Krztusiec u dzieci (koklusz) - objawy i leczenie

Krztusiec (koklusz) to ostra i długotrwała choroba zakaźna, występująca przeważnie u dzieci w wieku ...

krztusiec koklusz

Krztusiec (koklusz) to ostra i długotrwała choroba zakaźna, występująca przeważnie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnym wieku szkolnym. Przenoszona jest drogą kropelkową. Najłatwiej zarazić się w pierwszej fazie choroby, która jest mało charakterystyczna i objawia się jak zwykłe przeziębienie. Okres wylęgania choroby to 7 - 21 dni, a okres zarażania trwa od początku pojawienia się dolegliwości przez 4-5 tygodni, ewentualnie do 3-4 dni po rozpoczęciu leczenia antybiotykami. Częstym powikłaniem u dzieci po przebytej chorobie jest zapalenie ucha środkowego lub zapalenie płuc. Dla noworodków krztusiec jest bardzo niebezpieczny, ponieważ toksyny nie wywołują napadów kaszlu, ale okresowe zatrzymanie oddechu. Niemowlę poniżej 6 m-ca życia ze stwierdzonym kokluszem musi przebywać w szpitalu. Sporadycznym powikłaniem po przebytej chorobie u niemowląt może być uszkodzenie mózgu.

Szczepionka przeciw krztuścowi podawana jest pięciokrotnie: w 2 miesiącu życia, na przełomie 3 i 4 miesiąca życia, w 5 miesiącu życia, w 16-18 miesiącu życia oraz w 6 roku życia.

Krztusiec objawy u dzieci starszych

  • zaczyna się lekkim katarem, nietypowym kaszlem i niewysoką gorączką przez 1-2 tygodni,
  • później pojawia się kaszel napadowy, który występuje głównie w nocy i trwa około cztery tygodnie; napady przerywanego kaszlu trwają około półgodziny lub godzinę, pojawiają się duszności i sinienie i kończą się zanoszeniem (przy wdechu z tzw. kogucim pianiem); po jednym lub dwóch napadach dziecko ma odruchy wymiotne, wykrztusza lepką i przeźroczystą plwocinę i wówczas może dojść do torsji,
  • w stadium rekonwalescencji kaszel zaczyna się cofać w ciągu paru tygodni.

Krztusiec objawy choroby u niemowląt

  • nietypowy kaszel i kichanie,
  • zaburzenia oddechowe, momenty zatrzymania oddechu.

Kiedy do lekarza

  • przeziębienie u dziecka trwa już tydzień i nie mija, a kaszel nasila się,
  • dziecko ma dolegliwości wskazujące na krztusiec,
  • dziecko ma duszności i sinieje (natychmiast).

Krztusiec leczenie

Dziecko chore na krztusiec nie musi leżeć, ale należy je oszczędzać. W pomieszczeniu, w którym przebywa dobrze jest utrzymywać wilgotność na poziomie 40%, stawiając pojemniki z wodą, nawilżacze powietrza, czy też zawieszając mokre ręczniki. Jeżeli nie jest zbyt zimno można wychodzić z dzieckiem na spacer.

W trakcie napadu kaszlu powinniśmy być przy dziecku i uspokajać je. Podczas napadu kaszlu dziecko powinno siedzieć wyprostowane i lekko pochylone do przodu. Z powodu częstych torsji warto mieć przy sobie miskę.

Jeśli chodzi o odżywianie chorego, to najlepiej podawać potrawy płynno – papkowate, ponieważ okruszki z innych pokarmów wywołują napady kaszlu. Należy jak najczęściej podawać dziecku płyny.

fot.
Fotolia