Przedszkole i mama pomogą w matematyce

Brytyjscy uczeni zbadali, czego potrzeba dziecku, aby miało dobre osiągnięcia z matematyki.

przedszkole a rozwój dziecka

Dzieci, które od trzeciego roku życia chodzą do przedszkola lepiej radzą sobie z matematyką jako dziesięciolatki.

Brytyjscy uczeni zbadali, czego potrzeba dziecku, aby miało dobre osiągnięcia z matematyki. Sprawdzili to śledząc szkolne i rodzinne losy grupy dzieci od trzeciego roku życia do ich dziesiątych urodzin.

To, jak dziesięciolatek poradzi sobie z matematyką zależy od tego, co się z nimi działo wcześniej, już w wieku trzech-czterech lat, ustalili uczeni. Talenty do tego niezbyt lubianego przedmiotu mogą dobrze rozwijać się u dziecka pod wpływem kilku czynników.

Bardzo ważne okazały się w tej kwestii zamożność rodziny (im wyższa, tym lepiej), wykształcenie matki (podobnie), chodzenie do dobrego przedszkola i warunki do nauki w domu. Mówiąc o warunkach, naukowcy mieli na myśli ilość czasu poświęcaną przez rodziców na czytanie i śpiewanie maluchowi oraz na uczeniem go słów i liczb podczas zabaw. Oczywiście i w tym przypadku obowiązywała zasada - im więcej, tym lepiej.

Profesor Edward Malhuish z University of London, który kierował tymi badaniami, powiedział, że najsilniejszy wpływ na matematyczną karierę potomka miał poziom wykształcenia jego matki. Ale uczeni znaleźli też wiele przykładów, gdy dzieci niewykształconych matek świetnie radziły sobie dzięki stworzeniu im w domu dobrych warunków do nauki. Pomagało też uczęszczanie do dobrych przedszkoli.

Rola tych ostatnich, jest według uczonych, nie do przecenienia. Przypominają oni, że kraje stawiające na rozwój - np. Chiny - mocno inwestują w edukację przedszkolną. SAG

PAP - Nauka w Polsce

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Przedszkole i mama pomogą w matematyce - komentarze

Ewa2009-05-25 18:31:26

Do Anny,kazdy ma prawo swoja opinie zamiescic!!!skoro nie rozumiesz tych zasad to nie pisz tutaj!

Ewa -U.K2009-01-16 18:56:09

Anna dlaczego krytykujesz Beatę ? ona tylko napisała swoją opinie na temat artykułu że się nie zgadza a ty odrazu krytykujesz dziewczynę !!! weż dziewczyno powiedz o sobie

Anna2009-01-02 17:47:33

Nauczyciel matematyki a logicznie myśleć nie potrafi...?! I nie rozumie na czym polegają badania statystyczne? Albo w tym co piszesz nie ma zbyt wiele prawdy albo taki z Ciebie matematyk... I dziwić się, że później dzieci nie rozumieją matematyki... Twój przypadek może być tylko dowodem na to, że na rozwój dziecka ma wpływ wiele czynników i jeden nie przesądza sprawy... Być może byłabyś genialnym matematykiem gdyby do wrodzonego talentu dołączyła troska matki?

Beata2008-12-12 03:52:57

Totalna bzdura. Byłam bardzo źle traktowana przez matkę, wręcz maltretowała mnie. w wieku czterech lat postanowiła mnie zabić. Najpierw mnie zgwałciła,a potem katowała, dusiła,topiła. W domu warunki były fatalne.Nie miałam żadnych zabawek ani książeczek, Całe moje dzieciństwo to jedno wielkie piekło. Najlepiej zdałam maturę z matematyki. Potem studiowałam matematykę.byłam najlepszą studentką na roku liczącym 80 osób. dzisiaj mam 39 lat i jestem nauczycielką matematyki. Nikomu nie życzę takiego dzieciństwa. Mój przypadek jest dowodem na to, że przeprowadzone badania są bez sensu.