Jak być dobrym rodzicem. 10 rad dla rodziców do wprowadzenia w życie od zaraz

Nie sztuką jest dziecko począć i urodzić, sztuką jest je wychować na szczęśliwego, mądrego i dobrego człowieka.

jak być dobrymi rodzicami

Wychowywać dziecko trzeba od najmłodszych lat, już pod koniec pierwszego roku życia warto ustalić zasady i konsekwentnie ich przestrzegać. Nie sztuką jest dziecko począć i urodzić sztuką jest je wychować na szczęśliwego, mądrego i dobrego człowieka. W dzisiejszym zalatanym świecie wielu z nas wydaje się, że na kupieniu kolejnej zabawki, kończy się proces wychowania. Nie rozmawiamy ze swoimi małymi dziećmi i nie słuchamy ich. Do prawidłowego rozwoju potrzebni są rodzice. Oboje rodzice.

Być dobrym rodzicem nie znaczy pozwalać na wszystko, obsypywać prezentami, ulegać kaprysom - być dobrym rodzicem to być z dzieckiem, towarzyszyć w zabawie, uczyć zasad i pokazywać świat.

Poczucie bezpieczeństwa

Okazuj miłość i czułość. Noś, przytulaj, głaszcz, całuj. W ramionach mamy i taty niemowlę i małe dziecko czuje się bezpiecznie. Zadbaj by twoje dziecko wiedziało, że je kochasz nawet, gdy jest niegrzeczne. Nigdy nie mów, że przestaniesz je kochać, ze je zostawisz czy oddasz, bo narozrabiało. Poczucie bezpieczeństwa dają również jasno określone przez rodziców zasady i reguły oraz ich konsekwentne przestrzeganie.  

Okazywanie szacunku

Nie upokarzaj, nie obgaduj, nie obrażaj, nie porównuj dziecka w szczególności w obecności innych. Jeśli zachowałeś się wobec dziecka nie właściwie - nie bój się przeprosić.

Czas dla dziecka

Wspólne zabawy, czytanie książeczek, opowiadanie bajek, spacery, podróżowanie czy wykonywanie obowiązków domowych (już 1,5-roczny malec chętnie pomoże włożyć i wyjąc pranie z pralki) są nie do zastąpienia. Kiedy spędzasz czas z dzieckiem bądź z nim na 100%. Dzieci, które są ignorowane lub, którym rodzice okazują obojętności mogą stać się agresywne.

Naucz swoje dziecko, że szczęście nie jest kwestią tego ile masz, a jak wiele możesz zrobić z tym, co posiadasz. Nie kupujcie zbyt wielu zabawek, poświęcaj swojemu dziecku czas a nie pieniądze.

Naucz się słuchać dziecka

Już noworodek próbuje się z Wami komunikować. Co prawda jest to komunikacja jednostronna i często bardzo uciążliwa. Niemowlęta i małe dzieci komunikują się z nami całymi sobą. Niegrzeczne zachowanie dziecka (w naszym dorosłym pojęciu) często jest spowodowane chęcią zwrócenia uwagi na siebie.

Wyznacz reguły i bądź konsekwentna

Jeśli chcesz by Twoje dziecko wiedziało, ze nie wolno dotykać kuchenki, dotykać sprzętu grającego, ciągnąć za włosy itp. - musisz mu o tym powiedzieć. Spokojnie i stanowczo mów: „nie wolno dotykać, bo możesz się oparzyć", „nie wolno dotykać, bo to są moje rzeczy" i rób to za każdym razem. Pamiętaj jednak nie mnóż zakazów bez potrzeby, by było łatwo je ogarnąć. Zakazy i nakazy uczą małego człowieka jak żyć, co jest słuszne a co nie. Dziecko nie rodzi się z ta widzą. Pamiętaj tez, że dziecko będzie Was nie raz sprawdzało swoim zachowaniem czy nadal nie wolno tego, co zostało zabronione, - dlatego bycie konsekwentnym jest niezwykle ważne.

Nie bój się stanowczości wobec dziecka

Twoje dziecko powinno wiedzieć, że nie oznacza nie. Nie musisz a wręcz nie powinnaś ulegać wszystkim zachciankom Twojego dziecka. To odbiera poczucie bezpieczeństwa. Nie ulegaj, gdy maluch próbuje wymusić coś na Tobie krzykiem. Staraj się w takich sytuacjach zachować spokój, spokojnie i stanowczo powiedz, że nie podoba ci się jego zachowanie i spróbuj odwrócić uwagę dziecka, zajmij je czymś innym. Możesz zacząć snuć jakąś opowieść, np. „Czy ty wiesz, dlaczego słońce chodzi spać?". Zakładam się, że tak rozpoczęta opowieść skutecznie odciągnie uwagę od złego zachowania.

Naucz się mówić do dziecka

Mów do dziecka, łagodnie i spokojnie. Nie obrażaj, nie porównuj odnoś się do swojego dziecka z szacunkiem. Używaj jasnych komunikatów nie wygłaszaj małemu dziecku kazań. Pamiętaj ze słowa mogą tak samo zranić jak klaps. Chwal za wysiłki i za osiągnięcia. Stale powtarzaj wiem ze potrafisz ze ci się uda - to pomoże maluchowi uwierzyć w siebie. Koncentruj się na tym, co robić a nie, czego nie robić.

Pozwól dziecku na okazywanie uczuć

Dziećmi targają różne uczucia, często sprzeczne ze sobą. Dlatego pozwól dziecku, płakać, krzyczeć, bać się czy denerwować. Łzy i wściekłość pozwalają rozładować napięcie. Dziecko ma prawo do okazywania złości, że czegoś mu zabroniłaś, co nie oznacza, że Ty musisz ulec.

Powalaj dziecku bronić jego własności. Nie zmuszaj dziecka do uległości w każdej sytuacji, po to by innym nie sprawić przykrości. Dziecko też ma prawo do wyrażania własnego zdania a wręcz do przeciwstawiania się.

Pozwól na samodzielność i własną aktywność dziecka

Pozwól jak najwcześniej podejmować, własne decyzje. Jaki założyć sweter, co zje na śniadanie itp. zachęcaj dziecko do samodzielnego rozwiązywania problemów. Nie chroń przed wszelkim ryzykiem - pokazuj i ucz dziecko, że jego zachowania i decyzje mają swoje konsekwencje. Pozwól łamać stereotyp twoja mała córeczka chce ciężarówkę, co w tym złego?

Ucz dziecko porządku i dobrych manier

Już dwu latek powinien mieć drobne obowiązki domowe - to pomaga by dzieci miały określoną rolę w rodzinie a nie tylko w niej były. Dobre maniery są oznaką szacunku dla innych, jeśli szanujemy innych szanujemy tez samego siebie.

Ucząc norm zachowania, okazując małemu dziecku miłość i szacunek, rodzice stają się dla niego autorytetem i wzmacniają łączącą ich wieź. Dziecko, które zna ograniczenia potrafi odróżnić dobro od zła, zna swoją pozycję w rodzinie i ma poczucie bezpieczeństwa.

Postawy  i  zachowania  dorosłych stanowią  dla  dziecka pierwsze  wzorce, z  których  będzie  czerpać  w  trakcie  życia.

Jeśli dziecko jest zawstydzane, uczy się poczucia winy.
Jeśli dziecko doświadcza wrogości, uczy się walczyć.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze krytyki, uczy się potępiać.
Jeśli dziecko musi znosić kpiny, uczy się nieśmiałości.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze zachęty, uczy się ufności.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze aprobaty, uczy się lubić siebie.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze akceptacji i przyjaźni, uczy się tego, jak znaleźć miłość w świecie.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze uczciwości, uczy się sprawiedliwości.
Jeśli dziecko żyje w poczuciu bezpieczeństwa, uczy się ufności.
Jeśli dziecko jest akceptowane i chwalone, uczy się doceniać innych.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze tolerancji, uczy się być cierpliwym.
Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Jak być dobrym rodzicem. 10 rad dla rodziców do wprowadzenia w życie od zaraz - komentarze

Agusia2013-04-10 17:54:45

Uważam ,że te rady są nawet dobre i na pewno część z nich wdrożę w życie. Sama jestem mamą nastolatka i uważam w 100% że trzeba traktować dziecko z godnością i szacunkiem. Potem wyrośnie na dobrego człowieka. Pozdrawiam serdecznie.

Lakiery do paznokci - kolekcja lato 2013 - cena 2,49zł - tylko w drogerii www.close2you.pl

ania2012-03-13 19:50:14

POLECAM GENIALNA KSIĄŻKĘ!!!!!!!!!!!!kIEDY POZWOLIĆ? kIEDY ZABRONIĆ? WYDAWNICTWO gwp, Dzieki tej ksiazce zrozumiałam że to nie moje dziecko jest niegrzeczne, tylko moje metody wychowywania sa beznadziejne!!!!!dzieci potrzebuja granic, dzieki postawionym granica , wykonuja polecenia bez przeciagania, wiedza czego nie wolno i nie robia tego.przeczytałam ta książke i wprowadziłam nowe zasady tak ja tam opisali- szok !!!!!! moje dziecko jest aniołkie :)polecam :)mama 9 latki i 2 latki :)

Jerzy2010-11-06 13:58:02

"Dziecko też ma prawo do wyrażania własnego zdania a wręcz do przeciwstawiania się". Owoce takiej głupiej rady widzimy na co dzień. Dzieci nie są posłuszne rodzicom tak jak powinny. Robią sceny w miejscach publicznych, bo przecież "mają prawo". Żenada. Dziecko należy uczyć uległości wobec rodziców, szefa, prezydenta, rządu.

Jerzy2010-11-06 13:49:24

Ciekawe zdanie "pozwól dziecku krzyczeć". To typowa papka psychologiczna. Jeżeli pójdziemy tą drogą, to nasze dziecko będzie rozwydrzonym nieposłusznym dzieciakiem, który ciągle krzyczy!!
Bzdurna ta rada szanowni Państwo!
Dziecko trzeba uczyć PANOWANIA NAD EMOCJAMI.

Kari2010-08-04 22:02:55

Świetny artykuł. Bardzo dobre i konkretne rady. Staram się wprowadzić je w życie i choć nie zawsze jet łatwo myślę, że warto próbować...

Dorota2009-12-07 03:51:04

Witam Młode Mamy czytając te wypowiedzi widzę, że bycie ...
Mamą, bycie rodzicem to bardzo trudna rola. jak sobie z nią poradzić? Jak bardzo zmienia się życie kobiety odkąd urodziła dziecko? Firma ProgresBM prowadzi grupy wsparcia dla kobiet, które zostały mamami. Tu znajdziecie informacje na temat tych spotkań http://www.progresbm.pl/grupy-... parcia . Napiszcie proszę co o tym myślicie. Czekam na komentarz i pozdrawiam

An2009-03-29 07:54:07

A co jesli ja nie wierze w ufnosc, uwazam ja za wade i odslanianie szyi emocjonalnym zbirom naszego stulecia?
Co jezeli ja nie wierze, ze bez klapsa czy stosowania leku (z umiarem) mozna wychowac dobrego czlowieka? Wg powyzszych zasad mozna wychowac dobrego, ale moim zdaniem niestety narazonego na wysysk i krzywdę człowieka, ktory wiecej ucierpi niz na tym zyska

Gosiek2009-02-16 18:13:13

na taki artykuł właśnie czekałam... same konkrety

marzena222008-12-20 04:11:59

witam to dobre rady ale czy to sie da????????? ja nieraz płacze razemz maji m kochanym malcem pozdrawiam

anetka2008-11-17 06:14:40

jakby wszyscy stosowali się do tych zasad świat byłby idealny, ale tak się nie da, szkoda, ale do doskonałości można dążyć i mieć z tego wielką satysfakcję. Artykuł super. :) :grin ;) 8) :p :roll :zzz

li2008-07-12 00:15:39

ja sama wychowywana byłam w atmosferze ciągłego krytykowania, często słyszałam, że nic nie potrafię itp. rzadko słyszałam pochwały, rzadko też okazywano miłość i aprobatę. Teraz jestem już dorosłą osobą i to już tak nie boli jakoś sobie z tym poradziłam. Sama mam dziecko i obawiam się czy nie przeniosę tych złych doświadczeń z mojego dzieciństwa na nie. Na pewno będę okazywać mu bezwarunkową miłość i wsparcie...

gosia2008-07-11 04:29:17

wspanialy artkul

Agnieszka2008-03-02 10:16:35

Super artykul i tylko szkoda ze wielu rodzicow zaczyna zauwazac swoje bledy za pozno. Nikt nie jest z nas doskonaly tylko badzmy na tyle przytomni aby nie wychowywac kolejnego dziecka z roznymi problemami osobowosci z powodu swojej niewiedzy.

Anonymous2008-02-15 20:34:06

:zzz :zzz :zzz :upset :upset :upset :? :? :? co innego w życiu na codzien a co innego to poczytać niestety nie zawsze sie da tak robić i przestrzegac pewnych zasad które są napisane o nie każde dziecko ma swój charakter i inny sposób na życie musze przyznać że mi sie nie zabardzo udaje z synem ma on już 9 lat i czasai trudno jest mi sie z nim porozumieć ale życie pokaże jak dalej będzie