Zabawy dla niemowlaków od 3 do 6 miesiąca

W drugim kwartale życia dziecko uczy się, że różne przedmioty mają różne kolory, kształty, wielkości, a nawet teksturę.

zabawy dla niemowląt 3-6 miesiąc życia

Rozwój niemowlęcia w drugim kwartale życia

W drugim kwartale życia dziecko uczy się, że różne przedmioty mają różne kolory, kształty, wielkości, a nawet teksturę. Dziecko ma już dobry wzrok, reaguje na głosy i odwraca się w kierunku rozmówcy. Naśladuje ruchy innych i wydaje wiele różnych dźwięków. Coraz bardziej interesuje się zabawkami. Cieszy się przedmiotami, szczególnie tymi, które wydają różne dźwięki i odgłosy. W czwartym miesiącu dziecko zaczyna stopniowo odkrywać swoje ciało. Widzianą zabawkę próbuje chwycić tak długo, aż mu się uda. Maluch zaczyna mieć kontrolę nad swoim ciałem. W szóstym miesiącu dziecko potrafi przez chwilę samo usiedzieć. Zaczyna też się posługiwać dwiema rączkami jednocześnie. Czas już na zabawy paluszkowe.

Pamiętajcie maluch może dość szybko poczuć się zmęczony, jeśli zaczyna marudzić lub odwracać główkę od pokazywanego przedmiotu czy twarzy towarzysza zabaw, to znak, że zabawę należy przerwać lub zakończyć. Wielu rodziców popełnia błąd wymachując nad płaczącym dzieckiem coraz to nową zabawką. Kiedy to maleństwo daje do zrozumienia „już nie chcę dajcie mi spokój teraz chcę się wyciszyć bo się bardzo zmęczyłem".

Czym lubią się bawić z niemowlęta

Malutkie dzieci bardzo często ignorują „sklepowe" zabawki stawiając ponad nie rodziców i przedmioty codziennego użytku znajdujące się dookoła. Zdarza się, że dziecko tak jest zafascynowane poznawaniem otaczającego je świata, że nawet przez pierwszy rok swojego życia nie zwraca lub poświęca bardzo mało uwagi wszystkim tym świecącym, grającym i błyszczącym, często dość drogim przedmiotom reklamowanym jako niezwykle niezbędne w rozwoju dziecka. Jeżeli Wasz maluch należ do tej grupy nie przejmujcie się, nie kupujcie coraz to nowych zabawek z nadzieją, że może w końcu ta go zainteresuje. Podążajcie za dzieckiem i cieszcie się macie do czynienia z inteligentną jednostką ciekawą świata. Pamiętajcie, że zabawa garnkami, pokrywkami, szyszkami czy kamyczkami stymuluje rozwój dziecka i dostarcza znacznie bogatszych doznań.

Pomysły na zabawy z 3-6 miesięcznym niemowlęciem 

Jedzie rowerek na spacerek

Możesz delikatnie zginać na przemian nóżki dziecka udając jazdę na rowerku.

Mów do mnie

Mów do niego tak często jak często jest to możliwe. Informuj co robisz, np. zmieniając pieluchę mów: "teraz zmienię Ci pieluszkę", "do góry" gdy go podnosisz. Zobaczysz, że Twój Maluch zacznie reagować na Twoje sygnały: gdy przed podniesieniem go powiesz "do góry" i wyciągniesz do Malucha ręce i on zacznie wyciągać rączki do Ciebie

Magiczne butelki

Przygotuj kilka małych przezroczystych plastikowych butelek. Napełnij je różnymi przedmiotami i mocno zakręć - np.: ziarnami kawy, kaszy, ryżu, fasoli, kamykami, kolorowymi koralikami, monetami, cukrem, płatkami owsianymi lub kukurydzianymi, piaskiem, zabarwioną wodą. Pokaż dziecku, jak potrząsać pojemnikiem i że zawartość butelek może się przesuwać się raz szybko, raz wolno i jak się przelewa woda. Pamiętaj, że takimi zabawkami nie może bawić się, gdy Ciebie przy nim nie ma.

Idzie misio Pysio

Kiedy maluch leży, zbliżaj powoli misia, mówiąc tajemniczo "Idzie, idzie misio Pysio do ..( imię dziecka) zaraz zrobi cmok" - w tym momencie dotknij malucha pyszczkiem misia, a potem pozwól mu go złapać.
 

Złap mnie

Kładź grzechotki i inne łatwe do uchwycenia zabawki przed leżącym na brzuszku maluchem, zachęcając go do chwytania.
 

Samochodem w siną dal

Weź dziecko na kolana i zmień się w terenowy samochód, przedzierający się przez bezdroża. Informuj o stanie nawierzchni, np.: "piachy" (kołysz go łagodnie), "kamienie" (lekkie podskoki), "rów!" (gwałtowny, choć w pełni kontrolowany podskok z ewentualnym uniesieniem na rękach).
 

Falowanie

Weź dziecko na ręce, delikatnie opuszczaj w dół i unoś do góry.
 

Jedzie, jedzie pan

Posadź dziecko na kolanach i chwyć je pod paszkami. „Podskakuj" lekko kolanami w górę i w dół, recytując ten znany wierszyk:

Jedzie, jedzie pan pan

Na koniku sam, sam

Za nim sługa ze śniadaniem

Patataj, patataj, patataj".
 

Jestem sobie samolocik

Usiądź na podłodze, podeprzyj dziecko, chwytając je pod paszkami. Powiedz, że za chwilę poleci samolotem. Głośno odliczaj: „Raz, dwa, trzy" i na trzy zacznij unosić je do góry na wyprostowanych rękach, a sama kładź się na plecach.
 

Tańcowały dwa Michały

Chwyć dziecko pod ramionkami i przytrzymuj lekko, tak by mogło „tańczyć" w rytm wypowiadanego przez Ciebie wierszyka:

Tańcowały dwa Michały

Jeden duży drugi mały

Jak ten duży zaczął krążyć

To ten mały nie mógł zdążyć.
 

Ważyła sroczka kaszkę

Weź w swoją dłoń rączkę dziecka, drugą ręką po kolei delikatnie zaginaj paluszki dziecka do środka, mówiąc przy tym wierszyk:

Sroczka kaszkę warzyła (w rączce malucha mieszaj jak w miseczce).

Dzieci swoje karmiła.

Temu dała - na łyżeczce (zaginasz pierwszy paluszek).

Temu dała - na miseczce (drugi paluszek).

Temu dała - na spodeczku (trzeci).

Temu dała w garnuszeczku (czwarty).

A dla tego (dochodzisz do kciuka)? Nic nie miała!

I frrr!!! Po więcej poleciała (naśladuj rękami ruch skrzydeł ptaka).

Kosi, kosi łapki

Baw się rączkami dziecka (lub jego nóżkami), klaszcząc nimi i powtarzając wierszyk:

Kosi kosi łapki

Pojedziemy do babki,

Babka da nam mleczka

A dziadek cukiereczka.
 

Poznawanie przez oglądanie i dotykanie

Wybierz różne przedmioty - szyszkę, kamyk, plastikowy talerzyk, jabłko itp. Weź jeden z nich do ręki i powiedz dziecku jak się nazywa, do czego służy, z czego jest zrobiony itp. Następnie podaj przedmiot dziecku, aby samo mogło go obejrzeć, powtórz nazwę przedmiotu i jego zastosowanie, kiedy trzyma go w rączkach. Zrób to samo z pozostałymi przedmiotami.
 

Z rączki do rączki

Przygotuje małe przedmioty i pokaż dziecku ze można je przekładać z raczki do rączki. Zachęcaj malca by trenował tą umiejętność.
 

Zabawa w odkładanie

Posadź dziecko na kolanach na stole połóż kilka małych przedmiotów lub chrupki, zachęcaj by po nie sięgał i odkładał z powrotem na stół.
 

Podciąganie

W szóstym miesiącu możesz trenować z dzieckiem podciąganie do siadu. Połóż dziecko na plecach na łóżku bądź na miękkim kocyku. Złap je za rączki i stopniowo podciągaj do pozycji siedzącej. Jeżeli samo jeszcze nie utrzymuje pozycji siedzącej po chwili opuszczając ręce wróć do pozycji wyjściowej.
 

W górę i w dół

Połóż się na łóżku. Maluszka umieść na swoim brzuchu. Złap go mocno pod paszkami i podnieś do góry. Po chwili opuść i przytul. Uśmiecha się? Za kilka sekund znów możesz podnieść go do góry, troszkę pokręcić na boki. I z powrotem wziąć na dół.
 

Wielkie „fru"

Połóż malucha brzuchem na swoim przedramieniu, tak by twoja dłoń znalazła się pod jego klatką piersiową. Drugie przedramię połóż pod główką szkraba. W takiej „kołysce" dzidziuś leży w miarę stabilnie i czuje się pewnie. Ty zaś upewnij się, że wokół siebie masz sporo wolnej przestrzeni. Teraz możesz naśladować ruch samolotowych akrobacji. Możesz też pokręcić się wokół własnej osi. Byle tylko niezbyt szybko.
 

Kto to?

Stańcie przed dużym lustrem. „A kto to jest?" - zapytaj malca i wskaż na odbicie w lustrze. Po chwili stań obok, tak by postaci z lustra zniknęły. Możesz to powtarzać tak długo, aż malcowi się znudzi. Twój szkrab po jakimś czasie nauczy się rozpoznawać swoich nowych znajomych z drugiej strony lustra.
 

Zatańczymy?

Nastaw (oby nie za głośno) swoją ulubioną, w miarę rytmiczną piosenkę. Weź szkraba na ręce. Oprzyj go sobie na biodrze, podtrzymując jedną ręką. Drugą złap za rączkę, tak jak trzyma się partnerkę w tańcu. I ruszaj powolutku, ale w rytm muzyki. Nie szalej, raczej delikatnie podryguj.
 

Hop! Bach!

Posadź malca naprzeciwko siebie (lub połóż w leżaczku, jeśli jeszcze nie siedzi). Na głowie postaw sobie lekki klocek, mówiąc przy tym „hop!". Pokaż maleństwu, że masz coś na głowie. Odczekaj chwilę, przechyl głowę tak, by klocek spadł, najlepiej prosto w twoje dłonie. Wtedy powiedz „bach!".
 

Czy leci z nami pilot?

Nadmuchaj dużą plażową piłkę połóż na niej dziecko, oczywiście cały czas trzymaj malucha i delikatnie poruszaj nim.


Pomysły na zabawy pochodzą z własnych doświadczeń, a inspiracji dostarczyli zaprzyjaźnieni rodzice innych dzieci, oraz książki „Maluch bawi się i uczy" Peny Warner, Zabawy Fundamentalne, „Gry i zabawy z niemowlakami" Jackie Silberg.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Zabawy dla niemowlaków od 3 do 6 miesiąca - komentarze

Kari2014-04-18 01:27:37

super zabawy (: Moja malutka też lubi odbicie w lustrze i karuzelki. Mamy zabawki własnie takie przyciągające uwagę ale nie agresywne, np zamiast misia który by grał, to takiego który grzeje ciepełkiem, bo jest termoforkiem żelowym (mr b). Jest w paski i czerno-biało-czerowne kolory i faktycznie łapie uwagę. No i są pioseneczki nasze własne :)

atenA2014-03-04 12:56:02

Moje malenstwo ma rowno 3 mesiace i zamierzam nawet dzis wprowadzic nowe zabawy czesc z opisanych juz stosujemy z dobrymi rezultatami Borysek uwielbia jak nim poruszam w rytm muzyki i smiac sie do swojego odbicia w lustrze. Dziekuje za artykul kolezanka mowila ze u niej sprawdzily sie tez jako zabawki kolorowe wstarzki Pozdrawiam

442013-12-29 17:34:44

"W drugim kwartale życia"? Dziecko nie żyje tylko przez rok, a później nie umiera. Drugi kwartał życia, to około 20-40 lat. Co za bezmyślne zdanie.

Opener Klub Mam2013-07-04 15:20:03

Szanowni Państwo,
dla dziecka dużo bardziej niż zabawki liczy się czas spędzony z rodzicem. Wspólne zabawy i bliskość dają dziecku nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale też doskonale rozwijają jego zmysły. Ważne jest jednak, żeby dostosować czas i sposób zabawy do wieku brzdąca. Zabawę z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych tygodni życia, łaskocząc jego paluszki czy masując i głaszcząc niemowlę po nóżkach, rączkach i pleckach np. za pomocą jeżyka rehabilitacyjnego. Dobrym pomysłem dla starszych, półrocznych i rocznych dzieci może okazać się kołysanie na nodze. Trzymajcie maluszka za rączki, a pupkę posadźcie mu na swojej stopie, załóżcie nogę na nogę i rytmicznie unoście i opuszczajcie dziecko. Wspólny taniec, śpiew i podskoki także świetnie wpływają na rozwój pociechy. W kuchni możecie zorganizować dziecku orkiestrę z misek, garnków pałek i łyżek, a w salonie poczytać wspólnie książkę, czy nawet gazetę. Bawiąc się z dzieckiem nazywajcie jego części ciała, naśladujcie zwierzęta, pokazujcie to, jakie wydają one dźwięki i jak się poruszają, ale przede wszystkim nie krępujcie się i bawcie jakbyście sami byli brzdącami – maluchy to uwielbiają.
Opener Klub Mam

Agata2012-06-18 14:36:01

Super podpowiedzi do zabawy z maluszkami. Polecam strone:)

mikus2012-03-22 00:43:48

jestem mikrusek,
mam duży brzuszek,
jem,jem i jem,
mamie podkradłem.
ciasta,chipsy i parówki,
również temperówki.

babcia2012-03-22 00:38:33

koci koci łapci pojedziemy do babci od babci do cioci,
ciocia da łakoci

piesek2012-03-22 00:35:29

hau hau
hau hau
jestem pieskiem
i nie robię miau

koszmarny karolek2012-03-22 00:32:28

w czasie sztormu mdli pirata
ork rzyganiem zdobi skrzata
król ma torsje w toalecie
głowa księcia jest w bidecie
dzidziuś pawia puszcza w aucie
dziadek swoje robi w palcie.

justa2012-03-06 21:51:53

Tak mamciu, ma płakać! jak zobaczy Twoją ortografię:0

aga2012-02-01 05:09:37

Uważam, że zabawy są fajne, sama większość z nich wymyśliłam przed przeczytaniem tych propozycji. Najważniejsze to obserwować dziecko i z nim BYĆ. Jeśli dziecko nie wie, jak zareagować, ale się zastanawia, to uważam, że to też ważne. Ono się ZASTANAWIA. Czy to nie jest niesamowite? Polecam wymyślanie zabaw/ zajęć ze wszystkiego co się w domu da, byle z głową i bezpiecznie:)

EDYTA2011-12-19 16:17:39

MI SIE TE ZABAWY PODOBAJA MOJ SYN MA 2.5 MIESIACA I LUBI PATRZEC NA ZEGAR A JA MU SPIEWAM JESTEM SOBIE PAN TIK TAK A TO MOJ MALY ZNAK TAK TAK TAK A TO MOJ MALY ZNAK TIK TAK TIK TAK A TO MOJ MALY ZNAK TIK TAK TIK TAK TIKU TIKU TAK

Julia2011-11-06 18:45:18

Widze,ze tu duzo zabaw,ale dla dziecka STABILNIE siedzacego.
Tak samo w "Podciąganie ".Nie wolno podnosic dziecka w ten sposob do siadu. Zadko kiedy niemowle samo siada z plecow.

mama2011-09-18 04:01:57

Nagrywać go , robić zdjęcia i pokazywać np. w telefonie, aparacie. Moj Maly rozpoznaje siebie na fotografiach, a kiedy puszczam mu nagranie z nim w roli glownej, az piszczy :)

Karola292011-08-28 15:42:52

Moim zdaniem przedstaione wyzej zabawy sa fajne:)Moj 3-miesieczny synek uwielbia bawic sie w m.inn."rowerek","teatrzyk z maskotkami" a takze w "idzie misio pysio". Szaleje z radosci i smieje sie w glos:) Dodam tez ze moj synek ma wzmozone napiecie miesniowe a zabawy to swietna dodatkowa rehabilitacja mojego dziecka. Takze polecam:)

Karolina2011-07-08 19:33:43

Zabawy są super. Nasz mały Mikołajek (4.5 miesiąca) aż piszczy ze szczęścia jak go szybko całuje np w szyjkę, albo policzko, albo nosem muskam go po brzuszku ;)polecam. Wypróbujcie;)

joanna2011-05-29 03:09:43

a moja córeczka bardzo lubi zabawę w kizi mizi gdzieś ty była u babuni mleczko piła.... albo kuj kuj kowalu podkuj mi butki.... :)

ania2011-04-07 21:38:34

bardzo podoba mi się zabawa "Idzie Pysio..." trochę ją zmodyfikowałam tak że ja jestem Pysio i robię CMOOOOK! :)

Znawca wierszy2010-12-23 03:34:59

Wierszyk brzmi tak w oryginale :)

Jedzie, jedzie Pan, Pan
na koniku sam, sam
a za panem Chłop, Chłop
na koniku chop, chop
a za chłopem Żyd,Żyd
na koniku hyc, hyc
a za Żydem, Żydóweczki
pogubiły patyneczki
trulululuuuulululu

Biało-czarna2010-07-05 17:41:22

moim zdaniem przedstawione zabawy są fajne, jak któraś nie pasuje rodzicom bądź dziecku to i tak sporo zabaw opisano i można wybrać coś dla siebie, albo odpowiednio je zmodyfikować. Ja chętnie pobróbuje te których nie znałam.
Głupie jest porównanie, że dziecko lubi zabawy na świeżym powietrzu, co ma piernik do wiatraka? Tak samo ważne jest przebywanie na powietrzu jaki i zabawy tego typu, z resztą we wszystkie można się bawić na świeżym powietrzu :D

gocha2009-09-20 18:08:28

ja sie zgadzam, zabawy sa rewelacyjne, te iwiele innych tylko trzeba sposobu bo kazde dziecko lubi co innego, trzeba testowac wszystkiego a usmiech dziecka jest bezcenny w koncu."mamciu"ty tez przy wykonywaniu calkiem nowej czynnosci za 1 razem nie bardzo wiesz co i jak i czesto jestes zdziwiona a co dopiero paro miesieczne malenstwo;)

Kasia2008-11-17 16:20:35

\"mamciu\" studiuje terapie zajęciowa i wiem z doswiadczenia ze żadna z zabaw nie jest bez sensu.dziecko moze sie po prostu nie zainteresowac ale zmodyfikowanie zabawy moze przyniesc inny skutek-zainteresowanie dziecka zabawa!

tata2008-10-30 00:28:12

:(

Asia, mama Jagódki2008-10-19 23:18:37

A mnie i co najważniejsze mojej córci bardzo te zabawy się podobają.Wszystkich jeszcze nie przetestowałyśmy,ale mamy taki zamiar :)

smiejka2008-09-05 15:32:34

Myslę że wszystko zależy do charakteru dziecka. jednemu przypadnie do gustu zabawa w samolota a iiny jej nie polubi.

aniaaa2008-08-15 02:16:43

:grin Moja córeczka ma 5,5 miesiąca na spacerku uwielbia podziwiać drzew dotykać liście w domu przeglądamy się w lustrze, śpiewam jej piosenki, opowiadam bajki tworząc teatrzyk z masktek, pokazuje jej co tylko jej się spodoba

Anna2008-08-09 23:42:05

Bardzo fajne tu zabawy zostaly przedstawione.Ja z moim synkiem (5 miesiecy)bawie sie tez w IDZIE RACZEK NIEBORACZEK JAK USZCZYPNIE BEDZIE ZNACZEK.Uwielbia ta zabawe a ze ma gilgotki smieje sie wtedy bardzo bardzo. :grin

julia20072008-04-13 12:47:30

:zzz mi sie podobaja zabawy niektore juz stosowalam od urodzenia.sa to przykladowe zabawy i nie kazdy musi sie do nich stosowac a nie wypisywac tu brednie.patrz wyzej.no najwazniejszy jest usmiech dzieckaaaaa :zzz

kasia2008-03-25 18:00:28

Moje dziecko tak jak pociecha kasi kocha nasze kustro oraz mojego męża i jego samoloty.Uważam, iż to z leksza głupota,którą tu opisujecie.

Joachim2008-03-25 17:54:27

myślę że to bzdury moje dziecko kocha zabawy na powietrzu i nie mam zamiaru tego zmieniać! :)

Kasia2008-03-11 03:11:57

A ja uważam, że zabawy są świetne. Niektóre przetestowałam zanim o nich tu przeczytałam a niektóre testować będę w najbliższych dniach :) Moja córcia najbardziej lubi \"latać samolotem\" no i oczywiście przepada za przeglądaniem się w lustrze :)

mamcia2008-02-08 01:25:17

zabawy całkiem fajne ale niekture są bezsęsu
w czasie niekturych zabaw dziecko patrzy na mnie i niewie co ma zrobić śmiać się czy płakać :?