Spanie z niemowlęciem. Tak czy nie?

Wygoda czy śmiertelne niebezpieczeństwo? Temat dzielenia kołdry z maluszkiem budzi kontrowersje…

czy można spać z niemowlęciem

Wielu niedoszłych rodziców zarzeka się, że nie będą brać dziecka do łóżka. W praktyce, większość bobasów ląduje, prędzej czy później, między tatą a mamą. Bo plusów spania z niemowlakiem jest sporo.

Dlaczego warto spać z niemowlęciem?

Przez stulecia niemowlaki sypiały z matką, bo był to sposób, aby zapewnić im ciepło i bezpieczeństwo. Zwolennicy naturalnego wychowania wskazują, że to wrodzony instynkt – aby przytulać, być blisko, karmić na żądanie. Faktycznie, karmienie piersią wspaniale pasuje do wspólnego spania z niemowlęciem, bo zmęczona mama nie musi wstawać, a i dziecko łatwiej usypia bez przenosin do łóżeczka.

Wielu zapracowanych rodziców nadrabia tym sposobem okres separacji w ciągu dnia. Spanie z dzieckiem niesamowicie łączy i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa widoczne w porannym uśmiechu – inaczej niż gdy maluch budzi się zupełnie sam.

Co ciekawe, jednym z argumentów za spaniem z niemowlakiem jest prewencja zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), ponieważ bliski kontakt z mamą pozwala regulować oddychanie i temperaturę, zaś częstsze wybudzanie daje lepszą kontrolę nad stanem maluszka.

Minusy spania razem z dzieckiem w jednym łóżku

SIDS pojawia się jednak także w retoryce przeciwników spania z niemowlakiem, którzy uważają, że ryzyko nagłej śmierci rośnie, gdy obok niemowlaka śpi dorosły. Naukowo jest to dość niejasne, za wyjątkiem matek palących, które faktycznie nie powinny sypiać z dziećmi. Wiadomo też, że niebezpieczne może być stłamszenie maluszka przez dorosłego czy rodzeństwo, a także niedostosowanie łóżka do potrzeb niemowlaka.

Wspólny sen może być bardziej męczący dla obojga rodziców, którzy wybudzają się znacznie częściej z powodu płaczu, wiercenia czy niemowlęcego postękiwania. Wszelka intymność w sypialni nie wchodzi zwykle w grę, co może się odbić negatywnie na związku. Wreszcie, do spania z mamą bardzo łatwo się przyzwyczaić, a potem, gdy przyjdzie pora na własne, duże łóżko, rodziców może czekać prawdziwa wojna domowa.

Zasady bezpieczeństwa, gdy dziecko śpi z rodzicami

Wspólnego spania rodzinom, które dobrze się z tym czują, nie można odradzać, ale warto przypomnieć bezwzględne reguły spania z niemowlęciem.

  • Niemowlę musi leżeć na plecach i nie może być zostawiane samo w dorosłym łóżku.
  • Rama łóżka nie może stwarzać zagrożenia uwięźnięcia, a materac musi być do niej dopasowany.
  • Głowa dziecka musi być cały czas odkryta.
  • Unikamy miękkich poduszek i materaca czy łóżka wodnego. Poduszki rodziców warto wymienić na płaskie jaśki.
  • W sypialni powinno być chłodno, a maluch ma być ubrany lekko.
  • Nie wolno spać z dzieckiem po spożyciu alkoholu lub zażyciu innych substancji odurzających.
  • Lepiej aby dziecko spało między mamą a ścianą, niż obojgiem rodziców. Idealnie zaś jest przystawić po prostu otwarte łóżeczko do boku dorosłego łóżka.  
Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia