9 miesiąc życia niemowlęcia - czworakuję, wspinam się i wstaję

Z naszego małego bobasa wyrósł już całkiem sprytny dzieciaczek.

9 miesiąc życia niemowlęcia kalendarz rozwoju niemowlęcia

Kolejny miesiąc oznacza kolejne możliwości. Z naszego małego bobasa wyrósł już całkiem sprytny dzieciaczek, który umie samodzielnie wszędzie dotrzeć zazwyczaj w tym okresie jeszcze na czterech kończynach. W tym czasie pojawią się prawdopodobnie kolejne umiejętności - wspinanie się przy meblach i samodzielne stanie przy nich.

Maluchy, które rozpoczęły raczkowanie w 8 miesiącu teraz będą pędzić na czworakach z „prędkością światła", siadać, znów czworakować i tak w kółko, to właśnie te dzieciaki w 9 miesiącu prawdopodobnie zaczną wstawać najpierw w łóżeczku potem przy meblach i innych podporach.

9 miesiąc życia niemowlęcia - radość z raczkowania

Raczkujący maluch poznaje wszystko, co go otacza. Interesuje go w zasadzie każda rzecz. Poznaje przestrzeń wokół siebie, poznaje własne ciało.
Raczkującym brzdącom nie wykładajmy całego mieszkania wykładziną. Niech trochę pomęczy się także na śliskiej podłodze czy kafelkach. Jedynie w początkowym okresie raczkowania nie zmuszajmy malca do prób na śliskiej podłodze, bo jest to zbyt trudne i prowadzi do wypracowania niedobrych nawyków – ruch nie będzie płynny i skoordynowany.

Pamiętajmy na tym etapie nie zakładamy maluchowi żadnych bucików!!!

Podczas czworakowania, małe stópki dostają niezłą porcję treningu przygotowującą do stanięcia na nóżki. Stópki są wpychane w podłoże, obracane, szorują nieustannie o podłoże. Im więcej takich bodźców dzieci dostarczą swoim stopom z podłoża, tym lepiej stopy będą przygotowane do swojej przyszłej funkcji.

Czy stosowanie nakolanków u raczkującego niemowlęcia jest dobrym pomysłem?

Czy to konieczność, czy tylko mało potrzebny gadżet, mający zły wpływ na rozwój dziecka?

Nakolanniki, właściwie nie spełniają żadnej funkcji, natura tak nas wyposażyła, że częste upadki na kolana w tym okresie życia dziecka oraz raczkowanie nie robią stawom kolanowym żadnej krzywdy. Dziecko musi nauczyć się raczkować na każdym podłożu samo i osiągnie to w stosownym czasie. Będzie się na początku ślizgać, ale to nic, z czasem różne rodzaje podłoża nie będą stanowiły dla niego żadnego problemu. Pamiętajmy, że zakładając nakolanniki zabieramy też dziecku pewną ilość bodźców z podłoża, może mu być tak naprawdę ciężej chodzić na czworakach w takich nakolannikach, bo nie będzie czuć podłoża bezpośrednio. Kiedy maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki, czas kiedy pada bezwładnie na kolanka jest krótki, szybko uczy się że to dość nieprzyjemne doświadczenie i zaczyna podpierać się rękami o podłoże gdy traci równowagę. Uczmy go siadać na pupę, tak jest najbezpieczniej.

W 9 miesiącu niemowlę lubi sobie posiedzieć

9 miesięczne maluchy zazwyczaj siedzą już bardzo stabilnie, z prostymi plecakami. Pozycja siedząca daje możliwość uwolnienia obu rąk a dzięki temu możliwość manipulacji nimi. Maluch spokojnie bawi się przedmiotami, w dowolny sposób przekłada je z ręki do ręki, umie uchwycić nawet drobne okruszki.
To, że maluch stabilnie siedzi pozwala na to by sam jadł.
Bardzo ważne jest dawanie dziecku takich doświadczeń – jedzenia rękami. Maluch poznając samodzielnie konsystencję, zapach, smak pokarmów, ćwiczy funkcje manipulacyjne, koordynację wzrokowo – ruchową, ale też bardziej chętnie próbuje różnych nowości (patrz BLW).

Rozwój mowy w 9 miesiącu życia

Nasz 9 miesięczny malec to już także poważana gaduła. Gaworzy bardzo intensywnie, zaczyna wypowiadać samodzielnie i świadomie coraz więcej połączeń sylabowych typu „mama", „baba". Dziecko bawi się swoim głosem – krzyczy, śpiewa, sapie, stęka, piszczy. Dzięki coraz wyższej i stabilnej pozycji maluch potrafi coraz lepiej modulować głos.

Szczepienia w 9 miesiącu życia niemowlęcia

Jeśli szczepienia były wykonywane zgodnie i w terminach obowiązującego kalendarza szczepień w tym miesiącu nie wykonuje się szczepienia.

Dieta w 9 miesiącu życia niemowlęcia

W tym miesiącu dziecko powinno zwiększyć 3 krotnie swoją wagę urodzeniową. Żywienie dziecka jest podobne jak w 8 miesiącu. Czas najwyższy jednak by zrezygnować z gładkich, miksowanych lub przecieranych papek na rzeczy potraw grudkowatych. Można również podawać dziecku do jedzenia z rączki miękkie gotowane warzywa, kukurydziane chrupki i inne smaczne kąski. Samodzielne karmienie sprzyja lepszemu apetytowi a przy okazji stymuluje rozwój dziecka. Żucie pokarmów stymuluje rozwój aparatu mowy.

Produkty spożywcze w diecie dziecka, które ukończyło 8 miesiąc życia >>

Co potrafi 9 miesięczne niemowlę?

 • samodzielnie siada i przechodzi z pozycji siedzącej do pozycji na czworaka
 • pewnie siedzi
 • chwyta drobne przedmioty i manipuluje nimi. Przygląda się szczegółom
 • naśladuje proste czynności, jak stukanie łyżeczką, przewracanie kartek książeczki
 • chętnie i dużo gaworzy. Niektóre sylaby wypowiada świadomie, jako coś oznaczające
 • rozumie znaczenie średnio 30 - 40 słów. Niektóre z nich potrafi wypowiedzieć.
 • reaguje na swoje imię
 • rozumie proste polecenia takie jak „nie wolno" „daj" czy "zobacz".
 • szuka wzrokiem nazwanego przedmiotu.
 • zdarza mu się zdobyć pożądany przedmiot „sposobem", na przykład przez przyciągnięcie koca.
 • okazuje strach przed nowymi rzeczami na przykład głośnymi urządzeniami oraz przed obcymi osobami

Autor: Anna Godula, fizjoterapeuta dziecięcy
Sylwia Porada osesek.pl

Autor
Anna Godula - fizjoterapeutka
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

9 miesiąc życia niemowlęcia - czworakuję, wspinam się i wstaję - komentarze

magdaszczy2014-11-22 20:36:31

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie i nie można go pospieszac. Nie ma nic gorszego niż nadgorliwi rodzice czy dziadkowie. Nie dzieje się, ze nie jest Pani mile widziana z takim podejściem. Organizm wnuczki będzie na tyle Sion by samodzielnie siedziała, zacznie to robić w swoim czasie. Dla przykładu: moja starsza córeczka zaczeła wstawać w lozeczku, gdy skończyła 8 miesięcy. Młodsza umiejętność ta posiadła mając 6 miesięcy i 2 tygodnie. Teraz ma skończone 8 i prawie chodzi.wszystko pod okiem specjalisty bo zbyt szybki rozwój nie jest powodem do dumy, ale do niepokoju. Ważne, ze jej nie pospieszamy i wszystko, co robi (a swój wiek zdecydowanie wyprzedza rozwojowo) robi sama z siebie bez zachęt i pomocy z naszej stron.

Alina2014-09-20 19:38:30

Moja 9miesieczna wnuczka nawet jeszcze nie siedzi. Gdy dawalimijąna spacer, upinali jąna leżąco ikazali spac. Mówięim by jużsadzali ją.Ostatnio synowa zabroniłami się z nią widziec, gdy poszłamutrudniła "widzenie"

misio2014-06-29 04:55:01

Moja córka kończy 9miesiecy od miesiąca świadomie jestem tego pewna woła mama,gdy chodzi w chodziku i jest juz znudzona wręcz krzyczy mama albo baba bo mieszkańcy z rodzicami, mówi tez am śpiewa piosenki po swojemu,ma 4 ząbki i juz niedługo będzie miała jeszcze 2,chodzi gdy trzymaj ja pod paczki ale nieumie raczkowac ,to prawda ze każde dziecko jest inne mojej ciotki synek chodził gdy skończył 9mirsiecy naprawdę wiec nieprzejmujmy się tym ze nasze pociechy czegoś tam nie potrafią

tytus2014-06-13 20:05:41

moja ma 12 miesiecy i juz zdała na prawo jazdy

Kasia2014-06-13 15:02:25

Powiem tak, każde dziecko rozwija się swoim tempem. Sama się o tym przekonałam! Mam 4 dzieci. Corka pierwsza chodziła mając 8m-cy i tydzień, drugi syn już chodził mając 8i pół m-ca. Mając 9 m-cy schodził po schodach przodem jak dorosły bo widząc że o rok starsza siostra tak schodzi też tak musiał! Trzecia córka pierwsze kroki postawiła mając roczek, tydzień później zaczęła dopiero chodzić. Teraz czwarty dzidziuś ma skończone 9 m-cy chodzi na czworaka od dwóch m-cy, staje przy meblach, również bardzo dużo rozumie. Mówi kiki na kotka, pokazuje paluszkiem ty ty, mowi baba na babcie, tota na ciocie, robi "Amen",pokazuje gdzie jest Bozia, gdy usłyszy jakąś muzyczkę kołysze sie na lewo i prawo albo podkakuje w rytm muzyki, też i śpiewa na swój sposób bardziej operowo i strasznie głośno, ludzie w zawsze mają ubaw;). I też bym mogła jeszcze powymieniać, ale po co? Każde dziecko i tak rośnie swoim tempem i na chama nie da się wszystkiego nauczyć co byśmy my chcieli żeby umiało. Na wszystko przyjdzie pora. Jedynie byłam zaskoczona, że czwartemu dzidziusiowi bardzo szybko wyszły jedynki dolne (ząbki) - miała 3 m-ce i 1 tydzień! W chwili obecnej ma 6 ząbków.

Iza2014-06-02 15:41:59

A mój synek też tańczy ale na poważnie:). Mamy z tego niezły ubaw. Potem sam sobie bije brawo. Rozumie niektóre słowa- choć do mamy/taty, nie wolno (złośliwie śmiejąc się i oglądając czy patrzymy próbuje bawić się kablami), tany-tany, nie pluj ( to najczęściej słyszane słowo przy jedzeniu- jest niezłym niejadkiem ), brawo, auto (przyłapałam już go parokrotnie na zabawie autem i wykonywaniu słynnego dżwięku brrrr), zostaw to (przeważnie jak na zawołanie zaczyna ryczeć w niebogłosy), oraz mama da pić (wyciąga rączki w stronę niekapka). Przełomowym miesiącem w jego rozwoju był 7 miesiąc- zaczął siadać, pełzać, dużo gaworzyć i raczkować. Skończył osiem miesięcy i już staje przy meblach. Ma dwa zęby i idzie następny.Jest bardzo radosny, ale potrafi dać do wiwatu. Uwielbia psocić. Musiałam się pochwalić:)

Ola2014-05-27 17:10:15

moje tańczy i recytuje wiersze a ma dopiero 7 miesięcy :)

monia2014-05-03 18:50:28

moja niuska raczkowała juz jak miała 8 miesiecy próbuje sama stac wychodzi jej tak około minuty sama stoji chodzi koło mebli as najgorsze s jest to ze sie puszcza chce sama isc

Natalia2014-04-28 14:29:45

Moja mała niebawem konczy 9 miesięcy- raczkuje już bardzo sprawnie, bardzo szybko. Siada sama, udaje jej sie to zawsze za 1 razem, siedzi stabilnie. Stoi juz przy meblach, powiem nawet, że kilka razy próbowała już iść- ale to jej sie nie uda lo i wyladowała na tylku :) Także jej rozwój fizyczny jest perfekcyjny. Natomiast co do mowy- ona gaworzy, ale wątpię, by coś z tego rozumiała i mowila swiadomie. Watpie tez by rozumiała co ja do niej mowie. Od pewnego czasu mowie jej ' nie wolno' i jakos wgl mnie nie słucha. Raz ją wołałam z daleka po imieniu,. też bez reakcji. Także z tym to troche przesada.

Paulina2014-03-17 23:47:22

Mój dzieciak zaczął 9 miesiąc i jeszcze nie umie raczkować i z pozycji siedzącej nie umie do pozycji na czworaka. Z resztą każde dziecko inaczej się rozwija

Iwonutek2014-03-08 11:58:06

Mój synek wchodzi w 9 miesiąc już raczkuje, siada sam nie zawsze jeszcze mu się to udaje, mówi mama i to na pewno świadomie:) a i rozumie dużo słów, widzę po jego reakcji. Także widzę, że moje dziecko rozwija się praeidłowo, a i proszę Was nie róbcie z tych maluszków przygłupów bo to już naprawdę mądre istotki na tym etapie, uwierzcie mi trzeba tylko się wpatrywać i angażować w rozwój dziecka i na pewno da radę to dostrzec :)

kinga2013-07-05 02:57:43

chciala bym sie dowiedziec czy to ze dziecko uzywa nuk tsk samo jak rak to normalne/ Mam na mysli chw2yca nuszkami zabawke i podnosi ja tajk aby zlapac raczkami

KRYSTIAN2013-05-24 20:53:09

MOJA DZIEWCZYNA BĘDZIE RODZIĆ 26 MAJA

aga2013-04-02 02:20:24

bez przesady ze rozumie tyle słów..to niemożliwe

kinga2013-03-18 03:32:04

Ale z tym mówieniem w wieku 9 m-cy to już lekka przesada.. nawet jeśli dziecko mówi mama czy tata, to i tak na tym etapie rozwoju nie jest to świadome przywoływanie rodzica, a jedynie zlepek sylab

Iwona2013-02-20 15:47:14

To bardzo ważny czas dla młodej mamy, ostatnia chwila by kupić odpowiednie pierwsze buciki! ja się zdecydowałam na Memo, bo dużo dobrego o nich słyszałam, ale dylemat był był...

aaaiii2012-12-08 04:53:10

moje dziecko zaczeło pewnie siedzieć i raczkować w wielku 6,5 miesiąca, jak miało 7 miesiący to stawało, teraz ma 8 i chodzi przy meblach:)