Celiakia rzadsza w Polsce niż w innych krajach

Celiakia, czyli glutenozależna choroba trzewna, jest schorzeniem polegającym na występowaniu zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego. Wiąże się z nietolerancją glutenu zawartego w zbożach.

celiakia

Celiakia, czyli glutenozależna choroba trzewna, jest schorzeniem polegającym na występowaniu zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego. Wiąże się z nietolerancją glutenu zawartego w zbożach.
Nieprawidłowa reakcja immunologiczna wywoływana jest nadmierną reaktywnością na pewne frakcje białek z grupy prolamin: gliadynę, sekalinę i hordeinę.

Choroba może wystąpić w każdym wieku, najczęściej pojawia się jednak we wczesnym dzieciństwie, pomiędzy 6 miesiącem a 3 rokiem życia. Według światowych danych epidemiologicznych nietolerancja glutenu występuje u 1 proc. populacji. Nieleczona może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia jelita, a w efekcie do groźnego dla organizmu niedożywienia. Połączone zespoły naukowców z Katedry i Kliniki Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii oraz Katedry oraz Kliniki Dermatologii Collegium Medicum im. L.Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadziły badania dotyczące częstości występowania celiakii w Polsce.

"Dotychczasowe badania epidemiologiczne dotyczące celiakii w Polsce są bardzo fragmentaryczne - wyjaśniają naukowcy. - Prowadzone były głównie wśród pacjentów objawowych lub w grupach ryzyka".

Teraz zorganizowali oni eksperyment, w którym przebadali ponad 3200 dzieci urodzonych między 1994 a 1997 rokiem. W wyniku analiz u 25 z nich stwierdzono histopatologiczne cechy celiakii. Schorzenie to częściej występowało u dziewczynek niż u chłopców. U 2/7 dzieci choroba przebiegała bezobjawowo, a w większości pozostałych przypadków - skąpoobjawowo.

"Według naszych wyników częstość występowania wysoce dodatnich testów przesiewowych wynosiła 1:215, a histologicznie potwierdzonej celiakii 1:404 - stwierdzili badacze z zespołu medycznego. - Na tej podstawie można wnioskować, że częstość występowania celiakii w ogólnej populacji dzieci polskich jest nieco niższa niż w innych krajach europejskich i wynosi 0,8proc.".

Rozpoznanie schorzenia pozwala na wczesne wprowadzenie diety bezglutenowej, w efekcie której nawet u około 8 proc. pacjentów zmiany błony śluzowej ustępują.

Źródło: PAP Nauka w Polsce /18.10.2007 

fot.
Fotolia