Poznaj czynniki, które mogą opóźniać rozwój mowy dziecka.

Już w okolicy pierwszych urodzin dziecko ze zrozumieniem powinno wypowiadać kilka wyrazów. Poznaj czynniki, które mogą opóźniać rozwój mowy.

co opóźnia rozwój mowy

Dziecko w brzuchu mamy już ok. 5 miesiąca ciąży rejestruje różnego rodzaju dźwięki. Przede wszystkim głos mamy i bicie jej serca, ale również głosy dochodzące przez powłoki brzuszne. Rozwój mowy następuje niezwykle szybko, już w okolicy pierwszych urodzin dziecko ze zrozumieniem powinno wypowiadać kilka wyrazów. Poznaj czynniki, które mogą opóźniać rozwój mowy.

Czego nie wolno robić.

 • Naśladować mowy dziecka i spieszczać wyrazy
 • Krytykować, wyśmiewać i karać - może to hamować chęć do mówienia
 • Pospieszać, uprzedzać wypowiedzi dziecka, dokańczać za dziecko wyrazy.
 • Zmuszać do powtarzania wyrazów, które dziecko źle wymawia - ponieważ utrwala to złą wymowę
 • Nie poprawiaj dziecka bezpośrednio tzn., kiedy dziecko powie „to jest tuto". Ty powiedz „tak to jest auto" i jeszcze dodaj „to auto jest czerwone".
 • Opowiadać przy dziecku o jego kłopotach z mową.
 • Powtarzać dziecku - Mów spokojniej, wolniej...
 • Porównywać - Popatrz, jak Ania  ładnie mówi. Postaraj się i ty.
 • Zmuszać do występów, popisów, publicznych recytacji.

Co opóźnia rozwój mowy

 • Wady słuchu
 • Nieprawidłowa budowa aparatu artykulacyjnego
 • Wady wrodzone np. rozszczep podniebienia miękkiego, rozszczep wargi
 • Problemy z  oddychaniem - dziecko podczas spoczynku powinno oddychać  przez nos, a nie przez usta, podobnie w czasie snu powinno mieć zamkniętą buzię
 • Uszkodzenia obszaru mózgu odpowiedzialnego za  mowę
 • Opóźnione dojrzewanie układu nerwowego
 • Przebywanie dziecka z osobami mającymi wady wymowy
 • Na opóźnienie w rozwoju mowy ma również wpływ niedostateczne poświęcanie dziecku uwagi, niesłuchanie, gdy zaczyna mówić, brak rozmów, czytania książek

Konsultacja merytoryczna
neurologopeda Kinga Dąbrowska
osesek.pl
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Poznaj czynniki, które mogą opóźniać rozwój mowy dziecka. - komentarze

Mona2013-10-17 18:31:43

Ponad to, dziecko, ktorego rodzice wladaja dwoma roznymi jezykami i porozumiewaja sie nimi kazdego dnia sprawia, ze maluch zacznie mowic pozniej, niz jego rowiesnicy.

ANETA2010-07-28 01:51:16

MOJ 3-LETNI SYNEK MA CODZIENNIE DO CZYNIENIA Z CZTEROMA JEZYKI.FRANCUSKI W ZLOBKU,WIEC NAJWIECEJ SLOW SLYSZYMY WLASNIE W TYM JEZYKU.BARDZO NIECHETNIE ZAS MOWI PO POLSKU.CO STRASZNIE MNIE MARTWI.I MAM NADZUEJE.ZE WKROTCE OPANUJE I ZACZNIE ODDZIELAC TE WSZYSTKIE JEZYKI.Z KAZDEGO WYBIERA NAJLATWIEJSZE WYRAZY.CZESTO JEGO NI EROZUMIEM I SYN SIE ZACZYNA BARDZO DENERWOWAC,JA ZRESZTA ROWNIEZ.NIE MAMY LATWO.

Przemysław2009-12-21 19:22:32

Mój syn ma 1,4 roku, jak narazie wypowiada prawie w każdej sytuacji słowo "gdzie", trochę jakby nie rozumiał kiedy je stosować, chociaż gdy zapytam gdzie ma np. piłkę rozgląda się wokół, ale gdy podaje mi jakąś rzecz bądź sięga po coś również pada to słowo. Czy coś nie tak? Potrafi również mówić NIE ale z tym słowem nie ma problemu, wie kiedy się je stosuje. Znazłem poniższy text na pewnej stronie warto przeczytać bo sporo tłumaczy:
Tymczasem zbyt częste i długie ssanie smoczka lub picie z butelki może spowodować wady w rozwoju mowy u dziecka.

Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy – niestety wiele wad zgryzu czy też trudności dzieci z wymawianiem niektórych zgłosek są efektem nieprawidłowo wykształconego odruchu ssania, bądź złego używania smoczka.

Dlaczego smoczek stwarza problemy? Przede wszystkim dlatego, że pozwala mięśniom artykulacyjnym wiotczeć. Dziecko mocniej się ślini, ma problemy z utrzymaniem języka (przez większość czasu jest on bowiem przyciśnięty do dolnej części szczęki. Bywają nawet sytuacje w których smoczek blokuje gaworzenie – trudno bowiem nawet próbować mówić, jeśli stale ma się coś w buzi prawda?
Jak właściwie stosować smoczek?

Przede wszystkim usuwać go z buzi kiedy dziecko zasypia. Warto też pamiętać o tym, aby nie stosować smoczka jako lekarstwa na każde zaniepokojenie dziecka. Choć uspokajanie dziecka smoczkiem jest dla rodziców najbardziej wygodne, to jednocześnie zbyt długie i intensywne ssanie zrobi dziecku krzywdę, a tego przecież nie chcemy. Jeśli dziecko ma trzy lata i nadal domaga się smoczka, należy go bezwzględnie odstawić, a najlepiej proces odstawiania zacząć, kiedy dziecko ma 2,5 roku życia. Rozwojowi mowy u dziecka sprzyja też dłuższe karmienie dziecka piersią a nie z butelki.

Kasia2009-04-05 03:40:09

Takze wielojezycznosc opoznia mowe. Dzieci, ktore maja do czynienia z conajmniej dwoma jezykami zaczynaja mowic nawet z rocznym opoznieniem, ale za to od razu w tych jezykach.

anetka2008-11-17 05:30:10

Mój synek ma prawie szesnaście miesięcy i jeszcze nic nie mówi tylko po swojemu, ale ja się tym nie przejmuję jest zdrowy więc przyjdzie na niego pora. narazie wszystko koduje, a w odpowiedniej chwili zaprocentuje. :) :zzz :p 8) ;)

wiolka212008-10-31 15:15:52

witam moj synek ma 1.5roku i bardzo slabo mowi martwie sie troche bo w rodzinie twierdza ze powinienin juz dawno zaczac mowic nie wiem juz co robic mowi tylko mama tata baba i kto to lub co to bardzo sie wtedy ciesze ale czy to normalne

agnieszka2008-10-13 00:48:11

mój wnuczuś ma już prawie 3 latka i dopiero teraz zaczyna mówić, bardzo się cieszy kiedy mu się coś uda.
We wrześniu poszedł do przedszkola.

anaid2008-10-02 16:55:32

u mnie nie leci muza na caly zycher i duzo rozmawiamy z synkiem,czytam mu książeczki,nazywam wszystkie czynności jeśli cos robię i ciągle mówie i mówie-buzia mi się nie zamyka....czasami mam dość a mały i tak nie mówi jeszcze a miesiąc temu skończył 2lata.Jak powie czasami \"mama\" albo\"ja\" to tez się cieszę!

Olenka2008-09-25 17:40:25

Mój Brzdąc ma 11 m-cy. Nie mam porównania, ale wydaje mi się, że mało \"mówi\" jak na ten wiek. Zdarzy mu się powiedzieć mam, wrr, brum, ale głównie są to ciągi samych samogłosek. Jakieś rady, a może za wcześnie się martwię? :sigh

Basia252008-09-05 22:49:49

Mówienie dziecku wierszyków, rymowanek, śpiewanie piosenek, sprawia mi bardzo dużo radości - wiem, że to zaowocuje w przyszłości :)

Magda2008-07-19 03:26:12

Co może jeszcze opóźnić mowę u dzieci? Moja bratowa - ciągle gada za swoje dziecko, muzyka leci na tzw. cały zycher, wszystko jest mówione bardzo głośno ... chłopczyk ma 2 lata i jak powie mama to straszne podniecienie w domu.