Gdzie i ile noworodek powinien spać w dzień?

„Noworodek to tylko śpi, je, śpi, je” – tak brzmi potoczna opinia na temat aktywności małego człowieka. Tylko skoro tak jest, to dlaczego tak wiele mam twierdzi… zupełnie inaczej? Wyjaśniamy, ile tak naprawdę śpi noworodek, gdzie właściwie powinien to robić i czy taki malec odróżnia w ogóle dzień od nocy.

ile noworodek śpi w dzień

Ile powinien spać noworodek w ciągu dnia ?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Po pierwsze – najpierw należy wyjaśnić, ile noworodek śpi w ciągu doby. A tu bywa różnie. Niektóre maluszki śpią nawet 21 godzin na dobę, inne tylko… 15. Po drugie, wiele zależy od tego, ile maluszek śpi w nocy. Jeżeli bowiem mamy dziecko, które śpi 17 godzin na dobę, z czego 11h w nocy, to 6 godzinnych drzemek w ciągu dnia jest ok. Ale jeśli dziecko nie ma jeszcze uregulowanego rytmu dobowego, to może przesypiać prawie cały dzień. I to też jest w porządku. Ważne jest to, aby dziecko mniej więcej mieściło się w przedziale od 16 do 20 godzin snu na dobę.

W tym miejscu należy od razu wyjaśnić, że noworodków śpiących niemal całą dobę jest tak naprawdę niewiele. O wiele więcej maluszków mieści się raczej pośrodku statystyk.

Uwaga! Jeżeli twoje maleństwo jest dosyć aktywne w ciągu dnia i martwi cię, że śpi zbyt mało, policz każdą drzemkę i sen nocny – zrób to bardzo dokładnie. Jeśli malec mieści się w normie (16-20 godzin snu na dobę), to nie powodów do niepokoju.

Regularność snu noworodka

Czy noworodek może mieć już jakiś rytm dobowy? Czy możemy tu mówić o regularnych drzemkach? Tak małe dziecko nie ma jeszcze żadnego harmonogramu - zasypia, kiedy ma na to ochotę (przy czym czas aktywności nigdy nie jest specjalnie długi) i w żadnym razie nie należy mu tego snu ograniczać czy przestawiać. Początki macierzyństwa mogą wiązać się z niewyspaniem z powodu nietypowej aktywności dziecka - tak było, jest i będzie.

Jeśli jednak zapytamy o ukształtowanie rytmu dobowego dziecka, to tutaj wszystko może wyglądać bardzo różnie. Są noworodki, które już w trzeciej dobie życia zaczynają rozumieć „zasady gry” i błyskawicznie zaczynają przesypiać noce (oczywiście z pobudkami na karmienie). Inne maluszki potrzebują więcej czasu na przystosowanie się do dobowego rytmu.

Gdzie powinien spać noworodek?

Pytanie to można rozpatrywać na dwojaki sposób. Po pierwsze – czy odpowiednie miejsce to bardziej łóżeczko, fotelik czy może chusta? I po drugie – czy tak małe dziecko powinno spać z rodzicami?

Zacznijmy od pierwszej kwestii: gdzie  powinien spać noworodek? Otóż z uwagi na kształtujący się kręgosłup maluszek powinien spać przede wszystkim na płaskim materacu. Dyskwalifikuje to foteliki i nosidełka jako miejsca na długą drzemkę. Pozostaje zatem łóżeczko, wózek albo kołyska. Jeśli jednak malec domaga się naszej stałej obecności, warto położyć się obok niego albo po chwili od zaśnięcia spróbować odłożyć do łóżeczka. Uwaga! Pod główkę dziecka poniżej 6 miesiąca życia nie wkładamy poduszki! Jeśli zależy ci, aby główka noworodka była wyżej niż reszta ciała – co zmniejsza ryzyka zachłyśnięcia ulaną treścią, włóż kilka książek pod nogi łóżeczka lub kup specjalny klin.

Czy noworodek powinien spać z rodzicami? Tutaj sporne zdanie mają zarówno specjaliści, jak i sami rodzice. Odpowiedź brzmi zatem – rób tak, jak jest ci wygodnie. Większość mam śpi tak czujnie, że ryzyko przyduszenia dziecka jest znikome. Z drugiej strony, nie wszystkie młode mamy „lubią” spać z dzieckiem. Strach przed zrobieniem mu krzywdy podczas snu powoduje, że odpoczynek jest kiepskiej jakości. Jeśli i ty tak masz – odkładaj dziecko do łóżeczka i śpij spokojnie. Dobrą opcją jest też zakup łóżeczka przystawianego do łóżka. Gwarantuje ono większe bezpieczeństwo przy zaspokojeniu potrzeby bliskości i czuwania nad malcem.

W tym miejscu należy przypomnieć, że należy unikać spania z noworodkiem, gdy którekolwiek z rodziców jest pod nawet lekkim wpływem alkoholu albo czuje się skrajnie zmęczone.

Zdrowy sen noworodka 

Niezależnie od tego, jak długo i gdzie śpi twoje dziecko, pamiętaj o tym, aby:

  • w pokoju gdzie śpi utrzymywać temperaturę od 20 do 21 stopni Celsjusza – to optymalna temperatura dla śpiącego noworodka
  • nie przegrzewać dziecka i nie przykrywać go stertą kocyków
  • tworzyć dziecku odpowiedni klimat - względną ciszę, przytłumione światło
Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia