2 tydzień ciąży, pierwszy trymestr

Chciałbyś chłopca czy dziewczynkę? Płeć twojego dziecka zależy wyłącznie od plemnika a właściwie od chromosomów.

kalendarz ciąży drugi tydzień ciąży

Zaplanować płeć dziecka. Chciałabyś chłopca czy dziewczynkę?

Płeć twojego dziecka zależy wyłącznie od plemnika a właściwie od chromosomów. Komórka jajowa ma zawsze chromosom X, natomiast plemnik X lub Y. Dziewczynkę urodzisz, gdy jajeczko zostanie zapłodnione przez plemnik z X, a chłopca, jeśli plemnik zawiera chromosom Y.  Plemniki, w zależności do tego, jaki chromosom zawierają różnią się żywotnością. Plemnik z X odpowiedzialny za poczęcie dziewczynki jest wolniejszy, większy i żyje dłużej niż Y. Wg jednej z teorii, aby począć dziewczynkę należy współżyć często do kliku dni przed owulacją, aby począć chłopca powinno współżyć się w dniu owulacji lub tuż po niej i nie za często.

Największa szansa na zajście w ciążę?

W środku cyklu około 14 dnia, masz największa szansę by zajść w ciążę. Wzrost temperatury co najmniej o 0,5C powinien wskazywać owulację. Jajeczko czeka już w odpowiednim miejscu na zapłodnienie. Jeśli w tym czasie będziesz współżyć jest szansa, że jeden z milionów plemników wygra wyścig. Mimo iż w wyścigu tym bierze udział nawet 300 mln plemników, tylko kilkaset dociera do jajeczka. Tylko jednemu z nich uda się przeniknięcie przez ochroną otoczkę jajeczka.

Drugi tydzień ciąży - tak powstaje człowiek

W momencie zapłodnienia w jajeczku zachodzą zmiany chemiczne, które uniemożliwiają wyniknięcie innemu plemnikowi. Ciało plemnika rozpuszcza się, a jego jądro zawierające materiał genetyczny stapia się z jądrem komórki jajowej. Zapłodnione jajeczko rozpoczyna przemieszczenie się wzdłuż jajowodu do macicy w tym czasie dzieli się na kilkadziesiąt komórek. Powstała grupa komórek swoim wyglądem przypomina owoc morwy, dlatego też dostała łacińską nazwę tego owocu – morula i zmieściłaby się na łebku od szpilki.

Dieta w ciąży

Rozwijające się w Tobie maleństwo otrzymuje wszystkie składniki odżywcze za pośrednictwem Twojej krwi, dlatego tak ważne jest, co jesz. Od chwili poczęcia dzienne zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o ok. 500kcal. Przestrzegaj jednak zasady by zdrowo się odżywiać a nie dużo, tak byś odpowiednio przybrała na wadze. Pamiętaj też o tym by pić dużo niegazowanej wody-około 2,5 do 3 litrów w ciągu doby.

Pierwszy tydzień ciąży - warto przeczytać

Jak zaplanować płeć dziecka

Wczesne objawy ciąży fakty i mity

Dieta w ciąży

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

2 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - komentarze