Anemia (niedokrwistość sierpowata) u dziecka - przyczyny, objawy, leczenie

Anemia czyli niedokrwistość to najczęstsza choroba krwi w dzieciństwie, do której dochodzi z powodu niedostatecznej produkcji lub zbyt szybkiego rozkładu czerwonych krwinek.

anemia

Anemia czyli niedokrwistość to najczęstsza choroba krwi w dzieciństwie, do której dochodzi z powodu niedostatecznej produkcji lub zbyt szybkiego rozkładu czerwonych krwinek.

Przyczyny anemi u dzieci

W 90% niedokrwistość u dziecka spowodowana jest niedoborem żelaza, bardzo ważnego w procesie wzrastania. Najczęściej przyczyną niedoboru żelaza jest jego niedostateczne wchłanianie z pożywienia. Anemia u dzieci może być spowodowana też zwiększoną utratą żelaza, spowodowaną np. ostrą utratą krwi w wyniku urazu lub przewlekłą utratą krwi w wyniku nieżytu jelit. Niedokrwistość może być również spowodowana niedoborem witamin, głównie witaminy B12 lub kwasu foliowego, co jest konsekwencją złego odżywiania lub następstwem chorób jelit, np. celiakii. Również w przypadku chorób szpiku kostnego np. białaczki zaburzona jest produkcja czerwonych krwinek. Utrzymujące się dłużej zaburzenie funkcji nerek także powoduje anemię.

Objawy anemii u dzieci

  • najczęściej brak jakichkolwiek dolegliwości,
  • może wystąpić zmęczenie, niechęć do zabawy, brak apetytu,
  • skóra, wargi i paznokcie mogą zrobić się blade,
  • możliwe zawroty głowy, np. przy wstawaniu,
  • możliwa zmniejszona odporność fizyczna dziecka, przyspieszone tętno, duszności przy wysiłku fizycznym.

Kiedy do lekarza

  • jeżeli dolegliwości dziecka pasują do opisu niedokrwistości,
  • na skórze dziecka pojawią się wybroczyny wielkości główki od szpilki lub płaskie, czerwone plamy, które wskazują na wylewy podskórne.

Jak pomóc dziecku z anemią

Oprócz leczenia farmakologicznego, dziecku z anemią spowodowaną niedoborem żelaza należy podawać produkty bogate w żelazo, np. czerwone mięso, drób, ryby, żółtko, produkty pełnoziarniste, orzechy, owoce strączkowe oraz warzywa liściaste, np. szpinak czy kapustę. Wchłanianie żelaza z pożywienia wspomaga witamina C, tak więc dzieciom należy podawać dużo owoców i warzyw bogatych w tą witaminę.  

fot.
Fotolia