Zabawy dla niemowlaków od 0 do 3 miesiąca

Nowe otoczenie dostarcza niemowlęciu wiele emocji kąpiel, przewijanie, nowe twarze, zapachy to jak upojna zabawa w wesołym miasteczku.

zabawy dla niemowląt 0-3 miesiąc życia

Rozwój niemowlęcia w pierwszym kwartale życia 

Pierwszy kwartał życia to dla Waszego dziecka okres adaptacyjny, nowe otoczenie dostarcza mu bardzo wiele emocji kąpiel, przewijanie, nowe twarze, zapachy to jak upojna zabawa w wesołym miasteczku. W pierwszych tygodniach życia dziecko głównie je, śpi, wydala i krzyczy - w tym okresie dzieci nie są zainteresowane zabawkami. Okres do ukończenia 3 miesiąca życia jest okresem przyglądania i słuchania. Dziecko nie potrafi jeszcze świadomie trzymać żadnego przedmiotu. W drugim miesiącu dziecko zaczyna wyraźniej patrzeć i zaczyna wodzić oczami za twarzą obserwatora lub pokazywanym przedmiotem. W trzecim miesiącu okresy, kiedy dziecko nie jest zajęte jedzeniem lub spaniem wydłużają się. Warto część tego czasu przeznaczyć na przyjemne i pożyteczne zabawy z maleństwem.

Pamiętajcie niemowlak może dość szybko poczuć się zmęczony, jeśli zaczyna marudzić lub odwracać główkę od pokazywanego przedmiotu czy twarzy towarzysza zabaw, to znak, że zabawę należy przerwać lub zakończyć. Wielu rodziców popełnia błąd wymachując nad płaczącym dzieckiem coraz to nową zabawką. Kiedy to maleństwo daje do zrozumienia „już nie chcę dajcie mi spokój teraz chcę się wyciszyć bo się bardzo zmęczyłem".

Malutkie dzieci bardzo często ignorują „sklepowe" zabawki stawiając ponad nie rodziców i przedmioty codziennego użytku znajdujące się dookoła. Zdarza się, że dziecko tak jest zafascynowane poznawaniem otaczającego je świata, że nawet przez pierwszy rok swojego życia nie zwraca lub poświęca bardzo mało uwagi wszystkim tym świecącym, grającym i błyszczącym, często dość drogim przedmiotom reklamowanym jako niezwykle niezbędne w rozwoju dziecka. Jeżeli Wasz maluch należ do tej grupy nie przejmujcie się, nie kupujcie coraz to nowych zabawek z nadzieją, że może w końcu ta go zainteresuje. Podążajcie za dzieckiem i cieszcie się macie do czynienia z inteligentną jednostką ciekawą świata. Pamiętajcie, że zabawa garnkami, pokrywkami, szyszkami czy kamyczkami stymuluje rozwój dziecka i dostarcza znacznie bogatszych doznań.

Pomysły na zabawy z niemowlęciem w pierwszym kwartale życia 

Lubię dźwięki, kołysanie i mamine rymowanie

W pierwszym miesiącu życia dziecka warto wykorzystać bodźce dźwiękowe. Możesz tańczyć z maluchem na ręku przy cichej muzyce, śpiewać mu piosenki, mówić wierszyki i rymowanki. Jak najczęściej dziecko głaszcz, przytulaj i delikatnie kołysz.

Trening czyni mistrza


W drugim miesiącu życia możesz już kłaść dziecko na brzuszku by trenowało podnoszenie główki, przyda się wtedy kolorowa wyraźna ilustracja czy pluszak do pomocy w trenowaniu tej umiejętności. Możesz też położyć dziecko brzuszkiem na swoim brzuchu i zachęcać je do podnoszenia główki.

Miny i minki

Rób do malucha śmieszne miny i wydawaj różne dźwięki.

Pokaż mi świat

Noś dziecko po mieszkaniu i pokazując różne przedmioty nazywaj je i mów, do czego służą.
 

Jestem taki zasłuchany

Jak najczęściej mów do dziecka, o tym, co akurat robisz. Co widzisz za oknem, czy w gazecie, jeśli maluszek zacznie wydawać jakieś dźwięki postaraj się na nie odpowiadać lub je naśladować. Pamiętaj daj się dziecku wypowiedzieć.
 

Jest! Nie ma!

Pokazuj dziecku kolorową zabawkę lub jakiś duży przedmiot o intensywnych kolorach. Gdy maluch skupi na nim wzrok zakryj ją na chwilę np. tetrową pieluchą "O! Nie ma". Po kilku sekundach odkryj i zawołaj: "O! Jest!"
 

Paluszek gilgoczek

Nawiąż kontakt wzrokowy z dzieckiem, zamachaj dłonią, pokaż paluszka gilgoczka i z uśmiechem powiedz: "Idzie paluszek gilgoczek i połaskocze ....( tu imię dziecka) w brzuszek". Powoli poruszając palcami, zbliżaj je do skóry dziecka i delikatnie łaskotaj. Powtórz kilka razy łaskocząc w różne części ciała i oczywiście nazywaj je.
 

Uwaga leci pszczoła!

Trzymając dziecko na rękach siądź sobie wygodnie. Unieś palec w górę i zataczaj nim koła, udając brzęczenie pszczoły. Posadź pszczółkę na policzku malucha i delikatnie go połaskocz. Powtórz zabawę kilka razy tak, aby mógł wodzić oczami za Twoim palcem.
 

Świetliste kręgi

Zgaś w pokoju światło, możesz włączyć jakąś malutką lampkę. Połóż dziecko obok siebie na łóżku lub na podłodze (oczywiście na miękkim kocyku) włącz latarkę i zataczaj świetliste kręgi na suficie

A kuku! Gdzie jest mama?

Zwróć na siebie uwagę dziecka, a potem przykryj swoją głowę i twarz pieluszką lub chusteczką i zapytaj gdzie jest Mama? Po kilku sekundach zrzuć zasłonę i wykrzyknij radośnie „A kuku tu jestem!".

A kuku! Gdzie jest moje maleństwo?

Cieniutką pieluszką tetrową na krótką chwilę przykryj buzię dziecka i zapytaj gdzie jest moje maleństwo? Po chwili zdejmij pieluszkę z radosnym okrzykiem „A tu jesteś".

Mini turlanie

Połóż brzuchem na swoim brzuch malucha przytul i delikatnie przechylaj się z lewej na prawą. Robiąc to mów a teraz na lewo a teraz na prawo
 

Pokaż mi świat zwierząt

Przygotuj sobie duże wyraźne ilustracje zwierząt - na jednym obrazku jedno zwierzątko (możesz powycinać z gazet i nakleić na biały sztywny karton, lub skorzystać z zasobów internetu i wydrukować). Pokazuj dziecku po dwie trzy karty mówiąc, co to za zwierzę gdzie mieszka i jaki wydaje odgłos.
 

Skąd ten dźwięk?

Posadź a właściwie połóż malucha np. na leżaczku (tak na marginesie bardzo przydatna rzecz) i potrząsaj grzechotką lub dzwoń dzwoneczkiem z prawej strony dziecka maluszek powinien poszukać wzrokiem źródła dźwięku, kiedy zareaguje i skieruje się w jego stronę pochwal malucha. I zagrzechocz z lewej strony czekając na reakcję. Aby stymulować rozwój malucha Pamiętaj nie dzwoń i nie grzechocz maluchowi nad głową, bo nie będzie w stanie zlokalizować źródła dźwięku.

 
Jestem miś mam na imię Zdziś.

Pokaż dziecku misia a następnie zacznij udawać, że zabawka mówi: "cześć jestem miś mam na imię Zdziś. A ty jak masz na imię?...". Podczas tej zabawy zmieniaj intonację głosu.
 

Tu mama ma nosek, a tu oko

Połóż rączkę dziecka na swojej twarzy i przesuń nią po swoich oczach, nosie, ustach oczywiście mów maluchowi, co akurat dotyka i do czego służy.
 

Poznawanie przez dotykanie

Przygotuj sobie kilka skrawków materiałów, pluszaków lub małych poduszeczek chodzi o to, aby przygotowane akcesoria miały różną fakturę. Delikatnie dotykaj skórę dziecka na brzuszku lub kładź jego rączkę na tkaniny. Jeżeli masz duże kawałki tkanin możesz w ciepłym pomieszczeniu rozebrać dziecko i kłaść je tak, aby całym ciałem poznawało rodzaje tkanin.

Poznawanie przez wąchanie

Dawaj do powąchania swojemu dziecku różne produkty spożywcze, kartkę papieru, krem do pupy itp. mów oczywiście, co to jest i do czego służy.
 

Bańki Mydlane

Ułóż wygodnie malucha w leżaczku lub na kocyku i puszczaj nad nim bańki mydlane.
 

Kopnij piłkę

Nadmuchaj dużą kolorową plażową piłkę. Połóż dziecko na plecach, trzymaj piłkę nad jego nóżkami tak by wierzgając nóżkami mógł w nią uderzać.


Pomysły na zabawy pochodzą z własnych doświadczeń, a inspiracji dostarczyli zaprzyjaźnieni rodzice innych dzieci, oraz książki „Maluch bawi się i uczy" Peny Warner, Zabawy Fundamentalne, „Gry i zabawy z niemowlakami" Jackie Silberg.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Zabawy dla niemowlaków od 0 do 3 miesiąca - komentarze

Irmina 28-02-20142014-02-28 18:04:30

Idealny dla młodych świezo upieczonych Mam :-)

ania2014-01-17 14:27:00

Bardzo fajny zestaw zabaw:-) dzieki:-)

ane2014-01-05 04:15:02

my mamy takiego ciepłego misia (MR B), który staje się termoforem jak się aktywuje wkład grzejący i włoży do kieszonki na plecach. Rozgrzewa się tak stopniowo i małą chyba to czuje bo patrzy na niego taka zdziwiona czasem :D Łapie i ściska, czasem grzejemy nim przy masowaniu i jest przemilusio. A artykuł super :D

dorota2013-12-27 19:24:59

"łaskotaj"?? kto to pisze? kto redaguje?

kinga2013-09-26 04:06:57

super pomysly napewno bede sie tak bawila z moja coreczka a do tej pory tylko bujanie, hustanie i noszenie na rekach ja musialo zadowolic. dziekuje i ciesze sie ze znalazlam taka stronke.

marta2011-03-23 03:28:58

wow swietnie ze ktos poswiecil czas i zrobil taka fajna strone bardzo przydatna rodzicom

kasiaaa2010-06-28 23:12:02

świetny zestaw zabaw dla maluszka i oczywiście mamy!!! dzięki tej stronce dużo się dowiedziałam czym można zainteresować dziecko,niby takie proste rzeczy można robić a nie zawsze się o nich wie! superrrrrr dziękuję bardzo autorce tych zabaw pozdrawiam gorąco:)

apsik2010-06-15 15:39:12

Bardzo dziękuję za pomysły zabaw z maluszkami, mam 3 miesięczną córcię i ona uwielbia je wszystkie.
Pozdrawiam !!!

Karolina2010-01-03 23:45:36

''a już się martwiłam że nie będę umiemiała się bawić z moim maluszkiem ''
Popieram, też się bałam:) Moja Paula ma 1 mies. i już próbowałam tych rad bardzo pomogły pozdrawiam wszystkie mamy:):):)

mama_janka2009-04-02 03:14:46

moj maluch uwielbia jeszcze kosi kosi lapki/stopki, witanie sie eskimoskow-noski i kroliczkow-policzki:)

zosia2009-01-06 23:46:29

a już się martwiłam że nie będę umiemiała się bawić z moim maluszkiem a dzięki wam odkrywam to co niewidzialne pomysły na zabawy są koło mnie. Pazdrawiam.

aga2008-12-16 22:54:48

naprawę super strona świetne zabawy dla maluszków cieszę się że tu trafiłam :zzz POZRAWIAM

agata2008-11-29 04:05:08

8) :grin bardzo ciekawastrona moja Zosia skonczyla 2 m-ce przydadza mi sie porady tu zamieszczone ;)

Asia2008-11-21 21:34:44

Właśnie szukałam info o zabawach:) ciesze sie ze trafiłamwłaśnie tutaj. Moja Jagoda ma 1 miesiąc i tydzień i sama już podnosi główkę ! i trzyma ja przez ok. 1 min :eek

Agnieszka2008-11-17 22:32:56

Fajne zabawy :) :) :) :) Jestem początkującą mamą i takie strony bardzo mi się przydadzą. Dziękuję :) :) :) :) :)

mama2008-07-16 18:03:44

:grin
świetne zabawy,pomagaja rozwijac sie maluszkom:)) dziekuje:))

ania2008-05-06 18:27:31

Dzięki wielkie, kopalnia fajnych pomysłów, moja niunia właśnie kończy 3 miesiące te zabawy super wypełniały nam wspólny czas.

kasia2008-04-24 22:56:20

moj bobas ma 2 i pol miesiaca rozglada sie i zaczyna cos gaworzyc do tej pory nie wiedzialam jak sie z nim bawic, bardzo przydatna ta wasza strona, pozdrawiam

ewelina2007-08-28 05:43:24

rewelacyjny zbiorek zabaw dla niemowlaków jestem zachwycona mam nadzieję ze moja mała też będzie zachwycona. pozdrawiam mamy lipiec 2007 ewelina