Szczepionki - być mądrym przed szkodą

Szczepienia ochronne to najtańszy i najskuteczniejszy sposób przeciwdziałania wielu chorobom - mówili uczestnicy III Konferencji Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

czy warto szczepić dzieci

Szczepienia ochronne to najtańszy i najskuteczniejszy sposób przeciwdziałania wielu chorobom - mówili uczestnicy III Konferencji Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Hasłem konferencji, zorganizowanej pod patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, jest "Szczepienia zmieniają świat".

"Szczepienia ochronne mogą znacznie zmniejszyć liczbę zachorowań i powikłań, a nawet całkowicie wyeliminować niektóre choroby zakaźne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu choroby zakaźne były codziennym zagrożeniem, a śmierć dziecka z powodu kokluszu czy szkarlatyny nie budziła żadnej sensacji" - powiedział prof. Jacek Wysocki z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Szczepionki sprawiły, że takie przypadki stały się rzadkością. Niestety, spowodowały także, że wiele osób nie szczepi siebie ani swoich dzieci, bo "nie ma niebezpieczeństwa".

Tymczasem wyolbrzymia się problem domniemanych skutków ubocznych szczepień. Jak krótkowzroczna jest taka postawa, dowiodły przypadki szkół prowadzonych przez niektóre sprzeciwiające się szczepieniom wspólnoty wyznaniowe, gdzie chorowały jednocześnie setki osób. Dlatego nawet w krajach, gdzie szczepienia nie są obowiązkowe, wiele szkół wymaga od swoich uczniów kompletu szczepień (chyba że rzeczywiście mają bezwzględne przeciwskazania). Na przykład polscy studenci mają problemy z przyjęciem do amerykańskich akademików, bo nie są zaszczepieni przeciw meningokokom.

Wiedza społeczeństwa o chorobach zakaźnych wciąż jest niewystarczająca. Na przykład krztusiec (koklusz) kojarzy się z małymi dziećmi, ale aż 38 procent przypadków w USA dotyczy nastolatków, a chorują także dorośli. Szczepienie rodziców przeciw krztuścowi pozwala zapobiegać zachorowaniu dzieci.

Wiele kontrowersji dotyczy szczepionki przeciw przenoszonemu drogą płciową ludzkiemu brodawczakowi (HPV), która znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Jest droga, a rodzice sprzeciwiają się bezpłatnym obowiązkowym szczepieniom, ponieważ boją się "promowania rozwiązłości". Jednak szczepionka powinna być podawana przed rozpoczęciem życia seksualnego - gdy kobieta już się zarazi, szczepienie jest bezskuteczne.

Zdaniem ekspertów, kolejnym obowiązkowym szczepieniem powinno być szczepienie przeciw pneumokokom. Szczepionka nie musi chronić przed wszystkimi możliwymi szczepami bakterii czy wirusa, by jej stosowanie przyniosło znaczne korzyści - mówił prof. Arne Forsgren ze szpitala uniwersyteckiego w Malmoe, który przedstawił wyniki stosowania szczepionki przeciwko pneumokokom w całej Europie. Choć szczepionka zawiera tylko kilka-kilkanaście spośród ponad 90 szczepów pneumokoków, jej podawanie zapobiegło wielu poważnym powikłaniom.

Jak mówiła dr Hanna Czajka ze szpitala św. Ludwika w Krakowie, szczepienia przeciw pneumokokom oprócz zapalenia płuc zapobiegają także zapaleniom opon mózgowo-rdzeniowych, posocznicy, zapalenion ucha środkowego i zatok przynosowych. Szczególnie zagrożone są dzieci przed drugim rokiem życia - zwłaszcza z grup ryzyka. Te ostatnie dostają w Polsce szczepionkę za darmo, jednak według ekspertów powinna być ona dostępna bezpłatnie dla wszystkich potrzebujących. Chodzi zwłaszcza o seniorów, którym podaje się nieco inną niż dzieciom szczepionkę, co istotne - 10 razy tańszą.

Wszystkie zarejestrowane na naszym rynku szczepionki spełniają standardy bezpieczeństwa, przechodzą ścisłe badania i są sprawdzone w praktyce.

PMW

PAP - Nauka w Polsce 
 

 

 

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Szczepionki - być mądrym przed szkodą - komentarze

wyborca2013-11-28 21:29:20

Tak, szczepionki są konieczne. Bez nich wyszło by na to, że organizm ludzki doskonale radzi sobie sam, ewentualnie wspomagany naturalnymi substancjami odżywczymi. Ale wtedy przemysł farmaceutyczny by się załamał. A tego przecież producenci szczepionek nie chcą ...

ojciec2013-10-23 18:56:14

z tymi szczepionkami i polskimi standardami to ni etak do konca prawda, pokopcie w internecie. nie mowie o ni esczepieniu ale o polskich i europejskich standardach

nie szczepić!!!!!!!!!!!!!!!!!!2011-09-27 16:10:07

Szczepionki to najgorsze co możecie zafundować swoim dzieciom,media kłamią że szczepienia nie daja skutków ubocznych, na szczęcie żyjemy w 21 wieku i coraz więcej ludzi chce znac prawdę. Mozna znależć wiele informacji na temat szkodliwości szczepionek,na niemieckich stronach językowych są informacje poparte badaniami!!!!przykładami i żetelnymi informacjami których jrst troszkę mniej w j. polskim.Ale i tak wiele mozna sie dowiedzieć. Kochane mamy apeluję do was nie dajcie sie omamić, tu chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze.Dobrze sie zastanówcie zanim zaszczepicie. Ja sama byłam szczepiona w dzieciństwie tylko jedna szczepionką po której cięzko zachorowałam przez co nigdy więcej rodzice mnie nie zaszczepili, chorowałam na odre, świnkę, rózyczkę ,ospe bez jakichkolwiek komplikacji i bez szczepoionek i żyję!!!Mam 38 lat i 3 letnią córeczkę której nie szczepiłam i wydrapałabym oczy każdemu lekarzowi który by mi to zasugerował.

KATE2010-09-22 03:33:46

poprawiam się, szczepionka na świnkę odrę i różyczkę

KATE2010-09-22 03:33:01

artykuł jest beznadziejny. piszą że wyolbrzymia się skutki uboczne szczepień. Nic się nie wyolbrzymia. Szczepiłam dziecko na ospe odrę i różyczkę i dostało intensywnych powikłań. najpierw przechodził różyczkę poronną a ppotem odrę poronną. Każda część ciała została pokryta plamami, które bardzo swędziały. Nie są to choroby śmiertelne, więc po co do cholery szczepić. Ja zafundowałam mojemu małemu zamiast ochronę przed tymi chorobami i różyczkę i odrę a mogło się skończyć dużo gorzej. NIGDY WIĘCEJ. Dobrze na temat szczepień wypowiadają się ci których powikłania nie dotknęły i firmy farmaceutyczne, nikt więcej.

on2009-11-22 19:29:52

szczepionki w polsce zawierają związki rteci ponad wszelka wątpliwosc stwierdzano ze sa przyczyna autyzmu zawieraja takze skwalen ktory jest przyczyna chorób autoimunologicznych

Agata2009-11-21 00:52:05

Moja córka w wieku 3-ch miesięcy miała usuwane węzły chłonne w wyniku powikłania po szczepieniu BCG, zabieram sie ostro za te szczepienia, jestem wściekła na producenta szczepionki i ludzi którzy wpisali to szczepienie do kalendarza na pierwszym miejscu czyli u dziecka w pierwszej dobie życia. Dziewczyny, które będą rodzić radzę wam zainteresujcie się tym bo nawet nie wiedziałam kiedy ją zaszczepiono a możecie się nie zgodzić na szczepienie takie jest nasze prawo i nikt nie może nas zmusić!!!!!

Grzegorz2009-09-15 13:27:00

Po co szczepić na rotawirusy skoro skutkiem ubocznym jest to samo...biegunka i wymioty. Potem znowu lekarz i antybiotyki. Radze czytajcie!!! PRZECIWSKAZANIA I SKUTKI UBOCZNE na ulotkach, po co robić dodatkowe problemy sobie i dziecku.Higiena przedewszystkim a odporność dziecka sama sie wyrobi.

OLA2009-01-12 05:54:47

W Japonii szczepi się dzieci, które ukończyły 2 rok życia. W ten sposób niemal wyeliminowano przypadki tzw \"śmierci łóżeczkowej\"

witek2009-01-09 02:06:38

jak się szczepi tym co daja za darmo to się nie dziwię, nigdy nie dałbym wpakować moje córci jakiegoś koreańskiego badziewia jakie dają na kasę chorych.
Szczepionki radzę dobierać z głową.

anet2009-01-05 05:24:17

Ponoć we Włoszech szczepi się dzieci dopiero powyżej 2-go roku życia. Ciekawe jak jest w innych krajach?Obecnie czytam książkę Szczepienia niebezpieczne ukrywane fakty-bardzo interesujące.

Ryhu2008-12-17 05:28:21

http://szczepienia.prv.pl/ poczytajcie koniecznie - to druga strona medalu i wydaje bardzo prawdziwa.Mam bliźniaki i nie zgodziłem sie na żadne szczepienia!!! Już od dawna nie wierzę\"białym fartuchom\" i mam ku temu ważne powody.

Magda2008-12-14 17:23:27

Dana, mam pytanie po jakiej szczepionce Twoje dziecko ma powikłania

Elżbieta2008-11-06 19:53:38

Mam synka który ma 16 lat i go szczepiłam i córcię która na roczek i też szczepię bez dodatkowych opłat

Elżbieta2008-11-06 19:51:11

Ja tam nie narzekam na to gdzie mieszkam. W brew pozorom to u nas w Polsce przeprowadza się szereg skomplikowanych operacji, a znajoma która mieszka w Anglii prosiła, abym jej przesłała ksera poradników które otrzymałam gdy opuszczałam z maleństwem szpital

Monika2008-11-06 17:43:44

Ja mam takie szczescie ze nie mieszkam w Polsce wszystkie szczepionki sa bezplatne i nieprzymusowe ale ja zaszczepilam mojego synka i nie mial zadnych powiklan czy tez problemow, tutaj daja szczepionki w udo a nie w ramie nawet nie bylo znaku.

tamara2008-11-04 20:29:25

to raczej będzie trudne do udowodnienia ze po szczepionkach - bo tyle dzieci sie szczepi i nic im nie dolega. ja jestem za szczepieniem dzieci. kiedyś kiedy szczepionek nie było całe pokolenia dzieci umierały na szkarlatynę czy na koklusz czy inne okropne choroby -dzięki szczepionkom udało się te choroby całkowicie wyeliminować

magda2008-11-04 20:11:23

po szczepionkach mam chore dziecko i kogo mam sadzić o odszkodowanie lekarza który zalecił czy firme która je produkuje

aNETA2008-11-04 00:53:41

SZCZEPIĆ CZY NIE JA SIĘ JUŻ BOJĘ MAM 3,5 MIESIĘCZNA CÓRECZKĘ I NIE WIEM CO DALEJ. mOŻE TU CHODZI O PIENIĄDZE? pRZECIEŻ TE SZCZEPIONKI SA DROGIE. NIE WAZNE DZIECI TYLKO BIZNES... TAK TEZ MOZE BYĆ

Joanna UK2008-10-28 20:27:05

Przeprowadzano jakies badana, ktore dowiodly,ze MMR (swinka+rozyczka+odra) nie powoduje autyzmu. Powiklania poszczepienne trafiaja sie, zwlaszcza, jesli szczepiony jest organizm oslabiony. Nie sadze jednak, by sytuacja wygladala lepiej w przypadku zetkniecia dziecka z bakteriami w postaci nieoslabionej.

Dana2008-10-28 03:57:00

Moja córka ma powikłania poszczepienne dostała zapalenia mózgu,cudem przeżyła i jest teraz głęboko upośledzona jak i ma wiele innych powikłań. Młodszą córkę już nie szczepię.
W moim bloku jest kolejna dziewczynka z powikłaniami poszczepiennymi, a kiedy moja córka trafiła do szpitala w ciągu miesiąca trafiło 7 dzieci z powikłaniami poszczepiennymi ale ona wyszła z tego najgorzej. Zastanówcie się 10 razy, dowiedzcie się za i przeciw zanim wpakujecie w maleńki organizm tyle szczepionek.

Aneta2008-10-26 12:48:31

Szczepionki powinny być w Polsce nieobowiązkowe. Jest duże podejrzenie, że mogą wywołać autyzm. O tym mówi się bardzo cicho. I tak żle i tak niedobrze. To rodzice powinni podjąć decyzję.