Zabawy dla niemowlaków od 10 do 12 miesiąca

W czwartym kwartale życia dziecko najbardziej fascynują przedmioty codziennego użytku. W okresie tym zabawy z dzieckiem stają się coraz bardziej interaktywne i powinny wpływać na rozwój motoryczny dziecka.

zabawy dla niemowląt 10-12 miesiąc życia

Rozwój niemowlęcia w czwartym kwartale zycia

W czwartym kwartale życia dziecko najbardziej fascynują przedmioty codziennego użytku. Orkiestra z garnków, grzechotka z pokrywek od słoików, zrzucanie książek z półek, wywracanie roślin doniczkowych, turlanie zabawek, pchanie i ciągnięcie zabawek, wyciąganie, wkładanie i wrzucanie przedmiotów z pojemników, wyciąganie ubrań z szuflad, rwanie i zgniatanie gazet to ulubione zajęcia malucha. Uważnie studiuje kształty i rozmiary przedmiotów zauważając różnice między nimi. Potrafi dopasować do siebie małe przedmioty, np. klucz do dziurki zamku w drzwiach. W okresie tym zabawy z dzieckiem stają się coraz bardziej interaktywne i powinny wpływać na rozwój motoryczny dziecka. Warto też przez zabawę rozwijać u dziecka umiejętność artykułowania swoich potrzeb i dokonywania wyborów.

W dziesiątym miesiącu dziecko rozumie, co znaczy nie i nie wolno, - choć nie zawsze się stosuje. Samo potrafi zachęcić Cię do swojej ulubionej zabawy. Potrafi wskazać palcem interesujący je przedmiot.

W jedenastym miesiącu zwykle kończy się czas, kiedy dziecko spokojne można było zostawić na kocyku. Dziecko samo siada, szybko raczkuje, podciąga się do pionu, kuca, stawia pierwsze kroki, czasem nawet samodzielnie. Coraz częściej próbuje naśladować osobę, która poświęca mu najwięcej czasu. Potrafi użyć jednego przedmiotu do zdobycia drugiego. Potrafi samodzielnie zjeść kawałek jabłko lub wafelek ryżowy.

W dwunastym miesiącu dziecko jest w nieustannym ruchu, siedzenie w jednym miejscu to strata czasu. Dziecko w tym wieku chce już być samodzielne, podejmuje własne decyzje, jest asertywne i uparte. Próbuje jeść przy pomocy łyżeczki, choć często jeszcze nie trafia do buzi. Przez 2 do 5 minut potrafi skupić uwagę na jednej czynności. Dziecko w tym okresie na ogół posługuje się kilkoma prostymi wyrazami i rozpoznaje znaczenie kilkudziesięciu. Rozumie i potrafi wykonać proste polecenia, łatwo się jednak rozprasza i nie zawsze realizuje je do końca.

Pomysły na zabawy dla niemowlęcia w czwartym kwartale życia

Berek na czworakach

Schodzimy do parteru i ganiamy się maluchem. Tylko nie biegajcie zbyt szybko dajcie się złapać.

Turlanie

Turlaj dziecko na kocyku. Możesz zawijać malucha w mały kocyk a potem udawać ze kroisz go jak naleśnika.
 

Robię to, co Ty

Zachęcaj dziecko do naśladowania Twoich ruchów. Klaszczcie, kłaniajcie się, pokazujcie jaki jestem duuuży, jaki jestem zmartwiony, jaki jestem zadowolony, róbcie pa pa

A jak robi?

Ucz dziecko, jakie dźwięki wydaje pies - hau hau, krowa - muuu, auto - brum brum, dzwonek - dzyń dzyń, zegar - tik tak. Możesz użyć ceratowych lub tekturowych książeczek z wyraźnymi ilustracjami. Zachęcaj by maluch powtarzał te dźwiękonaśladowcze wyrazy.


Chlapu chlap!

Podczas kąpieli pozwól maluchowi na swobodną zabawę wodą. Niech ją wlewa i wylewa z kolorowych foremek lub butelek po szamponach, próbuje zatapiać różne przedmioty, chlapie, pryska, robi fale. UWAGA! Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie, nawet jeśli już pewnie siedzi.


Dziecko za burtą!

Napompuj duże, dmuchane koło do pływania i posadź w nim maluszka. Wydostanie się ze środka koła sprawi dziecku dużo satysfakcji.

Lala u fryzjera

Pokaż dziecku jak czesać lale lub misia małą szczotką i zachęcaj by naśladował tą czynność.


Orkiestra tuż

Daj dziecku dwie małe pokrywki od garnków, pokaż jak może nimi uderzać o siebie.

Kółko graniaste

Gdy maluch zaczął już chodzić, chwyć go za rączki i chodźcie powoli w kółeczko, recytując znaną rymowankę: "Kółko graniaste, czterokanciaste, kółko nam się połamało, cztery grosze kosztowało, a my wszyscy bęc!". Na "bęc" przewróćcie się razem na podłogę.

Tor przeszkód

Na drodze dziecka ustaw: barykadę z klocków, stos poduszek, tunel z dużego kartonowego pudła, itd. Tor przeszkód pokonuj razem z dzieckiem pokazując, co ma robić.

Spacer po wybojach

Na podłodze ułóż kilka poduszek lub kołdrę, chodzi o to by było miękko i nierówno, zachęć dziecko by tak przygotowanych wybojach poraczkowało lub pochodziło z Twoją pomocą.

W trasę

Na podłodze rozłóż drogę np. ze ścierek kuchennych. Pokaz dziecku, że powinno pokonać trasę po ściereczkach nie schodząc na dywan.

Bieg przez płotki

Porozkładaj na podłodze zabawki lub małe poduszki. Chodzi o to by były to nieduże miękkie przedmioty, nad którymi maluch będzie potrafił podnieś nóżkę i dać kroka.


Slalom gigant

Ustaw np. krzesła w prostej linii w niewielkim odstępie od siebie. Omijacie je slalomem. Najpierw powoli a potem coraz szybciej.


W chowanego

Schowaj się za fotelem i zawołaj dziecko. Jeśli nie może Cię znaleźć, pokaż mu się na chwilę, po czym znów się ukryj.

 
Podaj

Weź 2-3 ulubione zabawki dziecka. Usiądźcie na podłodze, zabawki połóż między Wami. Weź każdą zabawkę do ręki i nazwij ją. Wymów nazwę jednej z zabawek i poproś dziecko by Ci ja podało. Za wykonanie zadanie chwal możesz bić brawo.


Przynieś

Na niskim stoliku lub na podłodze ułóż kilka przedmiotów lub zabawek. Proś maleństwo by ci przynosiło przedmiot a potem by go odniosło na miejsce.


Gdzie masz nóżkę a gdzie nos?

Do tej zabawy potrzebne jest zdjęcie dziecka lub lalka bobasek. Pytaj: gdzie dzidziuś ma rączkę?, gdzie dzidziuś ma nóżkę?, itd. Poproś żeby Maluch wskazał odpowiednie części ciała. Możesz też prosić by wskazywał części ciała u ciebie lub na sobie.


Przesypywanie

Do tej zabawy potrzebne są dwie miseczki i chrupki, do jednego z nich wsyp chrupki. Usiądź z dzieckiem na podłodze, przed nim postaw kubki. Pokaż jak przesypywać chrupki z jednego kubeczka do drugiego, następnie pozwól by samo przesypywało chrupki. Pokaż jak zbierać te, które się rozsypią.

Każdy wygrywa.

Do tej zabawy potrzebne są przezroczyste kubeczki. Posadź dziecko w foteliku i schowaj pod jednym z przezroczystych kubków chrupek lub kawałek jabłka. Pozwól by paluszek znalazł smakołyk i go zjadł.

Ważyła sroczka kaszkę

Postaw przed dzieckiem dwie miseczki, do jednej nasyp trochę ziarenek kaszy. Daj maluszkowi łyżeczkę i pokaż mu jak przesypywać kaszę łyżeczką.


Złap bańkę

Dzieci uwielbiają bańki mydlaną, co prawda a wcześnie żeby robiły je same, ale łapanie robionych przez rodzica to tez wielka frajda.


Pod koniec czwartego kwartału zachęcaj dziecko do budowania wieży z 2-3 klocków (najlepiej drewnianych sześcianów), bazgrania kredkami i często czytaj krótkie rymowane wierszyki.


Pomysły na zabawy pochodzą z własnych doświadczeń, a inspiracji dostarczyli zaprzyjaźnieni rodzice innych dzieci, oraz książki „Maluch bawi się i uczy" Peny Warner, Zabawy Fundamentalne, „Gry i zabawy z niemowlakami" Jackie Silberg.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Zabawy dla niemowlaków od 10 do 12 miesiąca - komentarze

Teresa2014-06-13 19:10:51

Moja córeczka Ola ma 13 miesięcy i jest bardzo żywiołowym dzieckiem, wszystko ją interesuje i te zabawy myślę, że będą dla nie ciekawe. Zabieramy się do zabawy jak się tylko obudzi. Pozdrawiam

gretabe2010-10-16 19:59:55

Moja córeczka - 10 miesięcy- uwielbia zabawę w namiot - zakrywamy się obie kołdrą, którą troszkę podnoszę do góry a ona szuka szczelinki,którą może wyjśc na zewnątrz :) kiedy jej się uda jest z siebie bardzo dumna :)

Basia2010-05-05 19:52:34

Podobają mi się te zabawy bo są proste i dostosowane do wieku dziecka. Jeśli ktoś szuka innych pomysłów zapraszam na mój blog www.czasdlamamy.wordpress.com/ zamieszczam na nim zabawy, które u nas się sprawdziły:-) Dla mamy też się coś znajdzie:-)

magda2009-11-18 18:50:20

super pomysly na zabawe z dzieckiem napewno je wykorzystam:)

ceecha2009-06-14 00:15:16

no wlasnie tego szukalam :) rewelacyjne pomysly ..

Marta2009-05-03 06:33:40

Najwieksza radosc mojemu synkowi daje sluchanie muzyki.Czesto sluchamy"Fasolek".Jest bardzo rytmicznym dzieckiem.Za kazdym razem gdy uslyszy melodie od razu tanczy!A przy okazji ja rowniez sie dobrze bawie bo jakby nie bylo ja rowniez wychowalam sie na "Fasolkach".

Ania2009-01-16 19:50:27

Wraz z moja poltoraroczna Tuska jej babcia opracowala pierwszy taniec \"w murowanej piwnicy...\" Tuska dziarsko tupie nozkami, uwielbia zabawe. Polecam!

Natalia2008-12-31 14:29:31

super stronka bardzo sie przyda

Ola2008-12-13 05:28:50

Nasza Karolcia ma 13 miesiecy i uwielbia wszystkie wymieniane zabawy. Polecam tez wyjście ze szkrabem na basen 0 max 30 minut w wodzie. My zaczełyśmy jak Karolcia miała 7 miesięcy.
A do zabaw lądowych dodałabym zabawe plstikowymi miskami, które Karola może sama sobie wyjąc z szafki. Najważniejszym elementem zabawy jest sprzątanie misek, wstawanie ich do szafki i zamykanie szafki. Nauka i zabawa w jednym.

Magda2008-12-03 14:59:22

dziecko sadzasz na kolanach, śpiewajac piosenke ,rytmicznie podrzucajac.ostatnie rymy podrzucamy wyzej .szymek jest w niebowziety .jak sie tak bawimy

Jedzie sobie pan pan
na koniku sam sam
a za panem pop pop
na koniku hop hooop

Magda2008-12-03 14:56:13

moj synek Szymon uwielbia zabawe w \"łapki\".

Jola2008-11-25 16:54:49

musze powiedziec ze rewelacyjna ta stronka, napewno wile wykorzystamy z Arturkiem pomyslow:)

mooonia2008-08-04 02:27:42

ciekawe :) moja mala ma 14mc pomysl ze sciereczkami bardzo mi sie spodobal:) ciekawe czy szybko zalapie :) jutro zobaczymy!!

Monika2008-07-24 14:36:49

Moj syn ma 11 miesiecy i wszedzie go pelno nawet na chwile nie chce usiedziec w miejscu po naszych zabawach pokoj wyglada jakby przeszlo tornado Nie chce raczkowac tylko trzeba prowadzac go za raczki i chwyta wszystko co popadnie :zzz

joanna2008-07-19 04:13:46

:grin bardzo ciekawe pomysly.moja mala ma 7 miesiecy i bardzo lubi spiewanki rymowankiale nie chce nic mowic tzn.mama tata baba

Magda2008-01-24 03:33:03

Bardzo fajne propozyzje. Od jutra zaczynamy z moim synkiem nowe zabawy.