Kalendarz szczepień obowiązkowych dziecka w Polsce

Koniecznie zapoznaj się z aktualnym kalendarzem szczepień obowiązkowych dzieci do urodzenia do 6 roku życia. 

kalendarz szczepień niemowląt

Koniecznie zapoznaj się z aktualnym kalendarzem szczepień obowiązkowych dzieci do urodzenia do 6 roku życia.

1 rok życia - w ciągu 24 godzin po urodzeniu

Szczepionka obowiązkowa przeciw GRUŹLICY - śródskórnie szczepionką BCG

1. Szczepienie noworodków przeciw gruźlicy powinno być wykonane jednocześnie ze szczepieniem przeciw WZW typu B lub w dowolnym momencie przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego.
2. Szczepienie przeciw gruźlicy w przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie wykonuje się po osiągnięciu masy ciała powyżej 2000 g.
3. Szczepienie przeciw gruźlicy w przypadku noworodków urodzonych przez matki HIV+ musi być poprzedzone konsultacją specjalistyczną. Decyzję o szczepieniu podejmuje specjalista chorób zakaźnych lub lekarz poradni konsultacyjnej ds. szczepień.
4. Zgodnie z aktualną wiedzą, odstąpiono od oceny wielkości blizny poszczepiennej

Szczepionka obowiązkowa przeciw WZW typu B (pierwsza dawka)

Szczepienia podstawowe noworodków i niemowląt wykonywane są trzema dawkami szczepionki w cyklu zbliżonym do: 0; 1; 6 miesięcy. Pierwsza dawka podawana jest w ciągu 24 godzin po urodzeniu (najlepiej w ciągu 12 godzin), jeśli to możliwe jednocześnie ze szczepieniem przeciw gruźlicy. Druga dawka szczepienia pierwotnego po 4-6 tygodniach od poprzedniej, jeśli to możliwe, jednocześnie ze szczepieniem przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Trzecia dawka, uzupełniająca szczepienia podstawowego, po 6 miesiącach od pierwszej dawki.

1 rok życia - 2 miesiąc życia (7-8 tydzień)

Szczepionka obowiązkowa przeciw WZW typu B (druga dawka)

Drugą dawkę szczepionki WZW typu B należy podać w 7-8 tygodniu życia jednocześnie z pierwszą dawką szczepionki DTP, a dawkę trzecią na przełomie 6 i 7 miesiąca życia.

Szczepienie obowiązkowe przeciw BŁONICY, TĘŻCOWI, KRZTUŚCOWI (pierwsza dawka) - podskórnie lub domięśniowo szczepionką DTP.

1.Szczepienia dzieci przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi wykonywane są szczepionką DTP, trzykrotnie w odstępach 6 tygodni w 1 roku życia (szczepienie pierwotne) oraz jeden raz w 2 roku życia (szczepienie uzupełniające). Pierwsza dawka szczepionki podawana jest w 2 miesiącu życia, po 6 tygodniach od szczepienia przeciw gruźlicy i WZW typu B, jednocześnie z drugą dawką szczepionki przeciw WZW typu B. Druga dawka - na przełomie 3 i 4 miesiąca życia (po 6 tygodniach od szczepienia poprzedniego), jednocześnie ze szczepionką przeciw poliomyelitis (IPV). Trzecia dawka - w 5 miesiącu życia (po 6 tygodniach od szczepienia poprzedniego), jednocześnie z drugą dawką szczepionki przeciw poliomyelitis (IPV). Dawka czwarta - w 16-18 miesiącu życia, jednocześnie ze szczepionką inaktywowaną przeciw poliomyelitis (IPV).
2. Dzieciom mającym trwałe przeciwwskazania do szczepienia szczepionką komórkową przeciw krztuścowi należy zastosować szczepionkę DTaP z bezkomórkowym komponentem krztuścowym - trzykrotnie w 1 roku życia i jeden raz w 2 roku, według schematu DTP, jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia komponentem acelularnym, lub szczepionką DT, dwukrotnie w 1 roku życia i jeden raz w 2 roku. Wówczas w 2 miesiącu życia trzeba podać domięśniowo szczepionkę przeciw WZW typu B, a po 6 tygodniach jednocześnie zaszczepić pierwszą dawką DT (podskórnie) i pierwszą dawką szczepionki POLIO (IPV-odskórnie). Po następnych 6 tygodniach podać: drugą dawkę szczepionki DT (podskórnie) i jednocześnie drugą dawkę szczepionki POLIO (IPV - podskórnie).

Szczepienie obowiązkowe przeciw zakażeniom HAEMOPHILUS INFLUENZAE typu b - domięśniowo lub podskórnie (pierwsza dawka)

1 . Szczepienia przeciwko zakażeniom Haemophilus influenzae typu b wykonywane są u dzieci w 1 i 2 roku życia. Pierwsza dawka szczepionki powinna być podana w 2 miesiącu życia, jednocześnie z DTP i WZW typu B, a dalsze jednocześnie z kolejnymi dawkami szczepionki DTP. Pełen cykl szczepień powinien składać się z 3 dawek szczepienia pierwotnego, podawanych trzykrotnie w 1 roku życia oraz jednej dawki uzupełniającej podanej w 2 roku życia dziecka, o ile producent nie wskazuje innego schematu uodpornienia.
2 . Dzieciom szczepionym od 6 do 12 miesiąca życia powinny być podane dwie dawki szczepionki w cyklu szczepień pierwotnych oraz jedna dawka uzupełniająca, po roku od podania 2 dawki.
3 . Dzieciom powyżej 1 roku życia powinna być podana jedna dawka szczepionki.
Szczepionkę przeciw HAEMOPHILUS INFLUENZAE typu b można stosować jednocześnie z innymi szczepionkami, np. DTP, IPV, WZW typu B, ale w oddzielnych iniekcjach lub w postaci preparatów skojarzonych np. DTaP-HIB, DTP-IPV-HIB, DTaP-IPV-HIB, DTaP-IPV-HIB-HBV - preparaty te nie są finansowane ze środków znajdujących się w budżecieMinistra Zdrowia.

Szczepienie obowiązkowe przeciw pneumokokom

Szczepienie powinno być wykonane po 6 tygodniu życia dziecka, jest to pierwsza dawka szczepienia.

 

1 rok życia - 3-4 miesiąc życia

(po 6-8 tygodniach od poprzedniego szczepienia)
 

Szczepienie obowiązkowe przeciw BŁONICY, TĘŻCOWI, KRZTUŚCOWI (druga dawka)

- podskórnie lub domięśniowo szczepionką DTP

Szczepienie obowiązkowe przeciw ​POLIOMYELITIS

- podskórnie lub domięśniowo szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa) (pierwsza dawka)

1 . Zgodnie z zaleceniami Polskiego Komitetu Certyfikacji Eradykacji Poliomyelitis, w celu wyeliminowania zachorowań towarzyszących szczepieniom, wprowadzono dla wszystkich niemowląt szczepionkę zabitą (IPV) jako pierwsze dwie dawki szczepienia. Pierwszą dawkę podaje się podskórnie lub domięśniowo na przełomie 3 i 4 miesiąca życia (po 6 tygodniach od szczepienia poprzedniego) jednocześnie z drugą dawką szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, a drugą dawkę po 6 tygodniach jednocześnie z trzecią dawką szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Trzecią dawkę szczepionki IPV w ramach szczepienia podstawowego (uzupełniającą) należy podać w 16-18 miesiącu życia jednocześnie ze szczepionką DTP.
2 . W 6 roku życia należy podać szczepionkę OPV.

Szczepienie obowiązkowe przeciw zakażeniom HAEMOPHILUS INFLUENZAE typu b

- domięśniowo lub podskórnie (druga dawka)

Szczepienie obowiązkowe przeciw pneumokokom

- druga dawka szczepionki 

 

1 rok życia - 5-6 miesiąc życia

(po 6-8 tygodniach od poprzedniego szczepienia)
 

Szczepienie obowiązkowe przeciw BŁONICY, TĘŻCOWI, KRZTUŚCOWI

(trzecia dawka) - podskórnie lub domięśniowo szczepionką DTP

Szczepienie obowiązkowe przeciw POLIOMYELITIS

- podskórnie lub domięśniowo szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa) (druga dawka)

Szczepienie obowiązkowe przeciw zakażeniom HAEMOPHILUS INFLUENZAE typu b

- domięśniowo lub podskórnie (trzecia dawka)

1 rok życia - 7 miesiąc życia

Szczepienie obowiązkowe przeciw WZW typu B

- domięśniowo (trzecia dawka)

 
2 rok życia - 13-15 miesiąc życia
 

Szczepienie obowiązkowe przeciw ODRZE, ŚWINCE, RÓŻYCZCE

- podskórnie żywą szczepionką skojarzoną (pierwsza dawka)

Podawane w wywiadzie przebycie zachorowania na odrę, świnkę lub różyczkę nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, należy ją podać po upływie, co najmniej 4 tygodni od wyzdrowienia.
Dawkę przypominającą szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce należy podać w 6 roku życia

Szczepienie obowiązkowe przeciw pneumokokom

- trzecia dawka szczepionki 

2 rok życia - 16-18 miesiąc życia

Szczepienie przeciw BŁONICY, TĘŻCOWI, KRZTUŚCOWI

(czwarta dawka) - podskórnie lub domięśniowo szczepionką DTP

Dzieci z przeciwwskazaniami do podania preparatu zawierającego komórkowy komponent krztuśca, które w pierwszym roku życia otrzymały trzy dawki DTaP, należy zaszczepić domięśniowo czwartą dawką DTaP.

Szczepienie przeciw POLIOMYELITIS

- podskórnie lub domięśniowo szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa)-(trzecia dawka).

Szczepienie przeciw zakażeniom HAEMOPHILUS INFLUENZAE typu b

- domięśniowo lub podskórnie (czwarta dawka)

okres przedszkolny - 6 rok życia

Szczepienie przeciw BŁONICY, TĘŻCOWI, KRZTUŚCOWI

 - domięśniowo szczepionką DTaP zawierającą bezkomórkowy komponent krztuśca. Pierwsza dawka przypominająca

Szczepienie przeciw POLIOMYELITIS

- doustnie szczepionką OPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa) Pierwsza dawka przypominająca

Szczepienie obowiązkowe przeciw ODRZE, ŚWINCE, RÓŻYCZCE

- podskórnie żywą szczepionką skojarzoną (druga dawka)

  • Odstęp między szczepionkami zawierającymi żywe drobnoustroje nie powinien być krótszy niż 4 tygodnie.
  • Odstęp między kolejnymi dawkami tej samej szczepionki powinien być zgodny ze wskazaniami producenta.
  • Odstęp między różnymi szczepionkami nie zawierającymi żywych drobnoustrojów jest dowolny, z zachowaniem niezbędnego odstępu dla uniknięcia nałożenia się ewentualnego niepożądanego odczynu poszczepiennego na kolejne szczepienie.
  • Odstęp między szczepionką zawierającą żywe drobnoustroje a szczepionką nie zawierającą żywych drobnoustrojów jest dowolny, z zachowaniem niezbędnego odstępu dla uniknięcia nałożenia się ewentualnego niepożądanego odczynu poszczepiennego na kolejne szczepienie.
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Kalendarz szczepień obowiązkowych dziecka w Polsce - komentarze

Kamila2014-12-08 18:09:29

Proszę Pana, niech się Pan najpierw porządnie doinformuje na temat żywienia ogólnie i może dzięki temu zrozumie Pan, że każdy ma prawo do własnego wyboru, a Pana wybór niekoniecznie może być słuszny.

Muerto2014-02-17 10:23:36

Rodzenie w domu jest czyms naturalnym skoro ciaza przebiegala ok
Tez rozwazam by moje kolejne dzieciotko rodzic w domku.

Mieszkam w UK i drugie dziecko rodzilam w szpitalu i 3 godziny pozniej wrocilam juz do domku, prysznic, drzemka i obiadek pyszny ugotowalam sama choc mialam w domu "pomoc" to mialam w sobie tyle energii ze nie mialam ochoty sciemiac ze musze teraz pol roku w lozku lezec:D

Nie szczepie mojej mlodszej coreczki na nic. Ma czysta krew nie skazona szczepionkami. Karmie ja piersia i jest zdrowa jak byk.
Jest odporna na wszystko!
Nigdy nie miala nawet zadnej malej infekcji.
Co do miesa, to wprowadzam takie malusienkie porcyjki ale tylko tak dla poznania smakow.
Jestem na etapie czytania o miesach, miesie itp:) ale przeraz mnie to wszystko co sie w miesie znajduje. A z koleji ciezko znalez jakas farme zeby kupic naprawde dobrej jakosci mieso nie skazone chemikaliami, antybiotykami, metalami ciezkimi, szczepionkami i gmo.

ojciec2013-09-28 03:16:29

Jesteście nienormalni. Dzięki szczepionkom umieralność niemowląt spadła przez ostanie 100 lat z kilkunastu procent do kilku promili, a nasza długość życia podwoiła się (niemowlęta padające jak muchy obniżały średnią)!
Dziecko weganin?! Słabo mi! Tą babę trzeba leczyć na głowę i zabrać dziecko, zanim zrobi mu krzywdę!

e2013-03-13 18:54:59

Nie ma szczepionek obowiązkowych są jedynie zalecane!!!

Marcin2012-11-20 05:10:10

Szanowni Państwo, zanim napiszecie kolejny równie idiotyczny i niebezpieczny tekst o szczepionkach, zanim zaczniecie bezkrytycznie radzić rodzicom ile nawbijać w swoje dziecko śmiertelnie niebezpiecznego badziewia z Hg w roli głównej raczcie zainteresować się tamatyką i... chronić polskie dzieci, a nie im szkodzić. Polecam m.in. publikacje naukowe dr M. Majewskiej o bezsensowności i zagrożeniach dot. szczepień w polskich placówkach

zofia2012-09-20 02:52:14

to wszystko sa bzdury !!!! dzieci nie trzeba wcale szczepic! dopiero po drugim roku zycia !! i tez nie wszystkie szczypionki

as2012-07-27 15:41:41

Możliwe reakcje po szczepieniu wg załącznika do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19.12.2002 r.:
2) niepożądane odczyny poszczepienne ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN):
a) encefalopatia,
b) drgawki gorączkowe,
c) drgawki niegorączkowe,
d) porażenie wiotkie wywołane wirusem szczepionkowym,
e) zapalenie mózgu,
f) zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
g) zespół Guillaina-Barrégo;
3) inne niepożądane odczyny poszczepienne:
a) bóle stawowe,
b) epizod hipotensyjno-hiporeaktywny,
c) gorączka powyżej 39°C,
d) małopłytkowość,
e) nieutulony ciągły płacz,
f) posocznica, w tym wstrząs septyczny,
g) reakcja anafilaktyczna,
h) reakcje alergiczne,
i) uogólnione zakażenie BCG,
j) wstrząs anafilaktyczny,
k) zapalenie jąder,
l) zapalenie ślinianek,
m) porażenie splotu barkowego,
n) inne poważne odczyny występujące do 4 tygodni po szczepieniu.
CZY O POWYŻSZYCH MOŻLIWYCH REAKCJACH RÓWNIEŻ JESTEŚ INFORMOWANY PRZED SZCZEPIENIEM???

Div2012-02-11 08:14:49

4. Wczesne szczepienia celem zatuszowania reakcji ubocznych

Gdybyśmy pozostawili dziecko w tym idealnym otoczeniu, zaczełoby ono w końcu chodzić i mowić i wszyscy mogliby potwierdzić, że rozwija się ono doskonale. Gdyby zaszczepić takie dobrze rozwinięte dziecko, każdy mógłby bez problemu dojrzeć związek między szczepieniem a ewentualnymi upośledzeniami i powikłaniami po szczepieniu. Przed szczepionką mieliśmy przecież normalnie rozwinięte dziecko, które chodziło i mówiło i które nagle po kilku tygodniach lub miesiącach tego nie robi i w ogóle nie rozwija się tak, jak tego byśmy oczekiwali. Całe grono krewnych i przyjaciół mogłoby więc potwierdzić poprzedni normalny rozwój dziecka i każdy sąd uznałby, że dziecko doznało uszkodzeń w wyniku szczepienia.

Nagle do odpowiedzialności pociągnięty byłby lekarz, który nie poinformował należycie rodziców o możliwości wystąpienia takich powikłań i przemysł farmaceutyczny, który wyprodukował tą truciznę.

Sprzedawcy szczepionek bardzo szybko rozwiązali problem odpowiedzialności za skutki szczepień: żaden pediatra nie czeka dzisiaj ze szczepionką, aż dziecko osiągnie taki etap rozwoju, który mógłby być potwierdzony przez osoby trzecie.

Tylko dlatego szczepi się dzisiaj dzieci w stadium, w którym nie są jeszcze w pełni rozwinięte, mianowicie w wieku 3-6 miesięcy!

Przez to bardzo trudno jest udowodnić, że dalszy stan zdrowia dziecka jest wynikiem powikłań poszczepiennych. Nikt z rodziny ani nikt z dalszego otoczenia dziecka nie jest w stanie udowodnić przed sądem prawidłowego rozwoju dziecka przed szczepieniem i tym samym związku między szczepieniem a szkodami na zdrowiu dziecka.

Wolf-Alexander Melhorn

estusia2012-02-01 23:02:49

pierwsze dziecko zaszczepiłam szczepionką skojarzoną, omal go nie straciliśmy, pół roku walczyliśmy by wyszedł na prostą, syn miał wnm i bakterie w moczu a pediatra był ślepy... potem szczepiilismy go na SORze po kompletach badań a i tak zawsze był jakiś odczyn poszczepienny.
drugie dziecko zaszczepię zwykłymi,i koniecznie zarobimy CRP czy nie ma stany zapalnego, neurologa juz odwiedziliśmy...

ola2011-03-09 22:20:56

ZNAM MATKĘ, KTÓRA NIE PODAŁA DZIECKU ANI JEDNEJ TZW OBOWIĄZKOWEJ SZCZEPIONKI OD MOMENTU URODZENIA.

RODZIŁA W DOMU, DZIECKO JEST WEGANINEM.

MATKA ANI MYŚLI JE SZCZEPIĆ I CHODZIĆ DO PEDIATRY NA KONTROLE. CZY TO BEZPIECZNE...?

kaka2010-09-30 00:59:34

fajne to jest napisane

lenna212009-05-30 01:08:08

ja mam chore dziecko po szczepionkach skojarzonych. polecam książkę ,,szczepienia-niebezpiecznie ukrywane fakty"

fifi2009-05-28 06:54:17

ja jednak nie polecam szczepionek skojarzonych... z wielu dobrych źródeł wiem, jakie powikłania niosą ze sobą te "wynalazki" medyczne... w tym przypadku nie jest to dobra propozycja... znam wiele przypadków powikłań po tych szczepieniach...

malwinka2009-05-05 19:15:01

bardzo fajne czytelne zestawienie