienia. mówienie że na wszystko ma czas wynika chyba z tego ze matki boją sie rozszerzyć dietę dziecka.

raga2010-05-19 00:53:55

dokładnie nie rozumiem niektórych mam które wręcz zachwalają się że ich dziecko JUŻ je jogurty, juz tamto siamto. Dziecko jeszcze nie siedzi ale JUZ "śmiga" w chodziku. To jest okropne, niewiedza i chęć pochwalenia się jakie to one nie są zaradne i takie tam. Dziecko na wszystko ma czas, ale tak dużo ludzi tego nie rozumie.

marlenka2010-05-18 19:02:38

to czy dziecku nic nie będzie okaże się jak będzie nastolatkiem - otyłym z wrzodami albo innymi dolegliwościami - dziecko zdąży wszystkiego posmakować

mamusia Lenki 4.01.20102010-05-15 22:40:43

e tam bzdura że należy dziecko karmić tylko swoim mlekiem lub modyfikowanym,moja mała dostaje już kaszki,zupki,deserki,dziś dostała ziemniaka z marchewką i żyje nic jej nie było ani razu:)oczywiście każdego dnia dostaje co innego i tylko po jednym produkcie a nie że od razu wszystko,za naszych czasów od malutkiego matki dawały nie tylko mleko,więc jak dziecku nic ie jest to czemu tylko mamy go karmić mlekiem-to jest decyzja każdej matki która robi jak uważa:)