Zabawy dla małych dzieci od 13 do 15 miesiąca życia

Twoja pociecha oficjalnie przestała być niemowlęciem. Teraz to już po prostu malec, który każdego dnia będzie umiał i rozumiał więcej – co otwiera przed wami nowe możliwości wspaniałej zabawy. Nie wiesz, czym zająć szkraba? Mamy dla ciebie kilka ciekawych pomysłów!

Zabawy dla małych dzieci od 13 do 15 miesiąca życia

Zabawy dla roczniaka bez zabawek – kreatywność rządzi!

  • domowa plastelina

Nikogo nie trzeba przekonywać, że nic tak nie kusi roczniaka jak papka, którą może ugnieść, rozdzielić na kawałki, zrzucić i powciskać w foremki. Zabawa jest na tyle wciągająca, że zyskasz co najmniej pół godzinki tylko dla siebie – oczywiście z zastrzeżeniem, że musisz zerkać na dziecko i pilnować, by nie zjadło tej domowej „zabawki”. Aby ją uzyskać, wymieszaj 1,5 szklanki mąki, 50 ml oliwki dla dzieci, 0,5 szklanki wody oraz barwnik.

  • pieczątki z ziemniaków

Kolejna „brudna” zabawa, ale przecież wszyscy wiemy, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko, prawda? Ostrym nożykiem wytnij w połówkach ziemniaków trójkąty, kwadraty i kółka, pomaluj je, a potem pokaż maluszkowi, jak odbijać na papierze. Zachwyt murowany.

  • puzzle ze zdjęcia

Jeśli masz drukarkę, wydrukuj kilka waszych zdjęć, a potem przetnij je na pół. Istnieje spora szansa, że dziecko w mig załapie, na czym polega dopasowywanie tych prostych puzzli. Opcjonalnie możesz pociąć zdjęcia z gazety – pamiętaj jednak, by wybierać proste fotografie, np. przedstawiające krowę czy kota.

  • kręgle z butelek

Twoja pociecha nie musi jeszcze nawet chodzić, aby bawić się w domowe kręgle – delikatne pchnięcie piłką z pozycji siedzącej też będzie ok! Kręgle zrób z pustych, plastikowych butelek – maluszek ma jeszcze za mało siły, by poradzić sobie z pełnymi.

  • piórko do dmuchania

Jeśli masz w domu kilka piórek (jednocześnie odradzamy te znalezione na ulicy – mają zbyt dużo bakterii i dziecko nie powinno ich dotykać), to pokaż dziecku, że można je przesuwać za pomocą dmuchania. Roczniak nieźle się przy tym opluje, ale ile to radości!

Z rodzicami – bo to największa frajda!

Wspólna zabawa jest źródłem radości nie tylko dla samego dziecka, ale i dla jego rodziców. Korzystajcie więc, kiedy tylko macie czas i energię!

  • chora lalka

Dziecko w pierwszym kwartale drugiego roku życia jest jeszcze zbyt małe, aby stawiać zabawowe „diagnozy”, ale przejawia już empatię i bawi się w naśladownictwo – wykorzystaj to, podsuwając do zabawy lalkę. Wystarczy kilka plasterków, termometr elektroniczny i kocyk, aby z laleczki zrobić cierpiącego pacjenta. Może nawet podjedzie „ijo ijo”?

  • bądź jak miś!

Zdrowo rozwijające się dziecko w tym wieku naśladuje wszystko i wszystkich, więc na pewno spodoba mu się zabawa w misia. Wykonuj pluszakiem różne ruchy, np. zasłaniaj mu oczka puchatymi łapkami. Zachęcaj dziecko, by robiło to samo, jednocześnie powtarzając części ciała. Ot, taka mała edukacja.

  • sztorm

Gdy w domu jest także tata, warto pobawić się w morski sztorm. Posadź dziecko na kocu, a potem złapcie jego końce – tak, aby powstała bezpieczna „kołyska”. Najpierw ruszajcie nim łagodnie, udając łagodny szum fal, a potem wykrzyknijcie „sztorm” i zacznijcie energicznie poruszać kocem. Większość dzieci zanosi się ze śmiechu! Jeśli jednak wasza pociecha zacznie się bać, poprzestańcie na łagodnych falach.

  • prosta układanka

Wykorzystaj do tej zabawy kolorowe zakrętki od butelek albo cokolwiek innego w mocnych kolorach. Układaj je na przemian i proś maluszka o to samo – nawet, jeśli nie wyłapie, że chodzi ci o powtarzalność prostego wzoru, to i tak chętnie poukłada.

  • zjeżdżalnia

Potnij kartony na długie pasy, a potem doklej do nich boki tak, aby postawała zjeżdżalnia. Przymocuj ją np. do kanapy i pokaż dziecku, że na takim „placu zabaw” mogą bawić się wszystkie jego zabawki.

  • cienie na ścianie

Gdy tylko zrobi się ciemno, włącz lampkę, ustaw ją odpowiednio, a potem pokaż dziecku cienie na ścianie – możesz wykorzystać albo własne palce („zobacz, ptaszek!”) albo kawałki kartonu w kształcie np. samochodzików czy ludzików.

Zabawy w różnych porach roku

Zabawa nie musi odbywać się tylko w czterech ścianach! Oto kilka propozycji na wspaniałe spędzanie czasu na świeżym powietrzu – w zależności od pory roku:

  • owady pod lupą

Jeśli masz w domu dużą, tradycyjną lupę, zabierz ją na wiosenny czy letni spacer z dzieckiem. To, co w szczególności zachwyci dziecko to możliwość powiększenia robaczków! Pamiętaj jednak, że maluch może upuścić lupę, więc bawcie się na trawniku.

  • hop do wody!

Jeśli twoja pociecha opanowała już umiejętność chodzenia (na tyle dobrze, aby nie przewracać się co chwilę), załóż jej kalosze i przeciwdeszczowy płaszczyk, a potem zachęć do chodzenia po kałużach.

  • rysunek z liści

Na jesiennym spacerze pozbierajcie liście, a potem – już w domu, pomaluj je wraz z dzieckiem i odbijcie na papierze. Maluszek nie będzie jeszcze dobrze sobie radził samodzielnie, ale jeśli mu pomożesz – zachwyt murowany.

  • balon jak latawiec

Przed wyjściem na spacer przygotuj balon i bardzo długi kawałek nici. Jeden jej koniec przywiąż do balona, drugi – do rączki dziecka. To prawie jak latawiec, a radość – równie wielka!

Zabawki i gry, które warto kupić

Stare zabawki już się znudziły? Mamy kilka propozycji nowych, które nie tylko zachwycą dziecko, ale i „dołożą się” do jego rozwoju.

  • sorter

Rozwija logiczne myślenie, spostrzegawczość i uczy kształtów. Obowiązkowy w pokoju każdego malca!

  • książeczki z odgłosami zwierząt

Książka zawsze jest dobrym zakupem, a gdy dodatkowo będzie umiała odtwarzać dźwięki zwierzątek, pozwoli dziecku poznać świat.

  • drewniane klocki

Na tym etapie rozwoju dziecko wciąż chętnie burzy budowle, ale zaczyna także samodzielnie budować – co wpływa na rozwój motoryczny i poznawczy. Klocki będą służyć przez wiele lat, więc koniecznie zdecyduj się na taki zakup.

  • tablica manipulacyjna

Możesz przygotować ją samodzielnie albo po prostu kupić. Niezależnie od tego, co wybierzesz, tablica manipulacyjna świetnie wpłynie na logiczne myślenie oraz motorykę małą twojej pociechy. I zyskasz kilka chwil dla siebie!

  • jeździk

Odpychanie się wzmacnia mięśnie całego ciała i jest cudowną frajdą dla roczniaka – koniecznie zaopatrzcie maluszka w taki pojazd!

fot.
Fotolia