Ambitne matki mają pewne siebie córki

"Moja córka daleko zajdzie" - gdy matka tak właśnie myśli, pomaga córce wyrosnąć na pewną siebie kobietę, twierdzą psycholodzy.

ambitna mama

"Moja córka daleko zajdzie" - gdy matka tak właśnie myśli, pomaga córce wyrosnąć na pewną siebie kobietę, twierdzą psycholodzy.

Jako miernik wiary matki w sukces dziecka naukowcy z University of London potraktowali jej oczekiwania wobec edukacji: jeśli matka uważa, że jej dzieci będą się długo kształcić, znaczy to, iż wierzy w ich możliwości.

Dlatego psycholodzy zapytali o to matki ponad 3 tys. dzieci. W chwili, gdy kobiety odpowiadały na to pytanie ich dzieci - urodzone w 1970 r. - miały po 10 lat.

Kiedy dwadzieścia lat później uczeni dotarli do owych dzieci, przeprowadzili wśród nich test, by ocenić ich pewność siebie.

Okazało się, że córki kobiet, które ufały w ich zdolności, gdy były dziećmi, jako dorosłe kobiety również wierzą we własne siły. Co nie przekładało się w żaden sposób na zarobki tych kobiet.

Natomiast nie było takiego samego związku pomiędzy oczekiwaniami matek wobec synów, a ich samooceną jako dorosłych mężczyzn. SAG

PAP - Nauka w Polsce

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Ambitne matki mają pewne siebie córki - komentarze

Mama2011-07-22 03:51:00

a ja zawsze miałam same piatki i swiadectwa z czerwonym paskiem,nigdy nie usłyszałam od rodziców że we mnie wierzą czy ufają w moje zdolności, i tylko jeden raz mama mnie za to pochwaliła kiedy byłam w piatej klasie,kiedy byłam dorosła powiedziała mi ze mnie nie chwaliła bo to było dla niej takie normalne że ja zawsze dobrze sie uczyłam,jakoś brak wiary rodziców nie miał większego wpływu na ciekawośc swiata, potrzebę wiedzy czy moje zdolnosci i zainteresowania, w szkole i na studiach byłam zawsze jedna z najlepszych, mam bardzo dobra prace i wiele zainteresowań choc z rodzicami niestety nigdy zbyt dobrze sie nie układało poniewaz twierdzili ze zjadłam wszystkie rozumy, no cóż mysle ze bez względu na wszystko każdy jest ''kowalm własnego losu''

Agata2009-04-09 03:25:38

Moja mama bardzo wierzyła we mnie i moje możliwości według niej bylam bardzo zdolna, w szkole zawsze musialam byc najlepsza i prawie zawsze byłam a jednak mam problemy z pewnością siebie powiedzialabym nawet ze najczesciej nie wierze we wlasne sily i jestem nieśmiała.