Wcześniaki potrzebują pieszczot

Badania naukowców wykazały, że Wcześniaki potrzebują pieszczot.

wcześniak potrzebuje pieszczot

Urodzone przedwcześnie dzieci wiele zyskują dzięki dotykowi swoich rodziców - wykazały kanadyjskie badania.Badacze odkryli, że przytulanie dzieci urodzonych w 28 tygodniu ciąży zmniejsza stres, na jaki naraża je bolesne leczenie. Dotyk rodziców może poprawiać stan ich zdrowia.

Już wcześniej pojawiały się dowody na to, że regularne przytulanie noworodków może być dla nich dobre - także dla tych trzymanych w inkubatorach. To poprawia nie tylko stan ich organizmów, ale i wytwarza więź między rodzicem i dzieckiem.

Badanie naukowców z McGill University opisane przez magazyn "BMC Pediatrics" skupiło się nad dziećmi urodzonymi szczególnie wcześnie - między 28 a 30 tygodniem życia.

Wcześniej myślano, że tak małe dzieci nie są rozwinięte na tyle, żeby odnosić korzyści z dotyku. Badacze przyjrzeli się wcześniakom poddawanym zwyczajowemu zabiegowi pobierania krwi z pięty. Jest to bardzo bolesne, a zabieg czasem może trwać kilka minut. Niemowlętom zmierzono m.in. puls, aby sprawdzić, jak boleśnie odczuły zabieg. Okazało się, że dzieci przytulane cierpiały mniej. Połowa regularnie pieszczonych maleństw nie miała buzi wykrzywionych grymasem bólu podczas zabiegu.

Okazuje się jednak, że np. w Wielkiej Brytanii rodzice wcale nie są zachęcani do kontaktów z wcześniakami - twierdzi Linda Franck z Institute of Child Health w Londynie. MRT

PAP - Nauka w Polsce / 2008-05-28

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Wcześniaki potrzebują pieszczot - komentarze

Ania2011-02-08 16:19:44

Mój synuś urodził się w 32tyg ciąży z wagą 1900g. W inkubatorze leżał tylko 6h potem przełożyli Go do łóżeczka. Kiedy tylko weszłam do Malutkiego na salę od razu pielęgniarki kazały mi się do połowy rozebrać i położyły mi mojego malutkiego Skarba na piersiach. Tak kangurowaliśmy się dzień w dzień (9 dni) w szpitalu a później w domu. Synuś uwielbia się przytulać, jest spokojnym dzieckiem i pięknie się rozwija. Uważam że bliskość mamy czy taty, słuchanie bicia ich serc daje bardzo wiele dla rozwoju takiego maleństwa. Pozdrawiam wszystkie mamy wcześniaków i życzę dużo zdrówka dla maluszków.

hania2010-10-16 22:32:50

jestem mloda mama Krystianka urodzonegow 28 tygodniu moj synek jest bardzo malutki teraz wazy juz prawie kilogram ale urodzil sie wazac 630 gram,Krystian zyje juz dwa tygodnie nadal nie oddycha samodzielnie ale wierze w mojego synka i ufam ze da rade i ze zacznie sam oddychac:)najwazniejsza jest wiara we wlasne dziecko i jego sily:)my czekamy i modlimy sie:)

Ania2010-04-14 19:04:22

Mój maluszek przyszedł na świat w 33/34 tygodniu ciąży. Kiedy otwierałam drzwiczka od inkubatora, aby opuszkami palców dotknąć jego delikatne ciałko - pielęgniarki mi zabraniały. Kiedy mój maluszek był poddawany bolesnym ukłuciom i badaniom ja mogłam tylko stać i patrzeć, oczy i serce płakało.
Teraz jesteśmy już w domu, mały ma 14 tygodni i uwielbia kontakt fizyczny - masaże, zabawy. Spędzam z nim każdą chwilę, poświęcając tyle czasu ile on tego wymaga.
Żałuję, że trafiłam na ten szpital, bo wiem, że w innych szpitalach stosowane są inne metody-dla dobra dziecka. Na szczęście dramat szpitalny już za nami, a ja nie chcę go wspominać.
Cieszę się, że mój Synek żyje, że pomimo tego że jest drobniejszy od rówieśników, rozwija się prawidłowo. A jego uśmiech odpędza wszystkie złe myśli.

Pozdrawiam wszystkie mamy wcześniaków, życząc im jednocześnie dużo siły i wytrwałości!

monika2008-12-01 01:00:47

jedwo przeżyłam jestem wcześniakiem byłam bardzo umięrajoca było bardzo byłam cięzkim stanie cud że przeżyłam że chodze i mówie

monika2008-12-01 00:59:29

jedwo przeżyłam jestem wcześniakiem byłam bardzo umięrajoca było bardzo byłam cięzkim stanie cud że przeżyłam że chodze i mówie

Aga2008-09-19 21:08:56

Napisano w tym artykule, ze \"w Wielkiej Brytanii rodzice wcale nie są zachęcani do kontaktów z wcześniakami\", uwazam ze nieprawda. Mieszkam tu i jak najbardziej zachecaja.

Aga2008-09-19 21:02:10

Do izis:
Urodzilam w 28 tygodniu i pierwsze co zrobilam, to wlozylam rece do inkubatora, kiedy juz tylko doszlam do siebie po operacji. Nie rozumiem tego lekarza, zupelnie sie z nim nie zgadzam, Twoj kontakt z dzieckiem jest najwazniejszy, wiadomo, rece trzeba umyc i odkazic. Mnie nikt nie zabranial absolutnie, robilam przy swoim dziecku prawie wszystko i lekarze podkreslali jeszcze, ze tak wlasnie powinno byc.

izis2008-07-24 19:42:22

Mój wcześniaczek urodził się w 36tyg ciąży, waży 2,5kg, leży w inkubatorze. Jednak neonatolog mówi że wcześniaków nie można dotykać bo można je zarazić gronkowcem, itp. I nie pomoże wg niego umycie rąk środkiem dezynfekującym... To ciekwe czemu pielęgniarki mogą je dotykać, albo on sam?!

Agata2008-06-17 15:09:09

Zgadzam sie z tym calkowicie. Moj maluszek ktory urodzil sie w 32 tygodniu ma juz dzisiaj 23 miesiace i jest cudowny. Caly czas lubi sie przutulac. Uwielbiam mojego skarba

IKA2008-06-11 04:45:17

Wcześniaki to niezwykle istoty od których możemy bardzo dużo nauczyć sie o życiu i o sobie.Urodzenie przedwcześnie dziecka i wspólne \"zdobywanie\" każdego grama masy ciała, każdego oddechu zbliżającego nas do normalnego życia było najdramatyczniejszym czasem mojego życia.Jeśli urodzisz przedwcześnie, rzuć wszystko i bądź przy dziecku,karm je własnym mlekiem- podawanym przez sondę, śpiewaj mu, ,ogrzewaj własnym ciałem kiedy tylko pozwoli na to lekarz( kangurowanie).
Bycie przy dziecku często przesądza o jego woli walki o życie.\"Zewnętrzne donoszenie ciąży\" jest żmudne,ale efekty bedziesz widziała przez całe życie swojego dziecka.Im więcej zrobisz \"na stracie\" tym szybciej życie Ci odpłaci uśmiechem twojego maleństwa.

Mama wcześniaka z 28 tygodnia ciąży.