Dziecko idzie do przedszkola - jak ćwiczyć samodzielność

Sprawdź czy Twoje dziecko posiada już umiejętności małego przedszkolaka. W artykule znajdziesz porady jak doskonalić samodzielność malucha.

jak ćwiczyć samodzielność dziecka

Dziecko idzie do przedszkola. Część druga: - Jak ćwiczyć samodzielność, co początkujący przedszkolak powinien potrafić.

Sprawdź czy Twoje dziecko posiada już umiejętności małego przedszkolaka. Macie jeszcze trochę czasu by nadrobić ewentualne zaległości. W artykule znajdziesz porady jak doskonalić samodzielność malucha.

Ubieranie i rozbieranie się


Niezbędne jest uczenie dziecka samodzielności w tej dziedzinie. Pierwszym krokiem i najłatwiejszym zadaniem jest zdejmowanie i zakładanie kapci (na rzepy, z wszytymi po bokach gumeczkami). Jeśli dziecko odmawia trenowania tej umiejętności w domu, polecam krótką i w 100% skuteczną zabawę z wierszykiem.

Bierzemy dwie, trzy pary kapci (swoje, drugiego rodzica i dziecka). Siadamy na dywanie. Wrzucamy do kosza, pudełka po jednym kapciu z każdej pary, pozostałe chowamy tak, żeby dziecko widziało, gdzie (może też być tak, że dziecko chowa pozostałe kapcie). Uczymy dziecko wierszyka
 
„Zgubił się jeden kapeć - odnajdę go zaraz
Pokażę mu za chwilę, gdzie jest jego para".

Losujemy pierwszy kapeć. Ustalamy, czyj jest. Mówimy wierszyk wspólnie. Osoba, do której kapeć należy, odnajduje jego parę. Zakłada kapcie na nogi. W tym czasie pozostałe osoby skandują imię Zooo-sia, Zooo-sia itp. Zabawa powtarza się przynajmniej tyle razy, ilu jest w niej uczestników. Jeśli dziecko się nią nie nudzi, może być powtarzana jeszcze wielokrotnie. 

 
Kolejną umiejętnością powinno być rozbieranie się - można bawić się z dzieckiem tak, że zamykamy oczy, a ono robi niespodziankę - „czary mary" - otwieramy oczy, a tu mamy przed sobą gotowe np. do kąpieli dziecko. Dość łatwo też zakłada się piżamę - można poprosić dziecko, żeby pokazało, jak wygląda ze swoimi samochodami, czy misiami, opowiedzieć bajkę o Kubusiu Puchatku (jeśli jego wizerunek widnieje na piżamie).

Można też wziąć zegarek do ręki i „mierzyć czas" - wpatrując się w niego i skandując imię. Po wykonanym z sukcesem zadaniu bić brawo i chwalić, że coraz lepiej dziecku idzie.


Ubieranie się jest bardziej skomplikowane, ale do perfekcji dochodzi się małymi etapami. Najłatwiej założyć wspomnianą już piżamę, miękkie spodnie i spódniczki w gumkę, skarpetki bez nitek (odwrócone na dobrą stronę), podkoszulki i kapcie. Bluzy i swetry powodują komplikacje o tyle, o ile wiążą się z momentem zasłonięcia oczu lub zaplątania głowy. Może to wystraszyć dziecko. Nie powinno się w ogóle do przedszkola trzylatkowi zakładać koszul z guzikami, dżinsów, innych twardych materiałów oraz rajstop z kłębowiskiem nitek w środku. Dziecko powinno samo zakładać buty, kurtkę, czapkę, rękawiczki. Z zapięciami, suwakami, zawiązaniem butów i szalika ma prawo sobie nie radzić, ale na pewno może liczyć na pomoc ze strony dorosłych.
 

Posiłki

Dziecko powinno samodzielnie spożywać posiłki przy stole. Wiem, że niektóre dzieci jedzą kanapki, czy obiady przed telewizorem, karmione przez rodziców. W przedszkolu taki system na pewno się nie sprawdzi. Owszem - dziecko może liczyć na pomoc ze strony dorosłych, ale na zasadzie dodatkowego wsparcia. Dobrym rozwiązaniem jest umowa z dzieckiem, że np. 10 łyżek je samo, a dopiero potem może być dokarmione. Czasem dzieci potrzebują indywidualnego kontaktu, a zgłoszona potrzeba dokarmienia stanowi jeden ze sposobów skupienia na sobie uwagi. Warto w domu wprowadzać nowe smaki i porzucić założenia typu „moje dziecko je tylko pomidorową". Z doświadczenia wiem, że dzieci często mówią, że czegoś nie lubią, jeśli tego nie znają. Warto zachęcać, próbować razem z dzieckiem. Oczywiście ma ono prawo tak jak dorośli czegoś nie lubić, ale taką opinię może wydać dopiero, jak pozna naprawdę zróżnicowane łączenia smaków.
 

W łazience

Dużym zaskoczeniem w pracy z maluchami było dla mnie to, jak bardzo ciekawe pomieszczenie stanowiła dla nich łazienka - miniatura wersji domowej. Gdyby pozwolić dzieciom na to, byłaby też świetnym miejscem do zabawy, schowania się przed kimś, robienia jeziora w zlewie itp. Kiedyś pamiętam swoje rozbawienie, jak weszłam do łazienki i zobaczyłam rozwijany przez jednego z chłopców papier. Na moje pytanie dlaczego to robi - odpowiedział beztrosko, że przecież z czegoś musi zrobić tapety w tym domu. ;-)

Dziecko przychodząc do przedszkola powinno posiadać umiejętność samodzielnego korzystania z toalety, powinno też samo myć ręce i zęby (i nie chodzi tu o 100% precyzję, ile o ćwiczenie tych umiejętności w domu).
 

Zabawa

Zabawa jest podstawową i najważniejszą aktywnością dziecka w wieku przedszkolnym. Nic tak nie wpływa na dobre samopoczucie dziecka, jak okazane mu zainteresowanie i obecność w świecie jego wyobraźni. Każdą czynność da się w zabawę przekształcić, sprawiając tym samym radość dziecku i sobie. Dziecko, z którym ktoś bawi się w domu, łatwiej odnajdzie się w przedszkolu. Po prostu będzie potrafiło dysponować czasem tak, by się nie nudzić. Nie będzie też sprawiało mu dużego kłopotu uczestniczenie w zabawach kierowanych przez nauczyciela, jeśli podobne doświadczenie wyniesie też z domu. Zabawki  z kolei wydają się bardziej atrakcyjne, jeśli znamy ich przeznaczenie i sposoby wykorzystania.
 

Relacje z innymi - dojrzałość społeczna

Dojrzałość społeczna u każdego dziecka rozwija się indywidualnie i z różnym nasileniem. Warunkowana jest wieloma czynnikami, na przykład:
  • relacjami z rodzeństwem
  • dotychczasową relacją z rodzicami i innymi dorosłymi
  • otwartością rodziców na innych ludzi
  • temperamentem i osobowością dziecka
  • poziomem znajomości zasad współdziałania
  • stanem zdrowia (dzieciom z deficytami rozwojowymi trudniej czasem współdziałać z innymi)
  • umiejętnością panowania nad emocjami
  • rozwojem mowy
  • poziomem skupiania uwagi w zabawie

Dorośli mogą wspierać rozwój dojrzałości społecznej u dziecka poprzez jak najbardziej liczne kontakty z innymi ludźmi, dbanie o jakość tych kontaktów i poprzez dawanie przykładu własnego.

mgr Agnieszka Niedźwiecka, nauczyciel wych. przedszkolnego,, pedagog, źródło: www.słonecznik.pl
fot.
Fotolia