Niepokojące zachowania niemowlaka

Zobacz jakie niemowlęce zachowania powinny Cię zaniepokoić

niepokojące zachowania niemowlaka

Kilkumiesięczne maluszki nie umieją komunikować się z rodzicami w sposób zrozumiały. Ale wiele z ich zachowań tak naprawdę stanowi pewną formę sygnalizowania, że coś jest nie w porządku. Zwłaszcza debiutujące mamy będą zawsze miały skłonność do wyszukiwania nieszczęścia w każdym nietypowym odruchu czy dźwięku. Dlatego ważne jest aby wiedzieć, które sygnały należy brać szczególnie poważnie…

Problemy z karmieniem

Jeśli zdrowy maluszek nagle zaczyna odmawiać piersi lub butelki prężąc się i odwracając głowę, gdy przestaje moczyć pieluszki lub zaczyna notorycznie usypiać podczas każdego karmienia zanim jeszcze zaspokoi głód to zdecydowanie należy poradzić się pediatry.

Zaburzenia oddychania

Noworodki często oddychają nieregularnie i cierpią na tzw. „sapkę” objawiającą się posapywaniem przez sen. Jeśli jednak dziecko wstrzymuje oddech na więc niż 10 sekund lub zaczyna robić się sine, trzeba natychmiast jechać na pogotowie. Niepokojące u niemowlaka są także: świszczący oddech, widoczne problemy z zaczerpnięciem powietrza oraz zasysanie się skóry na żebrach.

Nietypowy płacz

Domena niemowlaków, bywa także ważnym symptomem nieprawidłowości. Jeśli maluszek zaczyna niespodzianie płakać w nietypowy dla siebie sposób np. bardzo piskliwie lub płacze przez cały dzień, to wystarczająca przesłanka aby skonsultować się lekarzem.

Anomalie ruchowe

U niemowlaków szczególnie niepokojące są wszelkiego rodzaju niekontrolowane spazmy i konwulsje, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Konsultować jednak należy także widocznie zwiększone napięcie mięśniowe, które objawia się dziwnymi asymetrycznymi pozycjami z usztywnionymi rączkami i nóżkami, często utrudniające ubieranie czy kąpanie. Powyżej 3 miesiąca życia powinny nas również niepokoić wszelkie asymetrie, np. skręcanie głowy tylko w jedną stronę.

Reakcje zmysłowe i emocjonalne

Pod kątem wykrywania autyzmu ważne jest aby zwracać uwagę na takie zachowania niemowląt jak brak zainteresowania otoczeniem, niezwykła ospałość, nie nawiązywanie kontaktu wzrokowego z rodzicami i brak reakcji na uśmiech mamy czy taty. Innej natury problemy mogą wiązać się z nadwrażliwością dotykową, słuchową czy wzrokową, o których warto pomyśleć, gdy widzimy, że dziecko broni się przed otoczeniem odwracając główkę i negatywnie reagując na tulenie czy dźwięki z otoczenia. Z drugiej strony, brak zainteresowania muzyką, dotykiem czy przedmiotami dokoła, także powinien być zasygnalizowany przy wizycie u pediatry. Jeśli niemowlę do ukończenia roku nie stara się gaworzyć czy naśladować mimiki rodziców to również powinno zostać dokładniej przebadane.

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Niepokojące zachowania niemowlaka - komentarze