Waga noworodka ma wpływ na jego wzrok?

Nastolatki, które urodziły się bardzo małe mogą mieć słabszy wzrok, niż rówieśnicy, którzy przyszli na świat z prawidłową masą ciała - wynika z najnowszych szwedzkich badań.

waga noworodka a jego wzrok

Informację na ten temat zamieszcza specjalna edycja pisma "Archives of Diseases in Childhood", poświęcona płodom i noworodkom.

Naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie sprawdzali wzrok 59 dzieci w wieku 15 lat, które przyszły na świat z bardzo małą masą ciała - poniżej 1,5 kg. W ramach kontroli przebadano też 55 15-latków, które po porodzie ważyły prawidłowo. Oprócz badania wzroku, nastolatki przeszły też obrazowanie mózgu z użyciem techniki rezonansu magnetycznego oraz testy na inteligencję. U dzieci, które urodziły się małe naukowcy częściej stwierdzali gorszą ostrość widzenia, czy astygmatyzm. Okazało się też, że 33 proc. badanych z zaburzeniami widzenia miało problemy z nauką i osiągało niższe wyniki w testach na inteligencję, a 47 proc. z nich miało nieprawidłowe wyniki badania mózgu.

Jak podkreśla kierująca badaniami dr Kerstin Hellgren, nastolatki z nieprawidłowymi zmianami w mózgu miały znacznie wyraźniejsze problemy ze wzrokiem i z nauką.

Zdaniem badaczki, dowodzi to, że zaburzenia widzenia u tych dzieci mają korzenie w mózgu.

Źródło: Nauka w Polsce PAP, ML /23.07.2007
 

fot.
Fotolia