Pierwsza pomoc dla dziecka. Zapamiętaj zasady pierwszej pomocy

Czy wiesz jak reagować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia pociechy? Przypominamy podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy najmłodszym, w najczęściej występujących wypadkach z udziałem dzieci: zadławieniu, poparzeniu i utracie przytomności .

pierwsza pomoc dla dziecka

Pierwsza pomoc przy zadławieniu 

Moneta, kulka, zabawka albo po prostu odrobina jedzenia – chwila, w której coś wyraźnie utknęło w drogach oddechowych dziecka jest przerażająca, ponieważ liczy się tutaj każda sekunda. Przypominamy zatem:

Zadławienie u niemowląt 

Układamy dziecko brzuszkiem na swoim przedramieniu, głowa musi być niżej niż nóżki (przedramię układamy na kolanie). Dłoń układamy na kształt „łódki” i pięć razy, stanowczym ruchem, uderzamy dziecko między łopatkami. Jeżeli to działanie nie pomaga, szybko układamy dziecko na drugie przedramię, brzuszkiem do góry. Szukamy miejsca, gdzie łączą się żebra i centymetr wyżej uciskamy mostek, również pięć razy. Jeśli i to nie pomoże, znowu odwracamy dziecko i powtarzamy procedurę z poklepywaniem między łopatkami. W przypadku poważnych zadławień malec może stracić przytomność, wtedy podejmuje się sztuczne oddychanie.

Zadławienie u starszych dzieci

W przypadków starszych dzieci postępujemy analogicznie – przekładamy malca przez swoją nogę i energicznie uderzamy między łopatki, 5 razy dłonią złożoną w łódkę. Gdy to nie pomaga, stajemy za dzieckiem, obejmujemy je na wysokości mostka, jedną dłoń ściskamy w pięść, druga dłoń ją obejmuje. Potem wykonujemy nagły ruch – do siebie i jednocześnie w górę.  Powtarzamy pięć razy, jeśli to nie pomaga – powracamy do czynności pierwszej.

Uwaga! Nigdy nie klepiemy dziecka na stojąco – powoduje to tylko przesuwanie się ciała obcego w dół dróg oddechowych. Nie należy także trzymać dziecka do góry nogami celem „wytrząśnięcia” z niego ciała obcego.

Pierwsza pomoc – resuscytacja u dziecka

W każdym przypadku, w którym dziecko traci przytomność (niezależnie od przyczyn), należy upewnić się czy oddycha, czy może jednak potrzebuje resuscytacji.

Resuscytacja niemowlęcia

Kładziemy dziecko na podłożu, pod głowę układamy swoją dłoń i zbliżamy policzek do ust dziecka. Staramy się wyczuć oddech na skórze, obserwujemy, czy unosi się klatka piersiowa smyka, czy wydaje jakieś dźwięki. Jeśli uda nam się policzyć 5 oddechów w ciągu 10 sekund, układamy dziecko na boku. Jeśli nie – zaczynamy resuscytację.

Z dłonią pod główką dziecka rozpoczynamy resuscytację pięcioma wdechami – musimy objąć ustami nos i buzię niemowlęcia, a następnie pięć razy wtłoczyć powietrze. Uwaga! Powietrza musi być tylko tyle, by klatka piersiowa dziecka  lekko się uniosła. Sprawdzamy oddech. Jeśli się nie pojawił, odsłaniamy klatkę piersiową maluszka, w okolicy mostka (centymetr nad połączeń żeber) układamy dwa palce, naciskamy 15 razy, po czym dwukrotnie wykonujemy dwa wdechy. Ten cykl: 15 uciśnięć, 2 wdechy wykonujemy do przyjazdu pogotowia.

Resuscytacja  dziecka  w wieku przedszkolnym

W przypadku starszych dzieci postępujemy podobnie: najpierw udrażniamy drogi oddechowe, potem robimy 5 wdechów, sprawdzamy, czy dziecko oddycha, jeśli nie – wykonujemy 30 uciśnięć. Co ważne – używamy w tym celu tylko jednej ręki. Po uciśnięciach czas na 2 wdechy, potem znowu 30 uciśnięć – w ten sposób działamy do przyjazdu pogotowia.

Uwaga! Karetkę pogotowia należy wezwać już w momencie, w którym doszło do zadławienia u dziecka lub utraty przytomności (z innych powodów). Jeśli w pomieszczeniu jest drugi rodzic, to on powinien to zrobić. Jeżeli jednak jesteśmy sami z dzieckiem, wybierzmy numer pogotowia, włączmy tryb głośnomówiący i nie przerywając czynności ratunkowych, wezwijmy karetkę.

Pierwsza pomoc przy oparzeniu

Przede wszystkim należy podkreślić, że skóra dziecka (zwłaszcza niemowlęcia) jest znacznie cieńsza niż skóra dorosłego. To oznacza, że dzieci są o wiele bardziej podatne na poważne oparzenia – nie należy więc lekceważyć żadnego takiego przypadku.

Gdy dziecko ulegnie poparzeniu:

  • Rączki/nóżki zanurz w zimnej wodzie, taka kąpiel musi trwać minimum 20 minut (10, gdy skóra jest tylko zaczerwieniona, bez obrzęków).
  • Jeśli do poparzenia doszło w okolicy twarzy – nałóż na skórę zimny kompres.
  • Jeżeli ubranko dziecka nie przykleiło się do skóry – zdejmij je.

Gdy oparzenia są poważne – na skórze pojawiają się bąble, uszkodzeniu uległa skóra twarzy lub krocza, ubranko wtopiło się w skórę – natychmiast wezwij pogotowie!

Czego nie wolno robić w przypadku poparzenia

  • Nie smaruj poparzonej skóry żadnymi tłuszczami (np. margaryną, kefirem) ani kremami. To, czego możesz użyć, to pianki i żele przeznaczone do oparzeń.
  • Nie odrywaj ubrania dziecka na siłę – w ten sposób możesz doprowadzić do powstania poważnych ran.
  • Nie rezygnuj z chłodzenia skóry zimną wodą z powodu płaczu dziecka, ale zachowaj umiar – woda powinna mieć około 20 stopni (nie może być lodowata), najlepiej polewać oparzone części ciała słuchawką prysznicową, dzięki czemu możemy zmieniać siłę strumienia wody.
Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie