Zabawy dla niemowlaków od 7 do 9 miesiąca

W trzecim kwartale życia dziecko skupia się na rozwoju umiejętności przemieszczania się, fascynują je dźwięki uwielbia hałasować napotkanymi na swych wędrówkach przedmiotami.

zabawy dla niemowląt 7-9 miesiąc życia

Rozwój niemowlęcia w trzecim kwartale życia 

W trzecim kwartale życia dziecko skupia się na rozwoju umiejętności przemieszczania się, fascynują je dźwięki uwielbia hałasować napotkanymi na swych wędrówkach przedmiotami. Zabawy powinny zachęcać dziecko do ćwiczenia umiejętności przemieszczania się oraz chwytania przedmiotów. Do zabawy wprowadzamy elementy wychowawcze - nauka dzielenia się, pożyczania i sprzątania zabawek jak najbardziej wskazana. Dziecko powinno posadzone na kolanach przez chwilę spokojnie usiedzieć przy czytaniu wierszyka.

W 7 miesiącu dziecko sprawnie obraca się z pleców na brzuch, próbuje już samodzielnie siadać. Obraca zabawkę w rączkach, szuka jej, gdy upadnie. Dziecko stara się też przemieszczać. Robi to w różny sposób: pełza, turla się, siedząc odpycha jedną nogę i posuwa się dalej w sobie tylko znanym celu. Lubi gaworzyć, zmienia głośność i intonację. Łączy różne głoski w sylaby i potrafi wymówić słowa „mama", „tata".

Prawie wszystkie maluchy w 8 miesiącu samodzielnie siedzą i pełzają. Niektóre potrafią przez kilka chwil stać przy meblu, gdy rodzić je tam postawi. Większość dzieci w tym miesiącu, leżąc na brzuszku obraca się wokół własnej osi, niektóre potrafią nawet przejść z leżenia na brzuchu do klękania. Maluch obserwuje z uwagą dorosłych przy ich codziennych czynnościach. Doskonale rozumie słowa „nie", „nie wolno", ale z reguły ich nie respektuje. Zaczyna bać się obcych. Nie chce się bawić ani zostawać z rzadko spotykanymi osobami. Dziecko sprawnie obraca i manipuluje przedmiotem trzymanym w dłoniach, łatwiej koncentruje się, śledzi zjawiska w bliskim otoczeniu. Komunikuje się za pomocą gestów mających stałe znaczenie np. wyciąga rączki, gdy chce by je wziąć na ręce. Potrafi wyraźnie szeptać, prawie stale coś „mówi" do siebie.

Z reguły dziewięciomiesięczne dzieci już pewnie siedzą, a niektóre potrafią same podciągnąć się do stania. Świetnie i szybko raczkują. Ta umiejętność bardzo szybko uaktywnia pracę mózgu małego człowieka. Jest bardziej aktywne w zabawie w chowanego, wykazuje mniejszy lęk, gdy np. mama zniknie mu z pola widzenia. Dziecko chwyta małe przedmioty tzw. chwytem pęsetkowym, czyli kciukiem i palcem wskazującym. Rozumie i wykonuje proste polecenia np. „podaj mi ...".

Pomysły na zabawy dla niemowląt w trzecim kwartale życia 

Ja mam na imię ....


Powiedz dziecku jak masz na imię i wskaż na siebie. Potem powiedz jako ono ma na imię. Po chwili zawołaj do dziecka po imieniu.

 
Złap mnie


Dziecko kładziemy na brzuszku na podłodze. Na sznureczku lub łańcuszku wieszamy jakiś atrakcyjny przedmiot np. pluszaka lub smoczek i ciągnąc go przed maluszkiem zachęcamy do przemieszczania.

Bum bum butarara bum bum


Daj dziecku do rączki drewnianą łyżkę i pokaż jak można nią stukać o garnek, podłogę czy blat stołu. Zachęcaj, aby maluch sam bębnił.

Stuku puku


Daj dziecku do ręki np. dwa drewniane klocki. Pokaż maluchowi na drugiej parze klocków, że można nimi o siebie obijać i zachęcaj by robił to samo z tymi, które ma w rączce.

Gdzie jest...?


Schowaj w dłoni jakiś mały przedmiot, np. kamyk lub koralik. Otwórz dłoń i pokaż go dziecku, a następnie znów ją zamknij. Zapytaj "gdzie jest koralik?", znów otwórz dłoń i pokaż dziecku, że koralik wciąż tam jest, choć przez chwilę nie było go widać.

Gdzie się schował ...?


Pokazujemy dziecku np. małego misia. Wkładając go pod poduszkę zapytaj „a gdzie się schował misio?" Pochwali wyciągamy misia z pod poduszki i z wielką radością wołamy „a tu jesteś misiu". Dziecko na tym etapie rozwoju powinno widzieć gdzie misia chowamy. Zachęcaj dziecko by samo szukało zabawki.

Poprzez pola, poprzez łąki


Usiądź na podłodze i połóż swoje dziecko na brzuszku, przednim połóż wąską niedużą poduszkę. Usiądź za poduszką i pokaż mu atrakcyjny przedmiot i zachęć do przejścia na drugą stronę.

Gdzie zapodziała się rączka?

Ubieranie to też zabawa. W tym wieku czynność ta może być dość trudna do wykonania, dlatego najlepiej przekształcić je w zabawę: gdy wkładasz dziecku rękę do rękawa, zdziw się, że rączka gdzieś się "zgubiła", a potem uciesz się, że się "znalazła".

Było, niema, jest

Zwiń dużą kartę papieru najlepiej sztywnego i kolorowego w rulon. Pokaż malcowi zabawkę, a następnie wrzuć ją do rulonu. Gdy zabawka wyląduje na jego kolanach lub na dywanie, będzie bardzo zaskoczony!

Raz na dola raz na górze

Weź sztywną białą kartkę papieru trzymaj ją na wysokości oczu malucha, pokazuj mu jakiś atrakcyjny przedmiot raz na górze strony, raz na dole. Mów przy tym jakąś historyjkę np. „siedzi sobie miś na górze a w piwnicy dużo miodu ma, zaraz sobie na dół zejdzie tralala".

Mam cię, szkrabie!

Rozłóż koc na podłodze i połóż dziecko na brzuchu. Na czworakach zbliżaj się od maluszka, krzycząc z uśmiechem: "Zaraz cię złapię!". Gdy dojdziesz do dziecka, połaskocz go i przytul.

Daj mi to, proszę

Daj dziecku do rączki jakiś przedmiot, a po chwili wyciągnij rękę i poproś, by Ci go pokazał na chwilę. Gdy to zrobi, pochwal go, podziękuj i odwdzięcz się inną lub tą samą zabawką.  

Hop do wiaderka

Przygotuj sobie małe piłeczki, kule z gniecionej gazety, i inne nieduże przedmioty. Ustaw duże wiaderko i zachęcaj malca by do niego wrzucał przygotowane zabawki.

Naukę turlania czas zacząć

Posadź dziecko naprzeciwko siebie i pokaż mu, jak turlać piłkę. Do tej zabawy najlepiej nadaje się duża plażowa piłka

Pudło pełne niespodzianek

Do pudła lub dużej torby włóż wiele przedmiotów o różnej fakturze, które dostarczają dziecku rozmaitych wrażeń dotykowych. Powinny się tam znaleźć: coś miękkiego i coś twardego, coś łaskoczącego, coś kłującego, coś galaretowatego, coś gładkiego i coś szorstkiego. Może to być np. kawałek futerka, aksamit, kłujący jeżyk, piłeczka z łaskoczącymi włoskami, drewniany klocek, szczoteczka do paznokci, drapiąca myjka z siateczki i inne. Pozwól, aby dziecko sięgało do pudła i wyciągało przedmiot. Kiedy zobaczysz, co dziecko wyjęło krótko opisz przedmiot: jak się nazywa do czego służy, jaka ma fakturę itp.

Chwyć mnie

Rozsyp na stole np. rodzynki, kaszę pęczak lub inne małe przedmioty i zachęcaj dziecko by je pozbierało do pojemnika.

Rodzinny album

Na sztywnych kartkach naklej zdjęcia członków rodziny - można tez wykorzystać do tego album. Ważne, aby na stronie było jedno wyraźne zdjęcie a na zdjęciu była tylko jedna osoba.

Poznawanie przez słuchanie

Za każdym razem, gdy dziecko słyszy różne dźwięki, nazywaj przedmioty, które je wydają np. telefon, radio, pralka, telewizor. Wypowiadając nazwę wskaż placem źródło dźwięku.

Spadająca chusta

Do tej zabawy będzie potrzebny szal bądź chustka z delikatnego, cienkiego materiału. Usiądź z dzieckiem na podłodze podrzuć chustę do góry, i pozwól by na was spadła i okryła jak namiot.
 

Smaczny pojemnik

Wrzuć do plastikowego lub blaszanego pojemnika połamane na mniejsze kawałki chrupki, pojemnik zamknij. Pokaż dziecku jak go otworzyć, wyjmij kawałek chrupka i zjedz go. Następnie daj dziecku pojemnik i zachęć by samo wyjęło chrupka z pojemnika. Użyj pojemnika o łatwym otwieraniu, lub porostu tylko je przykryj przykrywką.
 

Przeciąganie

Usiądź z dzieckiem na podłodze, weź szalik. Trzymaj za jeden koniec drugi podaj dziecku. Przeciągnij delikatnie szalik do siebie, pokaż maluchowi jak ma ciągnąć drugi koniec. Po jakimś czasie Twój szkrab będzie wiedział jak przeciągać z Tobą szalik.
 

Wytarmoś mnie

Usiądź z dzieckiem na podłodze, weź gazetę i pozwól by dziecko ją porwało na strzępy, powygniatało kule, poupychało strzępy do jakiegoś pojemnika lub torebki.
 

Ja czytam

Daj dziecku sztywno - stronicową książkę z kolorowymi obrazkami i zachęcaj do przewracania kartek.
 

Gdzie ja to schowam?

Na stole ustaw dwa pojemniki z przykrywkami, rozsyp obok nich małe przedmioty, lub pokrojone na cząstki jabłko albo marchewkę. Zachęcaj dziecko by otwierało pojemnik chowało do niego cząstkę owocu i przykrawało przykrywką.


Pomysły na zabawy pochodzą z własnych doświadczeń, a inspiracji dostarczyli zaprzyjaźnieni rodzice innych dzieci, oraz książki „Maluch bawi się i uczy" Peny Warner, Zabawy Fundamentalne, „Gry i zabawy z niemowlakami" Jackie Silberg.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Zabawy dla niemowlaków od 7 do 9 miesiąca - komentarze

Sylwia2014-04-10 19:20:16

Moja Amanda ma 7 miesięcy i nie wszystkie zabawy są dla niej atrakcyjne,,, szybko się nudzi- może z racji tego że siedziała sama mając 5 m-cy, świetnie raczkowała gdy miała pół roku a teraz przemieszcza się po mieszkaniu trzymając się jedna raczka łóżka, mebli czy ściany... interesuje ją dosłownie wszystko co "nie wolno"

Malami2013-12-09 05:44:34

Dziekuje bardzo! Propozycje zabaw doskonale!
Jutro zaczynamy z moja 6 mies. corcia :)

ala2013-12-08 03:56:45

fajne pomysły :) dziękuję !

Marta2013-10-28 17:45:29

Fajne zabawy, tylko, że mój bąbelek (niedługo skończy 7 miesięcy) już pędem raczkuje i wspina się na meble.Chyba pozostaje nam wprowadzenie zabaw dla starszych niemowlaków :)

Daria2013-04-28 20:17:20

Niesamowite pomysły na zabawy, na pewno z nich skorzystam, dziękuje bardzo i pozdrawiam autorkę ;)

kasia2012-11-15 03:55:45

ta zabawa z malymi przedmiotami typu kasza i peczek - niezbyt trafiona - w tym wieku wszystko wyladuje w buzi a nie w pojemniku... trzeba uwazac.

Ania2012-02-24 00:24:54

Super można dużo się dowiedzieć

kasia2012-01-20 17:17:45

moj maly tez woli piloty albo tel.komórkowe.i dzis podchodzi do stołu w chodziku i lize stół hehe :)

dag2011-04-23 03:03:25

mój synek puk puk umiał robić około 4-5miesiąca, bo dostał organki i nauczylismy go pukac w klawisze. ok 5-6m miesiąca zaczął grać nogami :) teraz na slowo puk puk (a ma 7,5m) wali ręka i noga po wszystkim. jak mial 4-5m nauczyl sie lapac ksiazeczke, a za niedlugo odwracac strony. teraz kazdą ksiązeczkę wertuje strona po stronie. o co chodzi. a o to, ze jesli dziecku cos pokazujemy -nawet jak jest male- to chociaz myslimy, ze nie wiele rozumie, ono w niedlugim czasie zaskakuje o co chodzi. zatem wprowadzajcie wczesniej pewne elementy- nawet jak wydaje sie wam, ze to zbyt trudne, a zanim sie obejrzycie dziecko samo umie to zrobic! :)

Patrycja2010-05-04 00:04:20

Mam młotrzego brata ma 8 miesięcy i chciałam urozmaicic mu jego dzidzinstwo bawiłam sie prawie we wszystkie zabawy powyrzej wymienione podobały sie mu jak i mi
Super strona Poecam..

Lena2010-03-25 18:15:35

Super strona.Jestem mamą małej 3miesięcznej dziewczynki po 8 latach przerwy wszystko przypominam sobie od nowa i cieszy mnie że mogę skorzystać z Waszej strony , bo moja niunia coraz bardziej interesuje się otaczającym ją światem dzięki waszym zabawom i rymowankom uśmiecha się jeszcze częściej.:)

agnieszka2009-07-27 15:14:22

"nie ma" pisze się osobno.. chyba że zabawa "Było, niema, jest" dotyczy niemej osóbki??

Renia2009-05-28 15:25:24

Fajnie było przypomniec sobie te zabawy po 13-tu latach. Teraz mam drugiego synka i wszystko mi sie przyda :)

mamaMateuszka2009-04-25 04:26:36

Ja większość zabaw pamiętam.
Mogę jeszcze zaproponować pokazywanie dzieciaczkom czegoś w różnych miejscach, np. świnka jest w jednej książeczce, w drugiej i jeszcze maskotka świnka. A do tego jak pokazujecie swoim pociechom zwierzaczki, to fajnie jest oprócz powiedzenia jak się nazywa i krótkiego opisu - powiedzieć jakie odgłosy wydaje ten zwierzak, np.

kotek - kotek ma wąsy, uszka, oko (pokazywać i prosić dziecko aby też pokazało gdzie kotek ma np. oko) i robi MIAŁ MIAŁ MIAŁ
Ja jeszcze opowiadam w takim przypadku wierszyk:
Miałczy kotek "miał", coś koteczku miał?
miałem ja miseczkę mleczka, ale pusta jest miseczka, a jeszcze bym chciał.
Miałczy kotek "oh".Co ci kotku, co?
Śniła mi się wielka rzeka, wielka rzeka pełna mleka, aż po samo dno.

Świnka - KWIK KWIK
Piesek - chał chał
Kogucik - kukuryku itd.

Miłej zabawy!

joanna2008-10-24 15:17:18

fajne propozycje, wlasnie czegos takiego szukalam, bo sama juz nie wiem jakie beda odpowiednie zabawy dla zuzanki. korzystamy z zabaw ze wszystkich przedzialow wiekowych. corka jest zachwycona. najbardziej lubi \"a kuku\" :) zdziwilam sie ze w chowanie zabawek tak szybko zareagowala, sadzilam ze nie jest jeszcze na to gotowa. trenujcie z dziecmi - zaskocza was!

Magda2008-10-01 01:29:14

faaaajne zabawy - tylko z moja Misia niektore nie wyjda, bo ona wszystko pakuje do buzi :roll wiec na pewno nie rozsypie przed nia rodzynek...ale czesc pomyslow wykorzystam na pewno!!

Aguś2008-09-17 01:53:33

Fantastyczne zabawy, korzystamy codziennie z tej bogatej skarbnicy! Mój synek uwielbia zabawę \"Gdzie się schował...\"; za każdym razem,gdy znajdzie swojego krokodylka śmieje się, jak gdyby dokonał wielkiego odkrycia :grin

Madziula2008-08-31 01:22:11

super sa te propozycje zabaw :zzz
fajnie ze jest taka stronka :zzz :zzz :zzz

tulasie2008-08-18 20:22:05

dzieki za te pomysly - sa swietne!

Ruuuddda2008-08-16 17:35:29

Rewelacyjne te zabawy, chociaż mój maluch i tak woli telefon albo pilota :grin

Maria2008-07-30 14:24:08

Super stronka bo juz mi sie pomsły kończyły :) wielkie dzieki

Iga2008-07-17 16:00:45

super strona,idziemy się bawić :)

Nutka2008-07-09 20:30:00

super są te zabawy z maluszkiem 8) zaraz idę je przetestowac :p

olimpia2008-06-27 00:49:48

:zzz bardzo mi sie podoba ta strona i jutro troche przerobimy fajnych zabaw dziecko duzo moze sie przy takich zabawach dobrze rozwijac

madzia2008-03-09 14:26:16

dobre pomysly do zabawy zaraz idziemy sie bawic :zzz

kaska2008-02-07 04:28:04

aha

aneta2008-02-07 04:23:52

wresszcie fajne nowe pomysly na zabawe

aga2008-01-27 16:53:33

super stronka

jaga2008-01-26 02:39:46

bardzo fajna strona można się dużo dowiedziec :)