Twoje dziecko uderzyło się głową w stolik? Spadło z kanapy i ma guza na czole? Dowiedz się, kiedy powinnaś skontaktować się z lekarzem!

Uchronienie dziecka przed każdym upadkiem czy uderzeniem nie jest możliwe. Czasem najbardziej troskliwi rodzie popełniają błąd, innym razem duży siniak powstaje w trakcie zabawy. W większości przypadków te drobne urazy nie przekładają się na zdrowie malucha – stąd powiedzenie, że dzieci są „z gumy”. Czasem jednak jest inaczej i niezwłoczna jest błyskawiczna pomoc. Dowiedz się, kiedy powinnaś dzwonić po pogotowie albo jak najprędzej zawieźć malca do szpitala.
upadki i uderzenia dziecko

Urazy głowy w statystykach

Zacznijmy od pozytywnej informacji – jeśli przyjrzeć się szpitalnym statystykom, to zdecydowanie można odnieść wrażenie, że dzieci rzeczywiście są wyjątkowo odporne na wszelkie uderzenia głowy. Mianowicie, spośród wszystkich przypadków, w których rodzice zgłaszają się z maluchem na sor albo udają się do szpitala, tylko 3% do 5% to urazy rzeczywiście związane z uszkodzeniami struktur mózgu. W ogromnej większości kończy się tylko na strachu.

Jak ocenić, czy dziecko potrzebuje pomocy?  Co zrobić, gdy w głowę uderzy się niemowlę?

Według zaleceń lekarzy, najbardziej racjonalną decyzją po upadku i uderzeniu w głowę bądź innym jej urazie jest obserwacja dziecka. Na pewno jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem, gdy mówimy o niemowlęciu, które:

  • zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle – jest płaczliwe, rozdrażnione albo nietypowo spokojne, apatyczne
  • wymiotuje
  • zaczyna gorączkować
  • ma drgawki
  • wkrótce po uderzeniu zasypia, nie daje się dobudzić albo staje się nienaturalnie senne w późniejszym czasie
  • z ucha lub nosa zaczyna wydobywać się krew lub nietypowy płyn
  • ma nierówne źrenice
  • ma problemy z oddychaniem
  • traci przytomność

Zdecydowanie warto udać się z niemowlęciem do szpitala, jeśli po prostu uważamy, że uderzenie było silne.

U starszych dzieci niepokojące są wszystkie wymienione wyżej objawy, oraz dodatkowo:

  • skarżenie się dziecka na ból głowy
  • problemy z pamięcią
  • problemy z koncentracją uwagi

Jak długo powinna trwać obserwacja dziecka?

Obserwacja dziecka, które uderzyło się w głowę, powinna trwać 24 godziny. Oznacza to, że należy kontrolować malucha także w trakcie jego drzemki oraz w nocy. Jeśli twoja pociecha śpi już w osobnym pokoju, dobrym pomysłem jest zgodzenie się na wspólne spanie w łóżku rodziców albo przełożenie do niego dziecka, gdy już zaśnie.

Doraźna pomoc po uderzeniu w głowę

Gdy twoja dziecko uderzy się w głowę, musisz je obserwować – to już wiesz. Co jeszcze powinnaś zrobić?

  1. Uspokój dziecko

W pierwszej kolejności nie porywaj się na oglądanie stłuczenia, tylko utul dziecko i pozwól mu się uspokoić.

  1. Wytłumacz smykowi, co będziesz robić i przyłóż chłodny okład

Obolały i przestraszony malec może zacząć protestować, gdy zechcesz przyłożyć mu zimny okład. Wytłumacz, co chcesz zrobić i czego będziesz używać. Pamiętaj, aby nie dociskać zbyt mocno, nie używaj też lodu – możesz w ten sposób doprowadzić do odmrożeń. Jeśli to możliwe, przykładaj okład przez 20 minut.

  1. W przypadku powstania rany, przyłóż jałowy opatrunek i przez dłuższą chwilę delikatnie dociskaj go do krwawiącego miejsca.

Pamiętaj – istnieje spore prawdopodobieństwo, że twoja pociecha należy do grona tych małych szczęśliwców, których szalone przygody kończą się tylko sporymi siniakami. Jeżeli jednak w jej zachowaniu pojawi się cokolwiek, co cię zaniepokoi, nie czekaj i jedź do szpitala.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia