Telewizor zamiast mamy

Rodzice zostawiają swoje pociechy na wiele godzin przed ekranami. Psychologowie biją na alarm - dzieci są w ten sposób uzależniane od telewizji już od najmłodszych lat.
 

telewizor zamiast mamy

Telewizor coraz częściej staje się opiekunką do dzieci. Rodzice zostawiają swoje pociechy na wiele godzin przed ekranami, znajdując w ten sposób czas dla siebie. Psychologowie biją na alarm - dzieci są w ten sposób uzależniane od telewizji już od najmłodszych lat - pisze dziennik "Polska".

Aż 39 proc. polskich dzieci ma telewizor w swoim pokoju, ale rodzice nie obawiają się, że pociechy oglądają nieodpowiednie programy. Co więcej, rodzice w Polsce twierdzą, że częściej niż w innych krajach UE decydują o tym, co dzieci mogą oglądać. Uważają też, że oglądanie telewizji poprawia wiedzę ogólną pociech i pomaga w nauce języków obcych.

Co ciekawe, aż 83 proc. polskich rodziców jest zdania, że to państwowe instytucje powinny nadzorować jakość emitowanych programów tak, aby dzieci nie natrafiły na coś niestosownego. "Uzależnienie od telewizji zaczyna się już od najmłodszych lat od oglądania bajek" - uważa Iwona Nikodemska, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łodzi. "Dla rodziców jest to wygodne. Włączają pociechom telewizor, a sami zajmują się swoimi sprawami. Moim zdaniem dziecku powinno się ograniczyć czas oglądania telewizji do godziny dziennie. Inaczej może to wejść w nawyk".
 
Z badań UPC (europejskiego operatora sieci kablowych), które przeprowadzono w 13 krajach UE, wynika, że połowa dzieci w Polsce ogląda telewizję półtorej godziny dziennie (w innych krajach Europy - 40 proc.). Iwona Nikodemska spotyka się z przypadkami dzieci, które spędzają przed ekranem codziennie nawet siedem godzin. Te dzieci już można określić jako tele-maniaków. Skutkiem tego są gorsze wyniki w nauce i wyraźna niechęć do czytania.

Polacy, w przeciwieństwie do rodziców z Europy Zachodniej, nie obawiają się negatywnego wpływu na dzieci treści komercyjnych w reklamach. Wywołują one lęk zaledwie u 16 proc. Polaków, podczas gdy u Belgów czy Niemców - u około 60 proc. respondentów.

"Niebezpieczeństwo polega na tym, że rodzice nie dostrzegają zagrożenia dla młodych umysłów ze strony ideologii konsumpcjonistycznej szerzonej w reklamach" - twierdzi prof. Wiesław Godzic ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ale jak temu przeciwdziałać, gdy w polskiej telewizji publicznej udział reklam w programach jest największy w Europie? Jak nauczyć dzieci, że telewizja to nie tylko komercja? - pyta gazeta.

Profesor Godzic uważa, że musimy szybko sobie uświadomić, iż kończy się czas, gdy telewizor łączył rodzinę przy oglądaniu tego samego programu. Zaczyna się epoka telewizyjnej samotności, w której każdy ogląda to, co chce. Dotyczy to także dzieci - akcentuje dziennik "Polska". SAW

PAP - Nauka w Polsce 2008-01-04

 

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Telewizor zamiast mamy - komentarze

izabela2014-07-04 22:40:45

U nas telewizor jest, i oglądamy bajki odpowiednie dla dzieci. Nie rozumiem ludzi którzy mówia, że telewizor to samo zło. Jest mnóstwo programów, filmów, które sa znakomite i pogłębiaja nasza wiedze o świecie, przyrodzie innych ludziach. Nie zabiore dziecka, w tej chwili na wycieczkę po lesie tropikalnym a w telewizji może go zobaczyc i usłyszeć i będzie wiedział jak wygląda jak juz tam pojedzie. Dla mnie telewizja, ksiązka, muzyka, kontakt z ludżmi to okno na świat dla malucha. Wszystko w rozsadnej dawce

piotr2014-06-29 22:28:01

koniecznie

piotr2014-06-27 16:56:37

stanowcze tak

Kari2010-09-22 21:04:08

My nie mamy telewizora i jest OK

ewa2010-06-10 14:56:35

A można telewizor tak łatwo zastąpić książeczką, albo audiobookiem. Są rewelacyjne propozycje dla maluchów. Np. nowy Kubuś Puchatek, książeczka taka jak za naszych czasów pt. "Powrót do Stumilowego lasu". Ja ograniczałabym telewizor do minimum, i tak dziecko w przyszłości jeszcze będzie miało go wystarczająco dużo.

meemee2009-05-22 17:17:12

u nas jest telewizor ale zbiera sie na nim kurz, nasza dzidzia ogląda go ale wyłączonego i mam nadzeje ze długo obejdziemy sie bez niego

beata2008-01-18 03:07:48

Trudno dzieciom zabraniać oglądania programów dla nich, trzeba je mądrze wybrać

Ewcik2008-01-17 20:38:27

U mnie w domu w ogóle nie ma telewizora i go nie będzie.