Szczepionka MMR nie ma związku z autyzmem

Szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce nie powodują autyzmu - orzekł amerykański Federalny Sąd Odszkodowawczy.

szczepionki a autyzm

Szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce nie powodują autyzmu - orzekł amerykański Federalny Sąd Odszkodowawczy. O orzeczeniu informuje "New Scientist".

Sąd Odszkodowawczy (US Court of Federal Claims) nie znalazł podstaw, by uznać roszczenia trzech rodzin, skarżących się, że szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR), konserwowana związkiem rtęci odpowiada za wystąpienie autyzmu u ich dzieci.

W ramach rządowego Vaccine Injury Compensation Program złożono ponad 5500 skarg. Orzeczenie sądu oznacza, że nikt ze skarżących się nie otrzyma odszkodowania.

Cała sprawa rozpoczęła się w roku 1998, gdy doktor Andrew Wakefield opublikował w piśmie "Lancet" wyniki badań na niewielkiej grupie dzieci. Według niego dowodziły, że podawanie potrójnej szczepionki MMR ma związek z występowaniem wśród dzieci autyzmu. Redakcja "Lancetu" później przeprosiła za tę publikację.

W następstwie artykułu wielu rodziców nie zaszczepiło swoich dzieci. Późniejsze prace prowadzone w różnych krajach nie potwierdziły związku pomiędzy autyzmem a MMR, zaś współpracownicy Wakefielda wycofali swoje poparcie dla jego tez, choć on sam on sam nadal utrzymywał, że ma rację.

Jak wykazali badający działania Wakefielda specjaliści, dopuścił się on wielu przekroczeń etyki zawodowej - między innymi pobierał próbki krwi od dzieci podczas przyjęcia urodzinowego, oferując w zamian pieniądze, a przede wszystkim nie uzyskał zgody komisji etycznej.

Podważone zaufanie do szczepionek pozbawiło tysiące dzieci ochrony przed chorobami. Na przykład w Anglii i Walii liczba przypadków odry wzrosła z 56 w roku 1998 do ponad 1000 w ostatnich latach. PMW

PAP - Nauka w Polsce / 2009-02-23

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Szczepionka MMR nie ma związku z autyzmem - komentarze

TATO2012-12-11 16:19:15

Encefalopatia Poszczepienna (zatrucie mózgu)
występuje w ulotkach MMR jako skutek niepożądany
ale lekarze o tym nikogo nie informują.
I dalej trują małe dzieci !!!

tym2012-09-24 19:07:08

kochani rodzice
właśnie weszła nowa ustaw w Polsce :9
i można zaszczepić po "przymusem bezpośrednim" każego chorego i zdrowego będącego na terenie kraju o ile takie zalecenie wyda Sanepid !
sprawdźcie nową ustawę sejm.gov.pl
Odmówiłem zaszczepienia swojego, ale obawiamy się sankcji, jednak to nie zmienia naszej postawy
nasza znajoma 2 lata walczyła z Sanepidem, teraz dziecko ma 4 lata i jest nieszczepione i zdrowe, mimo kontaktu z choymi szczepionymi dziećmi w przedszkolu
to trochę dziwne
powinno być przecież odwrotnie !!!
poszukajcie po znajomych i zobaczycie, że to nie gazetowe informacje, ale żywa zdrowe dzieci
tylko ludzie boją się przyznać, bo za to grożą sankcje z odebraniem praw włącznie i 50 000 pln grzywny :(
tak to nie żart, sami spytajcie w Sanepidzie

tym2012-09-24 18:58:59

śmieszne, bo w właśnie wielu krajach coraz liczniejsi naukowcy twierdzą, że związek taki jest, zgodnie z badaniami !
u nas to prof Majewska
Oczywiści jasne jest,że firmy nie chcą płacić odzkodowań.
Przecież nie po to dają łapówki, żeby potem płacić za skutki swojej "cudownej" szczepionki

magda2012-07-10 23:17:43
temp2012-05-18 15:06:02

A jednak powoduje autyzm: http://wolnemedia.net/prawo/sz...

agga2011-11-10 16:52:52

A j powiem inaczej.
Szczepionki same w sobie nie są złe, gorsze są konserwanty do nich dodawane. U jednych dzieci wydalanie rtęci jest zaburzone i u nich ma prawo wystąpić autyzm (wnioski za Dr.Majewską). Moim zdaniem kalendarz szczepień powinien być znacznie przerzedzony, a każde z nich poprzedzone badaniem dziecka, ale nie tylko sprawdzeniem czy nie ma kataru, czy gorączki, jak to się dzieje rutynowo, tylko badaniem właśnie na zdolność wydalania toksyn. Kosztowne? Myślę, że mniej kosztowne w porównaniu z kosztami zapewniania szczepionek, a potem leczenia dzieci, u których nastąpiły nieodwracalne skutki.

Mama2011-08-03 04:28:37

szepionki to największy syf jaki nam mogli zafundować, na szczęście mam lekarza w rodzinie i wiem co mówię on tez swoich dzieci nie szczepił, nie dajmy sie ogłupic!!!!!

ala2011-05-24 17:04:20

a co z priorixem?
czy tez jest niebezpieczny? słyszałam że nie jest konserwowany rtęcią...

szczep/ nie2010-12-21 06:46:08

ludzie mieszacie pojecia. nie wiadomo co wywoluje autyzm. Nie ma jeszcze wystarczajacych badan klinicznych na ten temat. To jakby powiedziec , że jedzenie lodow zwieksza agresjie i na tej podstawie tego ze jak ludzie kupuja wiecej lodow to jest tez wiecej aktow przemocy.Mozna tez powiedziec ze agresjia zwieksza chec na lody. albo wyjsc z trzecim wnioskiem, ze upalne temperatury powoduja i jedno i drugie. w tych wszystkich programach uzywaja slowa 'link' czyli powiazanie, korelacjia, nikt nawet nie smial powiedzic powoduje ( chyba ze w PL zlym tlymaczeniu). co jest dla was wazniejsze , zywe dziecko z autyzmem, czy martwe bez autyzmu. pomyslcie jakie jest prawdopodobienstwo wystapienia autyzmu, ostrej reakcji poszczepiennej i smierci na dana chorobe. pomyslcie co jest bardziej pradopodobne i co jest prawdziwym zagrozeniem.

Grzegorz2010-09-25 23:52:41

Podpisuję się pod komentarzami dotyczącymi związku szczepionki MMR i związków rteci którymi jest konserwowana ta szczepionka z zachorowaniem na autyzm. Nasze dziecko do czasu otrzymania szczepionki rozwijało się prawidłowo a po jej otrzymaniu rozwój uległ zmianie.Autyzm u naszego dziecka potwierdzono w fundacji Synapsis w Warszawie.Niestety zwykły szary człowiek nie jest w stanie wygrać domagając się jakiegokolwiek zadośćuczynienia w walce z firmami farmaceutycznymi które są dystrybutorami szczepionek. Jednak żadne pieniądze nie sprawią radości i szczęścia rodzicom co zdrowe i wesołe prawidłowo rozwijające się dziecko.

KATE2010-09-22 03:41:47

mój syn po mmr miał odrę i różyczkę poronną. Lekarz mojej znajomej powiedział że to największy syf

ryszard2010-06-24 22:14:54

szczepionka MMR powoduje autyzm. mam syna do okresu szczepionki swietny kontakt, zabawy, rozwoj, Po podaniu MMR spowolnienie, zastopowanie rozwoju. Teraz ma 7 lat powazne objawy autyzmu, duze probolemy z nauka czegokolwiek, duza chystawki humorow, obsesje, placze, .... pieklo. Cztery lata temu wyjachalismy do anglii, wiec nie szukalismy sprawiedliwosci w polsce. ale wiem ze dalbym sobie reke uciac, nawet obie by moj syn byl zdrowy.... NIe musisz szczepic , nie szczep,... Autyzm jest nie uleczalny i do konca zycia....

beti2010-03-17 22:14:39

Szczepienia niemowląt i małych dzieci to świetny sposób na robienie dużych pieniędzy przez przemysł farmacełtyczny. Wszystkich rodziców zachęcam do poszukiwania informacji na temat rtęci dodawanej do szczepionek, a która to odkłada się w mózgu i powoduje liczne choroby neurologiczne.

migg2009-04-10 13:14:23

nie ma dowodow na to ze szczepionki powoduja autyzm http://migg.wordpress.com/2009...

Wkurzony2009-04-02 20:13:30

Moja bratanica otrzymała tydzień temu szczepionkę MMR. Minął tydzień i nagle zachorowała, choć była wcześniej zdrowa i na nic nie narzekała. Ma wysoka gorączkę, zawroty głowy i inne skutki uboczne podane na stronie z informacjami o szczepionce. Lekarka powiedziała, że to niemozliwe, by była to reakcja na szczepionkę, choć zgadza się i okres w którym mogły wystąpić skutki uboczne i same skutki są zbieżne z ostrzeżeniami na ulotce.

Lekarka powiedziała, że to nie wina szczepionki. Skutki uboczne zgodne z ulotką, a oni zaprzeczają, że to wina szczepionki.

W mojej rodzinie jest też inna ofiara szczepionki MMR. Chłopiec był okazem zdrowia, doskonale się rozwijał, po pierwszej szczepionce MMR nagle zachorował na autyzm. Rodzice próbowali wstępować na drogę sądową, ale żaden lekarz nie chciał im pomóc, wręcz zniechęcali ich. Bez pomocy lekarza nie byli w stanie dowieść związku przyczynowo-skutkowego. Teraz chłopiec ma 7 lub 8 lat i ma autyzm.

Dla tych co nie wiedzą powiem, że od 1 stycznia 2009 zniesiono sankcje za odmówienie zaszczepienia dziecka. Jest co prawda obowiązek, ale nie ma kar.

Uważam, że to głupota szczepić przeciwko uleczalnym chorobom. Bo zarówno świnka, odra i różyczka są uleczalne. A szczepionka niesie ze sobą niepotrzebne ryzyko, którego moja rodzina doświadczyła 2 razy.