4 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 2 tydzień od zapłodnienia

W tym tygodniu oczekujesz pojawienia się miesiączki, możesz odczuwać pewne objawy ciąży zbliżone do przedmiesiączkowych jak np. obrzmienie i tkliwość piersi czy rozdrażnienie.

kalendarz ciąży czwarty tydzień ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży – 4 tydzień ciąży – 2 tydzień od zapłodnienia

W tym tygodniu oczekujesz pojawienia się miesiączki, możesz odczuwać pewne objawy ciąży zbliżone do przedmiesiączkowych jak np. obrzmienie i tkliwość piersi czy rozdrażnienie.

Czy jestem w ciąży?

Aby mieć pewność czy jesteś w ciąży wykonaj test krwi, da on jednoznaczną odpowiedź. Blastocysta wydziela hormon ciążowy (gonadotropinę kosmówkową HCG), który pojawia się właśnie we krwi. Inne wczesne ojawy ciąży >>

W tym okresie badanie domowym testem ciążowym może nie dać jednoznacznej odpowiedzi. Test wykonaj najlepiej z moczu po nocnym śnie, wtedy stężenie HCG jest największe. Jeśli jesteś w ciąży zapewne ciągle chce ci się siusiu. Odpowiedzialny za to jest właśnie hormon ciążowy, który m.in. doprowadza do przekrwienia narządów miednicy, co z kolei objawia się potrzebą częstego oddawania moczu w małych ilościach. Możesz tez czuć się zmęczona a nawet senna, to z kolei zasługa progesteronu.

Rozwój dziecka w 4 tygodniu ciąży

Blastocysta zaczyna przeradzać się w zarodek, różnicując się na trzy warstwy komórek, z których powstaną trzy różne typy tkanek. Z warstwy wewnętrznej zwanej endodermą rozwiną się min. płuca, układ pokarmowy, trzustka i wątroba. Z warstwy środkowej zwanej mezodermą powstanie min. szkielet, mięśnie, naczynia krwionośne, serce i nerki. Z warstwy zewnętrznej zwanej ektoderma powstanie min. skóra, włosy, szkliwo zębów i układ nerwowy.

Czwarty tydzień ciąży - film

 

 

Czwarty tydzień ciąży - sprawdź teraz

Badania w ciąży 

Kiedy powiedzieć o ciąży

Mdłości i wymioty w ciąży 

Autor
osesek.pl

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

4 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 2 tydzień od zapłodnienia - komentarze

m2012-05-09 19:13:29

tu powienien być 5 tydzień, nie 4.